امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

جوجه عقاب ایرانی، گران‌تر از بنز آلمانی

 0
قاچاق پرنده‌های ایرانی، مسئله‌ای است که گاه‌گاهی مورد توجه قرار می‌گیرد اما بعد از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود.

کشورهایعربی یکی از مهم‌ترین مقصد سفر اجباری این پرنده‌ها هستند و علاقه شیخ‌هایعرب به بازی با پرنده‌های ایرانی، هر روز قیمت آنها را بالاتر برده و سودجوها را برای قاچاق بیشتر ترغیب می‌کند. حال قیمت پرنده‌ها از ۲۰ میلیونتومان شروع شده و حتی به ۲ میلیارد تومان هم می‌رسد.
پیش از این، فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست به مطبوعات گفته بود که شاهین‌های ایرانی بین۲۰ تا ۸۰ میلیون تومان فروخته می‌شوند؛ آن‌هم برای تفریح شیوخ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس.

 دلالی پرنده‌ها
مدیرکل دفتر شکار وصید سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، در گفت‌وگو با صمت پدیده قاچاق پرندگان از ایران به سایر نقاط جهان به‌ویژه کشورهای عرب‌نشین حوزه خلیج‌فارس را مورد تایید قرار داد و گفت: نگهداری پرندگان شکاری و بازی با آنها، یکی از علایق شیوخ عرب است و همسایه بودن آنها با ایران که محل زیست این پرنده‌هاست، تجارت پرسودی برای قاچاقچیان و دلال‌ها ایجاد کرده است؛ به‌ویژه در استان‌های هرمزگان، خوزستان و فارس که زیستگاه اصلی پرنده‌های شکاری ایران هستند.
علی تیموری افزود: بنا به اعلام رسمی مسئولان یگان ویژه حفاظت محیط‌زیست، بسیاری از این قاچاقچیان، برای اینکه بتوانند محمولهپرنده‌ها را به شیوخ عرب برسانند، به مسئولان منطقه پیشنهاد رشوه ۱۰۰میلیون تومانی می‌دهند. برای اینکه بازی با پرندگان شکاری یکی از محبوب‌ترین تفریح‌های شیوخ عرب است؛ تفریحی که چند میلیون خرج روی دست این شیوخ می‌گذارد. البته فقط شاهین‌ها نیستند که از ایران به مقصد کشورهای عربی قاچاق می‌شوند، پرندهای هوبره، عقاب و باز، پرطرفدارترین پرنده‌های شکاری ایران برای قاچاق هستند که با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسند و گاهی حتی قیمت‌های عجیب و نجومی دارند. این مدیر حوزه شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش صمت که آیا آماری از میزان قاچاق و قیمت پرنده‌های قاچاق شده به کشورهای مختلف دارید، گفت: یک «جوجه عقاب سفیدایرانی» که به‌وسیله کبوتر مجهزبه تور ویژه، شکار شده بود، در مزایده‌ای در کشور کویت به مبلغ ۷۵۰هزار دلار (بیش از ۲/۲میلیارد تومان) فروخته شده است. این رقم، بالاتر از قیمت یک بنز پیشرفته آلمانی است که در نمایشگاه‌های بالای شهر دیده می‌شود. عقاب سفید ایرانی، پرنده‌ای است که بهعلت قدرت و چابکی در تعقیب شکار، کم نظیر است. «عقاب طلایی» قیمتی حدود ۱۰تا ۱۲ میلیون تومان دارد. «هوبره» نیز به‌طور معمول با قیمت ۸ میلیون تومانی فروخته می‌شود.

 وی افزود: وقتی یک جوجه عقاب سفیدایرانی در بازار قاچاق کشورهای عربی، بیشتر از ۲ میلیارد تومان خرید و فروش می‌شود، طبیعی است که ما باید درباره انقراض نسل این‌گونه پرنده‌ها، به شدت نگران باشیم و برای پیشگیری و متوقف کردن پدیده شوم شکار و قاچاق این‌گونه نادر جانوری، از راهکارهای بازدارنده و تنبیهی و تشویقی قانونی بهره ببریم.
علی تیموری کشف و انهدام شبکه‌های شکار و قاچاق پرندگان رااز وظایف ذاتی دفتر با مدیریت خود و همچنین یگان ویژه حفاظت محیط‌زیست دانست و گفت: بعضی از محموله‌های قاچاق، کشف و قاچاقچیان هم دستگیر می‌شوند، اما متاسفانه بسیاری از این پرنده‌های کمیاب، در جریان قاچاق و عملیات کشف، از بین می‌روند و تلف می‌شوند. برای نمونه، همکاران ما ۱۷ پرنده «هوبره» در کهنوج کرمان را از دست یک قاچاقچی نجات دادند که قصد داشتآنها را به آن طرف آب ببرد!
مدیرکل دفتر شکار و صید محیط‌زیست، به راهکار شکارچیان برای زنده‌گیری پرندگان شکاری و سپس قاچاق آنها به کشورهایعربی و اروپایی اشاره کرد و افزود: این قاچاقچیان، راهکارهای زیادی برای شکار دارند. برای نمونه، چاله‌هایی را در سطح زمین حفر می‌کنند و با حضور در داخل این چاله‌ها و پهن کردن تورهایی که چند کبوتر در داخل آنها به عنوان طعمه گذاشته شده است، اقدام به زنده‌گیری پرندگانی مانند «دلیجه و عقاب و سارگپه» می‌کنند که متاسفانه بیشتر وقت‌ها نیز موفق می‌شوند.

 رد پای اتباع بیگانه در قاچاق پرندگان
پرندگانشکاری را به‌عنوان پرندگان روز پرواز می‌شناسند مانند کرکس‌ها، قوش‌ها و عقاب‌ها. حال در فصل‌های مهر و آبان که آسمان ایران با پرواز پرندگان شکاریبه اوج زیبایی می‌رسد، قاچاقچیان پرندگان شکاری، در کمین هستند تا این زیبایی را از آسمان کشورمان شکار کرده و در قبال درهم و دینار و دلار، به شیخ‌نشینان حوزه خلیج‌فارس هدیه کنند. تیموری، درباره رد پای اتباع بیگانه در تجارت پنهان پرندگان شکاری به صمت گفت: اوج‌گیری این پرندگان زیبا با پروازهای خیره‌کننده‌شان در آسمان ایران، همیشه بهانه‌ای برای بروز و ظهور طمع شکارچیان بوده است، تا این پرندگان شکاری را تبدیل به ابزار خوش‌گذرانیقاچاقچیان و شیخ‌نشینان کنند.
تجارت پرندگان شکاری در بازارهای حوزه خلیج‌فارس، ریشه در تقویمی طولانی‌مدت دارد. متاسفانه حراج گونه‌های شکاری پرندگان ایرانی که نمادی از اقتدار طبیعت منحصربه‌فرد ایران به‌شمار می‌روند، دارای سابقه زمانی طولانی است.
فعالیت شبکه‌های برون‌مرزی قاچاق پرندگان در ایران، مسئله‌ای غیرقابل انکار است؛ به این معنا که یا خود شکارچیان و قاچاقچیان از اتباع مجاز یا غیرمجاز خارجی هستند، یا اینکه سیستم واسطه‌تراشی و دلالی این فرآیند، به‌وسیله اتباع بیگانه شکل می‌گیرد.آنچه مسلم است، این است که گروه‌های قاچاق پرندگان، به صورت «شبکه‌ای» فعالیت می‌کنند و با روش‌های خاص، پس از زنده‌گیری، نسبت به قاچاق این پرندگان منحصر به فرد و استثنایی به خارج از مرزها و به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس اقدام می‌کنند.


کد خبر : 219
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید