امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

خاطره‌نگاری زن موتورسوار از سفر به ایران

 0
یک زن نویسنده انگلیسی تنها همراه با موتورسیکلت خود به ایران سفر کرده، به نظر شما، او ایران را چطور دیده است؟
لوئیس پریس، نویسنده انگلیسی است که با موتور در دنیا سفر می‌کند و احتمالا از فرهنگ‌ها و آداب و رسومی که در دیگر کشورها می‌بیند برای نوشتن کتاب‌هایش استفاده می‌کند. او این بار ایران را به عنوان مقصد بعدی‌اش انتخاب کرده است. پریس در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در دو دوره ۳۰ روزه به ایرانآمده و با موتورسیکلتش در ایران سفر کرده، حتما نوشته‌های او از ایران بیشتر از چیزی است که در متن زیر می‌خوانید، اما او در شبکه CNN بخش کوتاهیاز مشاهدات خود و نکته‌های جالب‌تری که درباره ایران دیده را بازگو کرده است. این نوشته از زبان خود او نوشته شده است. داستان او از جایی شروع می‌شود که برای بار اول در فرودگاه با یک زن ایرانی برخورد می‌کند.

 

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876168.jpg

یک ماشین خوشحال! تجربه جالبی از خواندن نوشته‌های پشت ماشین‌ها

«شما موتورسیکلت دارید، درسته؟»

این را یک زن مسن که روی صورتش چروک‌هایی داشت و چادر سفید و سیاهی بر سر داشت، از من پرسید. من در خط مهاجران ترکیه-ایران هستم و تا زمانی‌که پاسپورتم را برای ورود به ایران مهر کنند، تپش قلب دارم. با حرکت سرم می‌گویم بله، من موتور دارم. البته از اینکه یک زن تنها با موتورسیکلت وپاسورت بریتانیایی می‌خواهد به ایران برود هم نگران هستم که جلوی مرا بگیرند!

اما برخورد جالب این زن مرا متعجب کرد، وقتی دوباره از من درباره موتورسیکلت پرسید و با دستانش گازهای خیالی را چرخاند و حتی صدای ووم ووم موتور را درآورد، مرا در آغوش گرفت و محکم فشار داد، سپس بلند گفت:«خیلی خوب، خیلی خیلی خوب!» و برایم آرزوی خوش‌شانسی کرد.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876167.jpg

در کاخ شاه ایران، تنها کفش‌هایش باقی مانده

می‌خواستم ایران واقعی را پیدا کنم

این استقبال مشتاقانه در ابتدای سفرم به من نیروی زیادی داد تا بتوانم ۳۰۰۰ مایل را از شمال غرب ایران تا دریای خزر و رشته کوه‌های البرز و در نهایت در خیابان‌های پر از دود تهران را بروم.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876166.jpg

نقاشی‌های روی دیوار تصاویری از شهدا را دارند

انگیزه من؟

انگیزه من از این سفر این بود که همیشه می‌خواستم بدانم مردمانی که در این منطقه زندگی می‌کنند، چطور هستند. چیزهایی که از غربی هاو دیگران شنیده بودم برایم کافی نبود.

البته در اغلب اوقات تصویری که رسانه‌ها از ایران نشان می‌دهند، خیلی دوست داشتنی نیست و معمولا آن‌ها را آدم‌هایی افراط‌گرا معرفی می‌کنند، این در حالی است که کسانی‌که به ایران سفر کرده‌اند، نظرات دیگری دارند و ایرانیان را بسیار گرم و خوش‌ برخورد می‌دانند. از همین رو من می‌خواستم خودم این کشور و مردمانش را کشف کنم. بعد از گذراندن مدت زمانزیادی در پایتخت، جایی که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می‌شد، راهم را به سمت رشته کوه‌های زاگرس ادامه می‌دهم و به شهرهای تاریخی اصفهانو شیراز می‌روم و همچنین دیداری با کویرهای جنوب این کشور دارم.

بر اساس گفته‌های خبرنگاران من فکر می‌کردم توریست‌ها را به دلایلی مانند جاسوسی دستگیر می‌کنند و در ایستگاه‌های مرزی انتظار چنین چیزی را داشتم که البته اتفاقی نیفتاد.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876165.jpg

فروشندگان خیابانی

ایرانی‌های مهمان نواز

مهمان‌نوازی ایرانی‌ها از موضوعاتی است که درباره آن زیاد صحبت می‌شود و من هم با آن روبرو شدم و خودم را میان سخاوت و محبت زیاد ایرانیان دیدم و این اتفاق باعث شد ایرانی‌ها از تصاویر منفی که در ذهن داشتم فاصله بگیرند. این محبت‌ها از راننده کامیونی که انار می‌برد تا افراد کاملا غریبه‌ای که اصرار به پرداخت هزینه هتل من را داشتند، ادامه داشت. البته داستان تمام نشدنی تعارف چایی هم همیشه وجود داشت.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876164.jpg

پیکان از ماشین‌های قدیمی و محبوب ایرانی‌ها

هر روز در میدان جنگ

در ایران انواع مختلفی از پلیس‌ها وجود دارند و هر کدام وظیفهمجزایی را هم انجام می‌دهند. بنا به گزارش‌هایی که ایران منتشر کرده است، بیشترین میزان تلفات تصادفات جاده‌ای در این کشور به موتورسواران اختصاص دارد، از همین رو هر روز صبح فکر می‌کردم قرار است وارد میدان جنگ بشوم.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876163.jpg

نمایی از باغ فین در کاشان

کنجکاوی

در ایران مسافران خارجی زیادی دیده نمی‌شود و حضور یک زن خارجی موتورسوار برای آن‌ها جذابیت زیادی داشت. از همین رو با گوشی‌های همراه و در حالی که صورت‌های متعجبی داشتند از من فیلم یا عکس می‌گرفتند. نکته جالبی که من دریافتم این بود که با مردم غریبه ایران خیلی زود می‌توانستم دوست شوم و خیلی زود میان جامعه ایرانی‌ها قرار گرفتم.

میزبان من در ایران عیسی امیدوار بود، کسی که خودش در دهه ۵۰ میلادی سرتاسر دنیا را با موتورسیکلت گشته است. در ایران و نزدیک مناطق نظامی ایستادن و عکس گرفتن ممنوع بود، البته من برای پروژه خودم سعی می‌کردم از برخی مناطق خیلی سریع عکس بگیرم. نکته جالب اینکه نقاشی‌های زیادی روی دیوار ساختمان‌ها و شهر دیده می‌شد.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876161.jpg

نقاشی‌های روی دیوار

مهمانی ایرانی

در شهر کویری یزد یک فرمانده بازنشسته ارتش از من دعوت کرد کهبه خانه‌شان بروم. این فرمانده در جنگ ایران و عراق حضور داشته و پاهای خودش را از دست داده بود. در ابتدا من نگران این بودم که این دعوت را قبول کنم، چون فکر می‌کردم من چه وجه اشتراکی با یک فرمانده جنگی می‌توانم داشتهباشم، اما بعد از اینکه وارد خانه آن‌ها شدم، فهمیدم این نگرانی بیهوده بوده و او بسیار فرد شوخی بود و حتی سعی کرد به من برخی اصطلاحات فارسی عامیانه را آموزش دهد.

نقطه اوج سفر من به ایران زمانی بود که با فرمانده سوار آسانسور بودیم و من که اعداد فارسی را یاد گرفته بودم، می‌توانستم طبقه‌ها را بشمارم، «سه، دو، یک!» اینجا بود که فرمانده به انگلیسی گفت: «این‌هم ازشمارش معکوس!» بعد از آن هیچ‌کداممان چیزی نگفتیم و یکدیگر را نگاه کردیم وخندیدیم! همان لحظه بود که من فهمیدم کار خوبی کردم به حرف‌های دیگران توجه نکردم و خودم برای شناخت ایران واقعی دست به کار شدم.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876160.jpg

نمایی از بازار تهران

نه شرقی و نه غربی

«نه شرقی و نه غربی» این جمله معروف ایرانی‌هاست. از نظر جغرافیایی این کشور میان دو فرهنگ قرار گرفته است و هرگز خودش را هماهنگ باهیچ‌کدام از این فرهنگ‌ها ندانسته و برای هویت پارسی تلاش کرده است. متاسفانه تصویری که از ایران در جهان امروز وجود دارد، پر از شعارهای سیاسی است و مردم این کشور را تروریست می‌خوانند. در صورتیکه این موضوع حقیقت ندارد و در سفری که من به این کشور داشتم، آن‌ها را مردمانی پیچیده، خوش‌قلب و علاقه‌مند به ارتباط با جهانی گسترده‌تر یافتم.

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876159.jpg

عیسی امیدوار که خودش جهان را با موتورسیکلت طی کرده است

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876157.jpg

چادر یکی از پوشش‌های معمول زنان ایرانی است

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876158.jpg

بیشتر تابلوهای بین جاده‌ای ایران تنها به زبان فارسی هستند

src=http://media.mehrnews.com/d/2015/10/20/3/1876169.jpg

در رشته کوه‌های البرز

 


کد خبر : 124
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید