امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

اگر انسان‌ها وجود نداشتند

 0
در مقابل سایر گونه‌های جانوری، ما انسان‌ها بیشترین توانایی را برای رفع نیازهای خود با تغییرات فاحش در طبیعت داریم. نه‌تنها محیط اطراف را نابود می‌کنیم، بلکه با کارهای خود محل زندگی حیوانات را نیز تحت تأثیر منفی قرار می‌دهیم. برای نمونه کافیست نگاهی به آمار تمرین‌های تیراندازی و شکار در طبیعت بیاندازید. در ادامه قصد داریم نتایج تحقیق جالبی که تحت عنوان «تنوع جانوری» منتشر شده است را در اختیار شما قرار دهد؛ البته تنوع در صورتی که گونه‌ای به نام انسان وجود نداشت.
در این تحقیق که دانشگاه آرهوس دانمارک هزینه انجام آن را به عهده گرفته بود به باوری اشتباه در مورد تنوع جانوری در قاره آفریقا، یک‌بار برای همیشه پایان داده شد. نتایج حاکی از آن بودند که دلیل تنوع پستانداران در این منطقه از زمین، محیط بکر آن نیست بلکه تنها حیوانات این ناحیه توانسته‌اند از یورش انسان‌ها در امان باشند. محققان با شواهد به‌دست آمده نقشه‌ای از تنوع حیوانات زمین تهیه کردند که تماشای آن و تفکر درباره آنچه ما بر سر دیگر گونه‌ها آورده‌ایم چندان خالی از لطف نیست. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تراکم گونه‌ها از کم‌ترین (با رنگ آبی) تا بیشترین تعداد (با رنگ قرمز) حقیقتی تلخ را از سرنوشت جانوران نشان می‌دهد.
mammals
iflscience.com

به گفته پروفسور کریستین اسونینگ، از نویسندگان این تحقیق جامع:

«این تصور که اروپای شمالی تنها جایی است که انسان‌ها تنوع پستانداران را کاهش داده‌اند را نمی‌توان علمی تلقی کرد، چرا که در بیشتر مناطق، تعداد پستاندارن بسیار کمتر از چیزی است که به صورت طبیعی باید دیده شود.»

mammals
wikipedia.org

برای اثبات این نظریه، همانطور که پیش‌تر گفته شد نقشه‌ای براساس پیش‌بینی‌های موجود آماده شده‌ است تا حیوانات منقرض شده را بر اساس مشاهدات بوم‌شناسی، جغرافیای زیستی و شرایط کنونی محیطی آنها به تصویر بکشد. گفته می‌شود که تنوع (گیاهی و جانوری) در قاره آمریکا باید بسیار بیشتر از آنچه باشد که امروزه شاهدش هستیم. کافیست تصور کنید: دشت سرنگتی آفریقا در مقابل دشت‌های سرسبز آمریکا؛ مکانی بکر برای زندگی تنبل‌ها، گله‌های اسب و ماستودون‌های غول‌پیکر که البته توسط خرس‌های کوتاه‌‌چهره و گربه‌های دندان‌خنجری شکار می‌شدند.

mammals
iflscience.com

سورن فاوربی، سرپرست تیم تحقیقاتی نظر خود را این‌گونه بیان کرد:

«امروزه اغلب طبیعت‌گردی‌ها در آفریقا و تحت شرایط طبیعی خود صورت می‌گیرد. بدون تردید بیشتر حیواناتی که در این سفرهای تفریحی (به انگلیسی Safari) مشاهده می‌کنید، مدت‌ها قبل در مناطق دیگری مانند تگزاس آمریکا، جنوب برزیل و شمال آرژانتین نیز زندگی می‌کرد‌ه‌اند. اینکه قاره آفریقا مقصد بسیاری از گردشگران طبیعت محسوب می‌شود به علت تنوع گونه‌های جانوری به‌ویژه پستانداران نیست، بلکه این انتخاب نشان‌ می‌دهد که دامنه فعالیت‌های انسان‌ها هنوز نتوانسته حیوانات این منطقه را به کلی از بین ببرد.»

sabertooth
wikipedia.org

از دیگر نتایج احتمالی جالب این تحقیق می‌توان به موضوع تغییرات آب‌وهوایی شدید در پایان دوره  (به انگلیسی Pleistocene) اشاره کرد. بسیاری از دانشمندان اعتقاد دارند که این تحولات ناگهانی اقلیمی در انتهای دوره چهارم زمین‌شناسی باعث مرگ پستانداران بزرگ شده اما باور تیم تحقیقاتی همچنان بر نقش مخرب انسان در انقراض آنها استوار است. این بخش از تحقیق به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت و مباحثه‌های بسیاری در مورد آن برگزار شد. دیدگاه عمومی در حال‌حاضر بر ترکیب این دو نظریه تأکید دارد، زیرا نه می‌توان تنها شکار انسان‌ها و یا فقط سازگار نشدن جانوارن با تغییرات اقلیمی را عامل انقراض دانست.

منبع : گراف


کد خبر : 423
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید