امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

پیروزی ایران درمناقشه محیط زیستی با آمریکا

 0
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از بازپس‌گیری فسیل‌های ایرانی از آمریکا پس از چند دهه مناقشه خبر داد.
 دکتر معصومه ابتکار روز یکشنبه در جلسه گروه مدیران رسانه و دانشجویان علوم‌سیاسی، با اشاره به دو خبر خوش محیط زیستی دولت برای مردم، ضمن ابرازخرسندی از بازپس‌گیری فسیل‌های مراغه پس از سال‌های طولانی، گفت: این فسیل‌ها متعلق به دوران‌های مختلف زمین‌شناسی است و از جمله ارزشمندترین فسیل‌های جهان است که پیش از پیروزی انقلاب برای مطالعه به آمریکا فرستاده شده بود و در دانشگاه هاروارد نگهداری می‌شد، ولی بنا به دلایلی بازپس‌گیریآن‌ها با مشکل مواجه شده بود.

معاون رئیس جمهور افزود: مناقشه محیط زیستی طولانی مدت ایران و آمریکا در خصوص استخراج، جمع آوری و کدگذاری نمونه های سایت فسیلی مراغه منجر به تنظیم و پیگیری شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه و طی روند حقوقی بسیار پیچیده و دشواری برای بازپس‌گیری این فسیل ها شد که خوشبختانه این موضوع پایان خوشی داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بااعلام اینکه بزودی این فسیل ها به ایران آورده خواهد شد، ادامه داد: در نظر داریم برای رونمایی از این فسیل‌ها مراسمی با حضور محققان ایرانی و آمریکایی (دانشگاه هاروارد) برگزار کنیم .

وی تصریح کرد: بخشی از فسیل های بازپس گیری شده که طی هفته های آینده به ایران می رسد به موزه تاریخ طبیعی و بخشی به مرکز تحقیقات فسیل شناسی مراغهمنتقل خواهد شد.

ابتکار با بیان اینکه در آمریکا، کارهای نمایشگاهی، تحقیقاتی و پژوهشی بسیاری بر روی فسیل های مراغه صورت گرفت و حتی مقالات متعدد علمی در این خصوص در نشریات معتبر آمریکا و جهان به چاپ رسید، گفت: برخی از کار تطبیق وبررسی کنونی کارشناسان ایرانی برای بازپس گیری فسیل های مراغه بر اساس همین مقالات و تصاویر و کارهای پژوهشی صورت گرفته است.

وی تعداد فسیل های سایت مراغه را 3000 فسیل اعلام و اظهار کرد: از این تعداد، 1500 فسیل برای بررسی و تحقیق به آمریکا فرستاده شده بود و 1500 فسیل نیز در موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی ایران حفظ و نگهداری شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به رغم اینکه سایت مراغه یکی از ارزشمندترین سایت‌های تحقیقات فسیلی است و در دولت هشتم اقدامات زیادی برایتبدیل شدن آن به یک مرکز تحقیقاتی صورت گرفته بود، متاسفانه سال ها با غفلت و بی توجهی مواجه شد ولی خوشبختانه در حال حاضر اقدامات جدیدی برای ایجاد این مرکز تحقیقاتی در حال پیگیری و انجام است.

ابتکار ضمن تاکید بر این موضوع که ایران دارای سایت‌های فسیلی بسیار ارزشمندی است، تصریح کرد: این فسیل‌ها می تواند مبنای کار مشترک تحقیقی میان دو کشور یا ایران و جامعه بین‌المللی باشد.


کد خبر : 111
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید