امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

هویت تاریخی برخی شهرها در حال تخریب است

 0
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شهرهای کشور با بحران هویت روبرو هستند و متاسفانه بخشی از شهرها که رابطه مستقیم با تاریخ و هویت گذشته ما دارند در حال تخریب است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدسعیدایزدی گفت: 42 درصد جمعیت شهری کشورهای در حال توسعه در سکونت گاه های غیررسمی زندگیمی کنند و براساس آمارهای سازمان ملل متحد از هر 6 نفر جمعیت جهان، یک نفر زاغه نشینهستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی به جمعیتشهر مشهد اشاره کرد و افزود: از مجموع سه میلیون جمعیت کلانشهر مذهبی مشهد بیش از یکمیلیون نفر زاغه نشین هستند. امروزه وضعیت شهرهای ما به گونه ای است که تاب آوری لازمدر برابر حوادث طبیعی نظیر سیل، زلزله، طوفان و غیره را ندارند.

ایزدی با بیان اینکه متاسفانه امروزهشهرهای ما با بحران هویت روبرو هستند، گفت: متاسفانه بخشی از شهرها که رابطه مستقیمبا تاریخ و هویت گذشته ما دارند در حال تخریب شدن است و به جای آن ها بناهایی ساختهمی شود که هیچ ارتباطی با تاریخ گذشته ندارند و مردم هیچ احساسی تعلقی با آنها پیدانمی کنند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمرانو بهسازی شهری ایران در ادامه، محدوده ها و محلات هدف برنامه بهسازی و نوسازی شهریرا به چهار حوزه بافت های تاریخی مرکز شهری، محدوده های ناکارآمد بافت میانی مراکزشهر، سکونتگاه های غیررسمی (حاشیه نشینی) و سکونتگاه های روستایی که در شهر ها ادغامشده اند تقسیم کرد.

ایزدی در تشریح بافت های تاریخیمرکز شهرها گفت: به طور نمونه در شهر تهران می توان به نقاطی نظیر بازار و اطراف آن،محلات سیروس، عودلاجان، سنگلج و غیره اشاره کرد. این محدوده ها از قدمت بالایی در شهرتهران برخوردارند و بازسازی و بهسازی آن ها اولویت کاری ما محسوب می شوند.

وی ادامه داد: محدوده های ناکارآمدبافت میانی مراکز شهر نیز محلاتی هستند که در اطراف و پیرامون بافت تاریخی شهرها قراردارند که از آن جمله می توان به محلات خوبخت و جوادیه در شهر تهران اشاره کرد.

سکونت گاه های غیررسمی یا حاشیهنشینی محدوده هایی هستند که مورد تصرف یکسری افراد قرار گرفته اند و ساکنان آن از کیفیتزندگی بسیار پایین برخوردارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود:بخش دیگری از محدوده ها و محلات هدف برنامه بهسازی و نوسازی شهری، سکونت گاه های روستاییمانند چیذر و ده ونک در تهران هستند که در شهرها ادغام شده اند.

ایزدی اظهار کرد: در سال های اخیرشاهد رشد توسعه کمی شهرها بوده ایم اما میزان این رشد همواره با ارتقای رشد کیفی بهویژه در سکونت گاه های غیررسمی یکسان نبوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، بحث پیشگیریدر بوجود آمدن سکونت گاه های غیررسمی را مهم دانست و گفت: دولت تلاش دارد با توسعهخدمات مناطق، ارتقای زیرساخت ها و حمایت از ساکنان و مالکان در این بافت ها، از طریقتسهیلات و بسته های تشویقی گام های خوبی در بهسازی و نوسازی محدوده های هدف شهری بردارد.


کد خبر : 378
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید