امروز 29 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

آیا ال نینو می تواند برایران غلبه کند؟

 0
رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران به تمامی شبهات و شایعاتی که در رابطه با پدیده النینو در کشور وجود دارد؛ پاسخ داد.
 مجید عباسپور در ارتباط با پدیده النینو گفت: این پدیده به خاطر اختلاف دمایی که در آبهای سرد قطبی و آبهای جنوبی‌تر است؛ به وجود می‌آید و باعث ایجاد جریان‌های دریایی چرخشی می‌شود و زمانی که تغییر‌های آب و هوایی نیز به همراه آن وجود داشته باشد باعث ایجاد جریان‌های پر فشار و کم فشار می‌شود که نتیجه آن پدیده‌ای به نام سایکلون را در مناطق اقیانوسی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: این پدیده‌ها که اسامی مختلفی همچون النینو دارند، باعث بارش‌های زیاد همراه با جریان‌های باد بسیار تند می‌شوند که درساله‌های گذشته نتایج آن را مانند وقوع طوفان کاترینا در امریکا دیدیم. این پدیده‌ها معمولا به صورت دوره‌ای در اقیانوس هاس اطلس، آرام و هند دیدهمی‌شود.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با تاثیر این پدیدهدر ایران توضیح داد: در گذشته به دلیل آنکه از مناطق اقیانوسی فاصله داریممعمولا شاهد بروز مشکلاتی از این دست نبوده‌ایم، اما در چند سال گذشته آثار این پدیده در کشور ما نیز دیده شده است که ازجمله آن می‌توانم به طوفان گونو بود که حدود ۴ سال پیش در منطقه جنوبی کشور رخ داد، اشاره کنم. این طوفان‌ها در کشور ما با طغیان دریا همراه با بارش بارانو ایجاد سیلاب بروز می‌کند.

عباسپور با اشاره به اینکه معمولا آثار این پدیده‌ها بهخلیج فارس نمی‌رسد و تنها در منطقه دریای عمان یعنی از حدود چابهار تا تنگه هرمز دیده می‌شود، توضیح داد: یکی از دلایلی که برای تغییر این روند وظهور آن در کشو ما مطرح می‌شود، مساله تغییر الگوی جریان‌های اقیانوسی به دلیل گرمایش زمین و تغییر آب و هوا است.

وی ادامه داد: این پدیده مطمئنا دریای خزر را متاثر نمی‌کند زیرا دریای خزر یک دریاچه بزرگ است و بهاقیانوس‌ها راه ندارد، بنابراین شمال کشور از این پدیده متاثر نمی‌شود امادر بخش‌های جنوبی ممکن است به دلیل تغییرات آب و هوایی شاهد وقوع پدیده النینو باشیم اما اگر این پدیده به صورت گسترده تری رخ دهد بخش‌های بیشتری از کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات در پاسخ به این سوال که آیا النینو زمستان بسیار سختی را برای ما به همراه می‌آورد یا خیر؟ توضیح داد: ما با دیگر پدیده‌های آب و هوایی که کشور را متاثر می‌کنند نیز روبرو هستیم، در منطقه ما الگوی تغییرات آب و هوایی وجوددارد که معمولا ۳۰ سال یکبار ما را در وضعیت خشکسالی قرار می‌دهد که درحالحاضر در این سیکل خشکسالی به اوج رسیده‌ایم که نشانه‌های آن در خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه ارومیه مشخص است، حال تلفیق این پدیده‌های آب و هوایی بایکدیگر مشخص نیست که نتیجه‌ای دهد بنابراین پیش بینی آن ساده نیست که بگوییم آیا واقعا با زمستان سردی روبرو خواهیم بود یا خیر زیرا ما با الگویکم بارشی روبروایم و از طرفی پدیده النینو رخ خواهد داد، بنابراین ممکن است این دو همدیگر را تعدیل کنند و یایکی بر دیگری غلبه پیدا کند.

رئیسانجمن متخصصان محیط زیست ایران در مورد تاثیر پدیده النینو بر آب و هوا، گفت: این پدیده با بارش‌های زیاد همراه است و در بحث هوا‌شناسی زمانی که درزمستان بارش‌های زیاد رخ دهد طبیعتا می‌تواند تبدیل به برف شود و دمای هوارا تا۱۰ الی ۱۲ درجه دما را پایین بیاورد اما پیش بینی من این است که ممکناست در مقطع کوتاهی دمای سردی را تجربه کنیم اما این گونه نخواهد بود که زمستان سر دو پر برفی داشته باشیم.

عباسپور با بیان اینکه جای نگرانیبرای وقوع زمستان بسیار سرد نیست، اظهار کرد: یک نکته مثبت نیز در وقوع پدیده النینو وجود دارد به هر حال النینو یک پدیده بارشی است و با توجه به اینکه ما در وضعیت نامناسبی از نظر منابع آبی قرار داریم، این پدیده می‌تواند بر وضعیت منابع آبی ما اثر بگذار و کمک کند تا از این وضعیت نامناسب راحت ترعبور کنیم.

کد خبر : 358
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید