امروز 26 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 17 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

غول گردشگری آلمان به ایران می‌آید

 0
اولاف لیس، وزیر اقتصاد، حمل‌ونقل و کار ایالت نیدرزاکسن آلمان که در رأس یک هیأت بلند پایه 100 نفره متشکل از تجار و سیاستمداران آلمانی برای یک دیدار چهار روزه به ایران سفر کرده بود، به تشریح دستاوردهای این سفر پرداخت.

لیس در این نشست که بعد در محل اقامت هیأت آلمانی در هتل پارسیان آزادی برگزار شد، گفت «بهعنوان سیاست مدار همیشه باید شجاعت لازم را داشت و تصمیمات جسورانه اتخاذ کرد  پس من در زمان مناسب به مکان مناسب سفر کردم».

لیس، تصریحکرد در این سفر آنچه بیشتر حائز اهمیت بود و جای شگفتی داشت، این بود که «به صورت مشخص و جزئی در مورد برنامه و پروژه‌ها بحث و گفت‌وگو شد و زمینۀ سفرها و دیدارهای بیشتر تجار و دست اندرکاران امر تجارت به ایران فراهم شد».

وی همچنین افزود اکنون می‌توان نشانه‌ها و علائمی که از مذاکرات دریافت شد را به آلمان برد و برای بسط تجارب از آن‌ها استفاده کرد.

لیسحضور یک هیأت 100 نفره در ایران را «یک رویداد بزرگ» توصیف کرد و در این رابطه گفت شدت و فشردگی مذاکرات به حدی بود که به عنوان مثال مجبور بودیم در یک روز به 4 وزارتخانه رفته و با مقامات ارشد آنجا ملاقات و مذاکره کنیم.

src=http://217.218.67.233//photo/20151007/eafded8d-e49c-4be1-ac5f-52e8069e21ab.jpg
اولاف لیس وزیر اقتصاد، حمل‌ونقل و کار ایالت نیدرزاکسن (چپ) و دکتر هورست شراگه مدیر عامل اتاق صنعت و تجارت هانوفر (راست)

غول گردشگری آلمان به ایران می‌آید

لیس دربارۀ امکان سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی در حوزۀ زیر ساخت‌های گردشگری و صنایع وابسته، با توجه به آمار و ارقام فزاینده میزان سفر گردشگران آلمانی وعلاقه آن‌ها به بازدید از آثار باستانی و تاریخی ایران، گفت: «مذاکراتی برای همکاری و سرمایه گذاری در این حوزه انجام شده است.»

وی افزود: «باید بگویم در مذاکرات با مقامات ایرانی حتی این ایده مطرح شد که یک خط ارتباط پروازی مستقیم بین هانوفر و تهران راه اندازی شود.»

لیسگفت: «روز گذشته (دوشنبه) در دیدار با وزیر راه ایران موافقت‌های اولیه درزمینۀ توسعه همکاری‌ها در عرصۀ خدمات هوایی انجام شد و می‌توان در این زمینه گام‌های بیشتری برداشت ... حتی صحبت‌هایی شده برای اینکه شرکت مسافرتی و گردشگری آلمانی «تویی» که بزرگ‌ترین شرکت جهانگردی در جهان است، در حوزه گردشگری ایران وارد شود و سرمایه گذاری کند.»

src=http://217.218.67.233//photo/20151007/e4a842aa-4245-4d32-bb3f-7485c66bd6a6.jpg
دیدار روز یکشنبه (12 مهر) اولاف لیس (چپ) با مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران (عکس از tccim.ir)

کیانوشرنجبر از دیگر اعضای هیأت آلمانی که مدیر عامل یک شرکت خدمات مشاوره‌ای درهانوفر است در این باره گفت: «این شرکت مشغول امکان سنجی و ارزیابی مجموعه‌ها جهت اجرای این پروژه است.»

رنجبر افزود «هنوز در این خصوص سندی امضا نشده اما مذاکرات اولیه با مقامات ایرانی در این حوزه مثبت بوده ووعده‌های همکاری داده شده است.»

وی تصریح کرد با انجام این سفر برایمن و سایر دوستان مشخص شد که در ایران فضا و زمینۀ لازم برای انجام فعالیت‌های اقتصادی کاملاً مهیا است. با این وجود وی شناسایی پیچیدگی‌های ساختار بازار ایران را حائز اهمیت توصیف کرد. 

رنجبر همچنین افزود این راه‌حل‌ها و مدل‌های همکاری باید به تناسب وضعیت اقتصادی ایران ارائه شود.

ویحمایت سیاسی وزیر اقتصاد ایالت نیدرزاکسن و حضور وی در رأس این هیأت را «کلیدی و مهم» دانست و خاطر نشان کرد: «اینکه نمایندگان پارلمان از احزاب مخالف این هیأت را همراهی می‌کردند را می توان یکی دیگر از نشانه‌های موفقیت این هیأت برشمرد.

آلمان به دنبال ایجاد اشتغال در ایران

لیسهمچنین این فرضیه را که هدف از حضور شرکت های آلمانی و همکاری‌های تجاری واقتصادی با ایران صرفاً تأمین منافع اقتصادی آلمان  است را رد کرد و گفت «هدف‌گذاری ما برای توسعه است و باید افقی ترسیم شود برای قدرت گرفتن اقتصاد و ایجاد اشتغال در ایران».

او در ادامه گفت که چندین سال زمان لازم  است تا این مذاکرات به بار نشسته و نتیجه آن را بتوان مشخصاً مشاهده کرد.

اینمقام بلند پایه آلمان در پاسخ به سوال پرس تی وی دربارۀ اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر امکان سرمایه‌گذاری شرکت فولکس واگن در ایران با توجه به تعلیق همکاری شرکت‌های خودرو سازی ایرانی با شرکت‌های فرانسوی بدون رد ویا تأئید این اخبار گفت:«باید بگویم برای این تصمیم هنوز خیلی زود است، باید شرایط را بررسی کنیم و ببینیم که برای کدام یک از شرکا این دست همکاری‌ها با شرکت‌های خصوصی یا دولتی ایران امکان پذیر است.»

ریسک سرمایه گذاری در ایران

موضوعریسک سرمایه گذاری در ایران نیز یکی دیگر از موارد مورد بحث در این نشست بود و پاسخ تجار آن بود که هرگونه همکاری و سرمایه گذاری در کلیۀ بخش‌های اقتصادی به صورت گام به گام و تدریجی خواهد بود و در ابتدا با انتقال فناوری آغاز می‌شود، به مونتاژ و در نهایت به تولید منجر می‌شود. حاضرین همچنین هم عقیده بوده بودند که چنین طرح‌هایی زمان بر بوده و نیازمند صبر وحوصله است.

هورست شراگه، مدیرعامل اتاق صنعت و تجارت هانوفر نیز سفر هیات تجاری آلمان به ایران را یک «موفقیتبزرگ» توصیف کرد و گفت «این سفر از نظر سیاسی گشاینده مرزها بود و به همه نشان داد چگونه سیاست می‌تواند درهای بسته را باز کند.»

ویتصریح کرد: «در حقیقت بازتاب دریافتی از شرکت‌های حاضر در این سفر می‌تواند زمینه ساز کار اطلاعاتی برای بسط همکاری‌‍ها، انجام کار مطالعاتی برای برگزاری سمینار‌ها و آمادگی برای همکاری‌های بیشتر با شرکت‌های ایرانیدر آینده باشد.»

همکاری در حوزه محیط زیست

آندریاسیاگر نیز که ریاست یک شرکت فعال در عرصۀ فناوری‌های محیط زیست، تصفیه آب وصنایع مرتبط را بر عهده دارد در این نشست گفت شرکت‌های آلمانی ابراز تمایلکرده‌اند تا در زمینۀ چالش‌هایی که ایران در حوزه کمبود آب و خشکسالی با آن مواجه است و از جمله تصفیه آب و بهینه‌سازی مصرف انرژی با شرکت‌های ایرانی همکاری داشته باشند.

وی افزود: «قرار است به زودی سمیناری با موضوع مرتبط با حضور شرکت‌های آلمانی در تهران برگزار شود.» 

یاگر گفتاین پتانسیل و ضرورت را می‌بینیم که طی سه تا چهار سال آینده در این حوزه با ایرانی‌ها همکاری داشته باشیم. وی همچنین از علاقمندی شرکت‌های آلمانی فعال در این حوزه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه خبر داد.

ایالت نیدرزاکسن که نام انگلیسی آن «لاور ساکسونی» است با هشت میلیون نفر جمعیت دومین ایالت بزرگ آلمان از حیث مساحت است و بسیاری از شرکت‌های پیشروی آلمانی از جمله شرکت خودرو‌سازی فولکس واگن که لیس عضو هیات مدیرۀ آن است، در این ایالت مشغول به فعالیت هستند.

ایالت نیدرزاکسن، قطب حمل‌و‌نقلآلمان محسوب می‌شود و در زمینۀ لجستیک و فناوری‌های نوین از دانش خوبی برخوردار است. این ایالت همچنین در صنعت هوانوردی پیشرو است.


کد خبر : 234
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید