امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

نقش و منزلت زن در نگارکنده های ۲۸۰۰ساله ایذه

 0
به گفته نویسنده و پژوهشگرکتاب تاریشا ، حضور زنان در نگارکنده های ایذه که از اهمیت، نقش و منزلت زنان در امور اجتماعی و مذهبی در ایران باستان حکایت دارد از امتیازات ویژه عیلامیان است .
اردشیر صالح پور افزود:
غارمعبد تاریشا یکی از غارهای باستانی مربوط به عیلام نو است که سابقه حکاکی نگارکند ه های آن به ۲۸۰۰سال پیش باز می گردد.
او با اشاره به سابقه باستانی و نشانه های زیست چند هزار ساله اقلیمی دراین منطقه تصریح کرد که ۴نگار کند با تصاویر زیبا و جذاب از هانی پادشاه محلی آیاپیر (ایذه) ،شوترو وزیر وی و آمانتا زن هانی در ۲نگارکند جداگانه دیده می شود که گویای سکونت و احترام و نیایش خانواده حکمران محلی نسبت به این معبد مقدس است .وی در ادامه اظهار کرد: در ۲کتیبه دیگر در دل همین غار، نگاره ای با خط میخی به صورت مبسوط درباره احترام به این معبد و خدایان عیلامی حکاکی شده است که همه افراد در آن به حالتی ایستاده و دست برسینه و موقعیت دعا قرار دارند که پاهای آنان نیز به نشانه حرمت برهنه است .
صالح پور با اشاره به ویژگی های جذاب و منحصر به فرد این نگارکند ه ها به ویژه تصاویر زن و کودکان (دختر و پسر) تأکید کرد که حضور زنان در این مکان نشانگر حرمت ، اهمیت و منزلت زن در ایران باستان است.
نویسنده و پژوهشگرکتاب تاریشا اضافه کرد: در هیچ جای ایران تصاویری با این ویژگی و به این زیبایی به زنان و کودکان پرداخته نشده است و از این حیث این نگارکند ها در نوع خود ممتاز و بی مانند است.
پژوهشگر کتاب تاریشا گفت :با توجه به تعداد زیاد سنگ نگاره ها ، کتیبه ها و نقوش آیینی و مذهبی در ایذه (آیاپیر ) می توان این شهر را به عنوان شهر نگارکندها و شهر موزه نگاره ها معرفی کرد.
مراسم رونمایی کتاب تاریشا اشکفت سلمان ، غار معبد باستان نوعیلامیان نوشته اردشیر صالح پور با حضور نویسنده، مسئولان محلی ،علاقمندان و…با همکاری انجمن ها و نهادهای دوستار میراث فرهنگی در محل موضوع پژوهش (غار معبد باستان تاریشا) در غار اشکفت سلمان در شهر ایذه برگزار شد .
کتاب ‘تاریشا’یکی دیگر از مجلد های پژوهشی صالح پور است که پس از (الیما) که مهر ماه امسال در موزه ملی ایران رونمایی شده بود روانه بازار می شود .
این اثر پژوهشی با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) در یکهزار نسخه و ۱۴۰صفحه با کاغذ گلاسه و تصاویر تحلیلی و توصیفی از آثار و نگاره ها به چاپ رسیده است.


کد خبر : 407
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید