امروز 25 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 16 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

لکه‌های مرموز بر دیوارهای اهرام مصر

 0
آزمایش‌های گرمانگاری اهرام مصر که به‌تازگی توسط گروهی از محققان صورت گرفته، وجود لکه‌های حرارتی غیرعادی و مرموزی را روی بنای آنها نشان می‌دهد. گمانه‌زنی‌های مختلفی در این رابطه از سوی محققان صورت گرفته است.
 [عصر پیشرفت] یک گروه بین‌المللی از محققان یکلکه بسیار بزرگ حرارتی را در دیوار شرقی هرم بزرگ جیزه، موسوم به هرم خوفوکشف کرده‌اند. آزمایش‌های گرمانگاری روی اهرام در زمان‌های گرم شدن و سرد شدن اهرام، یعنی ساعات اولیه بعد از طلوع خورشید و ساعات اولیه بعد از غروبخورشید انجام گرفته است.

لکه حرارتی غیرعادی در محلی نزدیک به سطح زمین کشف شده است. در حالی که از بیرون، این محل از سنگ‌های کاملاً مشابه ساخته شده است.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، محققان احتمال داده‌اند که شاید این لکه‌ها نشان دهند حفره‌ها یا دهلیزهایی باشند که ساخته و سپس مسدود شده‌اند. همچنین ممکن است که این دهلیزها محل دفن مومیایی‌های دیگری مثلا خویشاوندان پادشاهان مصر باشد.

فرضیه‌های دیگری هم در رابطه با این لکه مطرح شده است. برخی اعتقاد دارند که شاید این لکه‌ها که پیش از این در معبد توت‌عنخ‌آمون واقع در دره شاهان هم دیده شده مکان‌های خالی پشت جدار بیرونی اهرام باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که عبور جریان‌های هوا با دمای متفاوت در زیر این جدارها باعث ایجاد لکه‌های حرارتی شده باشد.


کد خبر : 144
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید