امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

آفتاب ندیده‌ها در راه کویر نهبندان

 0
«ایران ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر دارد که می‌تواند موجب تقویت تعامل بین ایران و نروژ باشد. » این جمله‌ای است که« اودیسه نورهیم»، سفیر نروژ در ایران و در جمع فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی گفت.

نورهیم با بیان اینکه تمایل داریم در زمینه اقتصادی و سرمایه‌گذاری اطلاعاتی از خراسان جنوبی داشته باشیم، تصریح کرد: توافقات هسته‌ای اخیر سبب می‌شود امکانات و توانایی بیشتری برای همکاری با ایران داشته باشیم. خوشحال هستم که به بیرجند سفر کرده‌ام و امید است دوباره نیز به این استان سفر کنم.
این جمله‌ها کلیدی‌ترین گفته‌های نورهیم برای استان خراسان جنوبی است. در استان خراسان جنوبی ظرفیت‌های مناسبی در زمینه جذب گردشگری و کویرپیمایی وجود دارد اما مشکلی هم در میان است؛ زیرساخت‌های مناسبی برای جذب گردشگر در این استان وجود ندارد. برای حل این مشکل راه‌هایی وجود دارد که محسن احتشام، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند به پرسش‌های صمت در این زمینه پاسخ می‌دهد.
از جمله ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی استان خراسان جنوبی تولید زرشک و زعفران است، آیا امکان سرمایه‌گذاری مشترک یا صادرات هدفمند این ۲ محصول به کشور نروژ وجود دارد؟
زعفران و زرشک در استان خراسان جنوبی دو محصول استراتژیک محسوب می‌شوند و در این زمینه ظرفیت‌های زیادی وجود دارد. در کشور نروژ فرهنگ استفاده از زعفران وجود دارد و خوشبختانه در این زمینه نیازی به ایجاد بازار وجود ندارد چرا که بازار فروش زعفران در این کشور آماده است و فقط باید زعفران خراسان جنوبی به بازار این کشور شناسانده شود. در زمینه صادرات زرشک هم در صورتی که زعفران خراسان جنوبی به طور هدفمند به این کشور صادر شود، ظرفیت معرفی زرشک به وجود می‌آید و در این زمینه نیز مشکلی نخواهیم داشت.
آیا ظرفیت‌های دیگری هم در استان خراسان جنوبی برای سرمایه‌گذاری و همکاری با نروژ وجود دارد؟
استان خراسان جنوبی برای جذب سرمایه خارجی ظرفیت‌های زیادی دارد که معدن و جذب گردشگر از جمله ظرفیت‌های آن است. در استان شرکت‌های زیادی وجود دارد که در زمینه‌های معدنی فعالیت می‌کنند و شرکت‌های نروژی می‌توانند با این شرکت‌ها شریک شوند و همکاری مشترک داشته باشند. این استان به لحاظ ظرفیت‌های معدنی توان زیادی دارد که می‌توان در این زمینه از سرمایه خارجی و نروژی استفاده کرد.

 


سرمایه‌گذاری نروژی‌ها نیاز به تضمین صادرات دارد، در این زمینه آیا تضمینی برای تولید صادرات محور واحدهای تولیدی و معدنی استان وجود دارد؟
استان خراسان جنوبی می‌تواند پایگاه صادرات کشورهای آسیای میانه باشد و اکنون هم میزان صادرات از این استان به کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان چشمگیر است. در این حالت طبیعی است که می‌توان با سرمایه نروژی‌ها در زمینه معادن و تولید صادرات محور فعالیت کرد. در صورتی که در این منطقه سرمایه‌گذاری مشترک انجام شود، می‌توان با طرف متقاضی کالا، قردادهایی منعقد کرد و تولید را با این شیوه ادامه داد.
یکی از موضوعاتی که به عنوان ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان عنوان شد، جذب گردشگر بود. استان خراسان جنوبی در زمینه جذب گردشگر چه ظرفیت‌هایی دارد؟
از جمله ظرفیت‌هایی که در استان خراسان جنوبی برای جذب گردشگر وجود دارد، کویر نهبندان است. به علاوه، این کویر در کل جزو مزیت‌های گردشگری استان به حساب می‌آید که برای نروژی‌ها از اهمیت بیشتری هم برخوردار است. دلیل اهمیت این کویر برای نروژی‌ها این است که آنها در کشور خود چنین آفتاب و کویری ندارند. در صورتی که کویر نهبندان به کشور نروژ و دیگر کشورهای حوزه اسکاندیناوی معرفی شود به طورقطع می‌توان گفت آنها از این موضوع استقبال زیادی خواهند کرد.

 جذب گردشگر در دنیا نیازمند قدرت کشورها در ۲ زمینه است؛ نخست ظرفیت‌های طبیعی و دوم ظرفیت‌های پذیرش گردشگر که شامل هتل، راه، حمل‌ونقل و دیگر مواردی است که با عنوان خدمات گردشگری مطرح می‌شود. در مورد دوم استان خراسان جنوبی آیا ظرفیت پذیرش جذب گردشگر را دارد؟
استان متاسفانه در این زمینه بسیار ضعیف است و باید برای تقویت زیرساخت‌های جذب گردشگر اقدام شود. استان خراسان جنوبی نه‌تنها از استانداردهای جهانی در این زمینه عقب‌تر است بلکه نسبت به استانداردهای داخلی هم مشکلات جدی دارد. در شرایط کنونی باید روی گردشگرانی سرمایه‌گذاری شود که با این شرایط کنار بیایند. در استان خراسان جنوبی کویرهای زیادی وجود دارد که از جمله آنها کویر نهبندان، کویر بین خراسان جنوبی و کرمان و کویری است که در جاده کاشان وجود دارد. این کویرها ظرفیت‌های زیادی در زمینه جذب گردشگر دارند. در این زمینه زیرساخت‌های طبیعی بسیاری در استان وجود دارد اما زیرساخت‌های صنعتی و خدماتی متاسفانه بسیار ضعیف است. استان خراسان جنوبی و بیرجند حتی با احتساب اینکه فرودگاه بین‌المللی دارد اما در زمینه پروازها مشکلات زیادی دارد، ازجمله مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که در فرودگاه بین‌المللی بیرجند در روز یک تا دو پرواز انجام می‌شود و اهالی این استان هم برای رفت و آمد مشکلاتی دارند و طبیعی است که گردشگرها در موضوع پروازهای بین‌المللی مشکلات بیشتری داشته باشند.

 با احتساب این شرایط توجیه سفر گردشگران به این استان چیست؟
طبیعت استان. بزرگترین جاذبه استان خراسان جنوبی برای گردشگران طبیعت این استان و دلیل این موضوع ضعف استان خراسان جنوبی در زمینه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز برای جذب گردشگر است. با این حساب به نظر می‌آید استفاده از نروژی‌ها در تامین زیرساخت‌های گردشگری یکی از راه‌هایی باشد که برای تامین زیرساخت‌های استان اهمیت بسیاری دارد. با توجه به ضعف استان خراسان جنوبی در زمینه جذب گردشگر و اینکه اکنون نروژی‌ها روی خراسان جنوبی تمرکز کرده‌اند می‌توان در این زمینه با آنها وارد مذاکره شد و از این ظرفیت استفاده کرد. برای انجام این کار ابتدا باید آنها را ترغیب کنیم و این موضوع اهمیت بسیاری دارد. سازمان برنامه‌ریزی و امور اقتصادی ظرفیت‌ها و مزیت‌های اقتصادی استان را معرفی می‌کنند اما در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که باید آنها را حل کرد.

 مشکلی که در این زمینه وجود دارد چیست؟
برای رفع این مشکلات در کشور ابتدا باید از بخش خصوصی موجود در کشور خودمان حمایت کنیم. نه تنها نروژی‌ها بلکه بخش خصوصی در هر کشوری در صورتی که قصد داشته باشد در استان خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری کند از بخش خصوصی این استان وضعیت سرمایه‌گذاری را می‌پرسد و تحقیقات خود را در این زمینه انجام می‌دهد و علاوه بر این موضوع ما معتقد هستیم اگر از بخش خصوصی داخلی حمایت شود بخش قابل‌توجهی از کارهایی را که بخش خصوصی دیگر کشورها می‌خواهند در ایران و در استان خراسان جنوبی انجام دهند، بخش خصوصی خودمان در کشور می‌تواند انجام دهد.
مشکل بخش خصوصی در استان خراسان جنوبی چیست؟
موضوعی که در این زمینه وجود دارد این است که بخش خصوصی در این استان توجیه تولید ندارد. در شرایطی که سود بانکی ۲۴ تا ۳۰ درصد است تولید هیچ توجیهی ندارد. صاحبان سرمایه ترجیح می‌دهند به جای اینکه سرمایه خود را در خطر تولید اندازند و با مشکلات متعددی روبه‌رو شوند، سرمایه خود را در بانک بگذارند و سود تضمین شده بانکی را دریافت کنند. در شرایط کنونی تولیدکنندگان خیر هستند، نه سرمایه‌گذار.


کد خبر : 145
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید