امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

ساخت آجر با استفاده از آلودگی هوای پکن

 
یک هنرمند چینی بنام وانگ رنژنگ (Wang Renzheng) با نام مستعار برادر دیوانه برای اینکه توجه مجامع جهانی را به آلودگی که کشورش را در بر گرفته جلب کند، دست به ابتکار جالبی زد. او یک آجر از آلودگی های هوای شهر خود ساخت و آنرا خانه نامید.

به گزارش [عصر پیشرفت] و به نقل از techera از ۲۴ جولای تا ۲۹ نوامبر (۱۰۰ روز)، وانگ در خیابان های پکن روزانه به مدت چهار ساعت با یک جاروبرقی صنعتی راه می رفت تا هوای اطراف خود را بمکد – همان هوایی که او و میلیون ها نفر دیگر در پکن نفس می کشند – او مسیر های خود را از کوچه های قدیمی به وزارتخانه حفاظت از محیط زیست یادداشت می کرد. تاریخ، آب و هوا و ناحیه ای را که جاروبرقی می کرد ثبت نمود و عکس هایی از نحوه انجام کار خود می گرفت. در این مدت او حدود ۱۰۰ گرم گرد و غبار، دوده و دیگر آلاینده هایی که در هوای شهر معلق بود را جمع آوری کرد و در اواخر ماه نوامبر او این ذرات را با خاک رس مخلوط و آن را تبدیل به یک آجر پخته کرد.

پروه وانگ نتوانست در یک زمان مناسب تر به پایان برسد. اوایل این هفته شاخص کیفیت هوا در پکن به رنگ قرمز درآمد. رنگی که میزان آلودگی در وضعیت هوای ناسالم خطرناک را نشان می دهد. با توجه به گزارشات رسیده در حال حاضر هوا آنقدر بد است که می تواند منجر به تشدید بیماری ریوی و مرگ و میر زود رس در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و افراد مسن گردد.

در ۷ دسامبر دولت چین با اولین حالت قرمز شاخص آلودگی هوا وضعیت فوق العاده اعلام کرد. دراین بیانیه آمده است که این شرایط بد آب و هوایی تا روز پنجشنبه که یک جبهه هوای سرد ذرات معلق در هوا را کاهش دهد ادامه خواهد داشت. این به معنای بسته شدن مدارس، اجرای محدودیت های رانندگی و به حالت تعلیق درآوردن کار کارگرانی است که درفضای باز مشغول هستند.

در 7 دسامبر دولت چین با اولین حالت قرمز شاخص آلودگی هوا وضعیت فوق العاده اعلام کرد. دراین بیانیه آمده است که این شرایط بد آب و هوایی تا روز پنجشنبه که یک جبهه هوای سرد ذرات معلق در هوا را کاهش دهد ادامه خواهد داشت. این به معنای بسته شدن مدارس، اجرای محدودیت های رانندگی و به حالت تعلیق درآوردن کار کارگرانی است که درفضای باز مشغول هستند.

با توجه به مطالعه ای که بر روی داده های ۱۵۰۰ ایستگاه در چین، تایوان و کره جنوبی انجام گرفت، محاسبه شده است که حدود ۱.۶ میلیون نفر در چین هر ساله بر اثر بیماری های ایجاد شده و یا تشدید هوای به شدت آلوده می میرند.

وانگ “آجر دوده ای” خود را نمایش دهنده این وضعیت اسف بار می داند. وانگ در این رابطه به گاردین گفت: “من قصد دارم این چیز مزخرف را به افراد بیشتری نشان دهم و می خواهم به مردم بگویم که ما نمی توانیم این مشکل را نادیده بگیریم.”

خیلی دوست دارم بدانم که اگر بخواهیم هوای آلوده تهران خودمان را به این آجر های دوده ای تبدیل کنیم چند آجر می توانیم بسازیم؟ حدس من این است که احتمالا کوره های آجر پزی تعطیل خواهند شد و این دوستان باید به دنبال شغل جدیدی بگردند! شما چطور فکر می کنید؟

منبع: digitaltrends


 


کد خبر : 563
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید