امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

هشدار نسبت به روند بیابان زایی در کشور بی توجهی مسئولان

 0
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عضو کمیسیون اجتماعی مجلس‌ رشد بیابان‌زایی را در کشور فراتر از اقدم های احیایی خواند و گفت: بی توجهی مسئولان نسبت به بیابان زدایی عامل بیابانی شدن اراضی و گسترش سرانه بیابان در کشور شده است.
عباس صلاحی در گفت وگو با خانه ملت، بر ضرورت توجه بیشتر دولت نسبت به بیابان‌زدایی تاکید کرد و افزود:‌ برای برون‌رفت از معضل بیابان زایی در کشور دولت و ملت باید با همکاری و همفکری گام های موثری را در این راستا بردارند.

 

ضرورت اختصاص منابع ویژه به سازمان جنگل‌ها برای حفاظت بیشتر از منابع طبیعی

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، اختصاص منابع ویژه به سازمان جنگل‌ها،‌ مراتع و آبخیزداری کشور را برای حفاظت بیشتر از منابع طبیعی موثر خواند وگفت: چون بضاعت ناچیز این سازمان اجازه حفاظت بیشتر منابع طبیعی را به آنها نمی‌دهد بهتر است با تخصیص منابع لازم به این سازمان آنها را در راستای حفظ بیشتر منابع طبیعی یاری کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت توجه بیشتر به مدیریت منابع طبیعی،‌ آب و محیط زیست در برنامه ششم توسعه تاکید کرد وگفت: با توجه به شرایط بحرانی آب و محیط زیست در کشور توجه بیشتر به این فاکتورها در برنامه ششم توسعه ضروری است.

وی فرهنگ سازی، نظارت و برخورد مناسب قضایی را برای حفاظت بیشتر از منابع طبیعی ضروری دانست.

صلاحی، با اشاره به وظایف افراد در قبال منابع طبیعی، ادامه داد: به خاطر اینکه منابع طبیعی جزو ثروت های ملی است بنابراین شهروندان باید خود را در قبال آن مسئول دانسته و در راستای حفظ بیشتر آن تلاش کنند.

برخورد قضایی مناسب با تخریب کنندگان محیط زیست ضروری است

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، بر ضرورت برخورد قضایی مناسب با تخریب کنندگان محیط زیست،‌ تاکید و تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان جنگل ها به تنهایی از عهده برخورد با تخریب کنندگان محیط زیست برنمی آید بهتر است نیروی انتظامی و قوه قضائیه با حمایت از سازمان جنگل ها با تخریب کنندگان محیط زیست به شدت برخورد کنند.

وی ساخت و سازهای غیرمجاز را در بیابانی شدن اراضی موثر خواند و خواستار برخورد مناسب قضایی با آنها شد.

انتقاد از علمکرد ضعیف مسئولان در خصوص احیای تالاب ها

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از عملکرد ضعیف مسئولان در خصوص احیای تالاب ها،‌ تصریح کرد: متاسفانه مسئولان تاکنون عملکرد مثبتی در راستای احیای تالاب ها نداشته و خشکی اکثر تالاب ها نیز نتیجه بی‌توجهی مسئولان ذی ربط است.

صلاحی خشکی تالاب ها و دریاچه ها را در بیابان زایی موثر دانست و خواستار مدیریت صحیح و احیای آنها شد.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم،‌ رشد بیابان زایی را در کشور فراتر از اقدم های احیایی دانست و بی‌توجهی مسئولان نسبت به بیابان زدایی را عامل بیابانی شدن اراضی و گسترش سرانه بیابان در کشور عنوان کرد.

بهره‌برداری‌های غیرمجاز چالش مهم محیط زیست

این نماینده مردم در مجلس نهم، بهره‌برداری غیرمجاز و بی‌رویه را چالش مهم محیط زیست عنوان کرد وافزود:‌ متاسفانه این موضوع پیامدهای منفی را در سطح کشور به همراه داشته که خشک شدن دریاچه‌ها، تالاب‌ها و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی از نتایج بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی است.

عدم تعادل میان مرتع و دام

وی چرای بی‌رویه دام‌ها را در رشد بیابان‌زایی مهم خواند و تصریح کرد: متاسفانه به خاطر نبود تعادل میان مرتع و دام قسمت اعظمی از مراتع در حال نابودی است.

صلاحی بر ضرورت جلوگیری از تردد و چرای غیرقانونی دام تاکید کرد وافزود: بهتر است دولت فضاهای مشخصی را به دامداران اختصاص داده و از طریق کاشت علوفه،‌ ایجاد تعادل دام و مرتع و نظارت قانونی مناسب بر دامداران از تخریب هر چه بیشتر منابع طبیعی توسط دامداران جلوگیری کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزایش حافظان محیط زیست و ارائه تجهیزات مناسب به آنها را لازم دانست و افزود:‌ برای جلوگیری و کاهش تخلفات در راستای منابع طبیعی بهتر است حافظان محیط زیست افزایش و تجهیزات مناسب و منابع کافی در اختیار آنها قرار گیرد تا با استفاده از تجهیزات مناسب به راحتی بتوانند تخلفات صورت گرفته در محیط زیست را شناسایی و اطلاع دهند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: لازم است مسئولان ذی‌ربط برای جلوگیری از بحران آب در کشور مدیریت آب شرب و کشاورزی را در دستور کار خود قرار دهند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، خشکسالی،‌ از بین رفتن پوشش گیاهی به دلیل کمبود منابع آب، چرای بی رویه دام، ‌استفاده غیرمجاز و برداشت های غیرقانونی از منابع آب‌ و خشکی تالاب ها و دریاچه ها را در گسترش بیابان زایی موثر دانست.

ضرورت کاشت نهال در مسیر شن های روان

وی بر کاشت نهال در حریم شن های روان تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بیابانی شدن مراتع به شیوع ریزگردها کمک می‌کند بهتر است در حریم وقوع ریزگردها نهال کاری و درخت کاری افزایش یابد تا در جریان وزش باد از انتشار ریزگردها جلوگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه آبخیزداری تاکید وگفت:‌ با توجه به بحران آب، فرسایش شدید خاک و رشد بیابان زایی در کشور توجه به این حوزه ضروری و لازم است.

افزایش سرانه فضای سبز در کشور الزامی است

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر افزیش سرانه فضای سبز در کشور،‌ تصریح کرد: با ایجاد کمربند سبز در حریم و اطراف شهرها، گسترش فضای سبز درون شهری و استفاده بهینه از منابع آب می توان از گسترش بیابان زایی در کشور جلوگیری و به ماندگاری منابع طبیعی کمک کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با انتقاد از قطع بی رویه درختان،‌ تصریح کرد: در راستای حفظ بهتر محیط زیست و جلوگیری از بیابان زایی لازم است مسئولان ذی ربط جلوی قطع درختان را گرفته و نظارت بیشتری را در این خصوص صورت دهند.


کد خبر : 164
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید