امروز 27 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 18 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

اعلام آمادگی ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه

 0
معاون رئیس‌جمهور گفت: تعدادی از کشورها از جمله ژاپن برای کمک به احیای دریاچه اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، معصومه ابتکار عصر امروز در نشست شورای اداری استان آذربایجان‌غربی با اشاره به جایگاه توسعه در برنامه‌های دولت اظهار داشت: موضوع توسعه در برنامه‌ هر کشوری مهم بوده اما مسئله مهمتر پایداری توسعه است.

 
وی بیان کرد: هیچ کشوری توسعه را به دلیل مسائل زیست محیطی متوقف نکرده و دولت هم چنین قصدی ندارد بلکه می‌خواهیم این دو با هم در یک راستا قرار گرفته و پیش بروند.
 
ابتکار افزود: اقتصاد نوین به نوعی اقتصاد سبز و یا اقتصاد خلاق نوعی اقتصاد سبز است چراکه علم و دانش ارزش افزوده ایجاد می‌کند.
 
وی با تبیین مقوله‌های اقتصاد پایدار تصریح کرد: باید در کشور به دنبال سه مقوله و سه منحنی رشد اقتصادی یعنی جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، فرسایش خاک و نابودی سفره‌های زیر زمینی و عدم وجود آلودگی‌ها باشیم.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بر اساس یک مطالعه در سال 2003 سالانه 9 میلیارد دلار هزینه آلودگی هوا است.
 
وی با اشاره به اقتصاد سبز در برنامه‌های دولت بیان کرد: اقتصاد سبز، یعنی سبزکردن اقتصاد و اینکه با اقداماتی منحنی رشد اقتصادی را افزایش داد اما منحنی تخریب و آلودگی کاهش نیابد.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: وقتی که 170 هزار هکتار زمین‌های زراعی به 400 هزار هکتار افزایش یافته و محصولات با آب‌بری بالا در استان کشت می‌شود، دریاچه دیگر نمی‌تواند مقاومت کند.
 
وی تصریح کرد: هم‌اکنون تلاش بسیاری در زمینه احیای دریاچه ارومیه انجام شده اما نمی‌توان گفت که کار تمام است چرا که اصل مهم انسجام در کارها، بسیج همگانی و هم‌پیمانی دولت و مردم است.
 
ابتکار گفت: به هیچ عنوان نمی‌توانیم بگوییم که کار 100 در صد تمام شده، بلکه این مهم منوط به شکل‌گیری اراده ملی است و تدوین برنامه‌ها، نظارت و کنترل ویژه را می‌طلبد.
 
وی با اشاره به جایگاه جهانی دریاچه ارومیه بیان کرد: دریاچه ارومیه نه تنها یک نعمت استانی و یا ملی بلکه یک مسئله بین‌المللی است و در این حوزه تعدادی از کشورها مثل کشور ژاپن برای کمک به احیای دریاچه اعلام آمادگی کرده‌اند.
 

کد خبر : 665
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید