امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست ازسوی رهبر انقلاب

 0
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی، در نامه‌ای به روسای قوا، سیاست‌های کلی محیط زیست را ابلاغ کردند.
به گزارش پايگاه اطلاعرساني دفتر مقام معظم رهبري، ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌مندمنابع حیاتی، جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، تهیه اطلس زیست‌بوم کشور، تقویت دیپلماسیمحیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی از جمله محورهایابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

متن سیاست های کلی محیط زیستکه پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده، به این شرح است:

بسم‌ الله‌ الرّحمن ‌الرّحیم

سیاست‌های کلی محیط زیست

1 - مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی(از قبیل هوا، آب، خاکو تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست‌بوم بویژه با افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایحقوقی و ساختاری مناسب همراه با رویکرد مشارکت مردمی.

2 - ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست.

3 - اصلاح شرایط زیستی به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالمو رعایت عدالت و حقوق بین نسلی.

4 - پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌های غیرمجاز و جرم‌انگاریتخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیستو الزام آنان به جبران خسارت.

5 - پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب، خاک، آلودگی‌هایصوتی، امواج و اشعه‌های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم و الزام به رعایت استانداردهاو شاخص‌های زیست محیطی در قوانین و مقررات، برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمین.

6 - تهیه اطلس زیست‌بوم کشور و حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه منابع طبیعیتجدید پذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل،خاک، مرتع و تنوع زیستی بویژه حیات وحش) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری ازاین منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل تحمل و توان بازسازی) آنها بر اساسمعیارها و شاخص‌های پایداری، مدیریّت اکوسیستم‌های حساس و ارزشمند (از قبیل پارک‌هایملّی و آثار طبیعی ملّی) و حفاظت از منابع ژنتیک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهایبین‌المللی.

7 - مدیریّت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان‌زایی،گرد و غبار بویژه ریزگردها، خشکسالی و عوامل سرایت دهنده میکروبی و رادیواکتیو و توسعهآینده‌نگری و شناخت پدیده‌های نوظهور زیست محیطی و مدیریّت آن.

8 - گسترش اقتصاد سبز با تأکید بر:

1-8 صنعتِ کم کربن، استفاده از انرژی‌های پاک، محصولاتکشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریّت پسماندها و پساب‌ها با بهره‌گیری از ظرفیّت‌ها وتوانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی.

2-8 اصلاح الگوی تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعیو بهینه‌سازی الگوی مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژی بویژه ترویج مواد سوختی سازگاربا محیط زیست.

3-8 توسعه حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برقیو افزایش حمل و نقل همگانی بویژه در کلان شهر‌ها.

9 - تعادل بخشی و حفاظت کیفی آب‌های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیزداری،آبخوان‌داری، مدیریّت عوامل کاهش بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی و تبخیر وکنترل ورودآلاینده‌ها.

10 - استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی در کشور با لحاظ ارزش‌ها و هزینه‌هایزیست محیطی (تخریب، آلودگی و احیاء) در حساب‌های ملّی.

11 - حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیستبا استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز.

12 - 189 تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ واخلاق زیست محیطی مبتنی بر ارزش‌ها و الگوهای سازنده ایرانی اسلامی.

13 - ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانهزیست محیطی و تجارب سازنده بومی در زمینه حفظ تعادل زیست بوم‌ها و پیشگیری از آلودگیو تخریب محیط زیست.

14 - گسترش سطح آگاهی، دانش و بینش زیست محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارفدینیِ مشارکت و مسؤولیت‌پذیری اجتماعی بویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیطزیست در تمام سطوح و اقشار جامعه.

15 - تقویت دیپلماسی محیط زیست با:

1-15 تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه‌ای برایمقابله با گرد و غبار و آلودگی‌های آبی.

2-15 توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاری‌های هدفمندو تأثیرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه محیط زیست.

3-15 بهره‌گیری مؤثر از فرصت‌هاو مشوق‌های بین‌المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم کربن و تسهیل انتقال و توسعه فناوری‌هاو نوآوری‌های مرتبط.


کد خبر : 24
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید