امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

ایرانی‌ها دوست دارند چه کسی رییس‌جمهور امریکا شود؟

 0
پایگاه اینترنتی هافینگتون پست در مقاله‌ای به قلم دکتر مجید رفیع زاده نوشت: گرچه تهران یک نظام کاملا متفاوت را در امریکا ترجیح می‌دهد، با این وجود بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا یکی را بر دیگران ترجیح می‌دهد.

پایگاه اینترنتی این روزنامه امریکایی در مقاله‌ای به قلم دکتر مجید رفیع زاده نوشت: گرچه تهران یک نظام کاملا متفاوت را در امریکا ترجیح می‌دهد، با این وجود بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا یکی را بر دیگران ترجیح می‌دهد و آن برنی ساندرز سناتور دموکرات است.

 سیاست‌ها و موضع گیری‌های نامزدهای انتخاباتی امریکا درباره توافق هسته ای، خاورمیانه( غرب آسیا) به ویژه سوریه، اسرائیل، عراق و خلیج( فارس) از جمله موضوعاتی هستند که ایران در بررسی و انتخاب نامزد مناسب تر( برای منافع خودش) مدنظر گرفته است.

 زمانی دموکرات‌ها و جمهوری خواهان دیدگاه‌های تقریبا مشابهی درباره ایران داشتند، اما در چند سال اخیر اختلافات آنها در این خصوص افزایش یافته است.

  از آنجایی که دموکرات‌ها احتمالا به توافق هسته‌ای بیشتر پایبند خواهند بود، ایران راه ساده تری در جلب موافقت شورای امنیت سازمان ملل برای لغو تحریم‌های فلج‌کننده بین‌المللی در پیش خواهد داشت. این موضوع( پایبندی امریکا به توافق هسته ای) مشروعیت بین‌المللی ایران را افزایش خواهد داد که به تسهیل فعالیت‌های تجاری و نظامی آن در دیگر کشورها کمک خواهد کرد.

 این در حالی است که جمهوری خواهان افزایش نفوذ ایران را در خاورمیانه تهدیدی برای امنیت ملی امریکا قلمداد می‌کنند. جمهوری خواهان بیش از دموکرات‌ها از افزایش فعالیت‌های نظامی ایران در عراق و سوریه انتقاد می‌کنند. نامزدهای دموکرات‌ها ترجیح می‌دهند امریکا در عراق و افغانستان نیروی زمینی کمتری به کار گیرد و برهمین اساس چشمان خود را بر روی تحولات ناشی از این خلاء می‌بندند.

 دموکرات‌ها خواهان نزدیکی بیشتر با تهران هستند. در صورت انتخاب یک رییس‌جمهوری دموکرات در امریکا، تهران احساس می‌کند از قدرت بیشتری برای اعمال نفوذ به منظور به‌دست آوردن مشروعیت و تقویت جایگاه جهانی‌اش برخوردار خواهد بود. دموکرات‌ها درباره نبرد ایران علیه دولت اسلامی( گروه تکفیری صهیونیستی داعش) در عراق و سوریه دیدگاه مثبتی دارند. البته این موضوع گیری برای کوتاه مدت است و در آن تبعات بلندمدت دخالت نظامی ایران و حمایتش از عوامل شیعه در منطقه نادیده گرفته شده است.

 دموکرات‌ها ترجیح می‌دهند کمتر در امور خاورمیانه دخالت مستقیم داشته باشند. از نظر تهران، عقب نشینی امریکا از منطقه خلاء قدرتی ایجاد می‌کند که یا خودش یا عواملش در منطقه می‌توانند این خلاء را پر کنند. همچنین در نتیجه ظهور داعش و تحولات اخیر منطقه ای، دموکرات‌ها رهبری ایران بر منطقه را به رهبری اعراب ترجیح می‌دهند. انتخاب یک رییس‌جمهوری دموکرات برای امریکا، توازن قدرت را در منطقه به نفع ایران سوق می‌دهد.

 با توجه به مسائل ذکر شده و بررسی موضع گیری‌های نامزدهای دموکرات از جمله هیلاری کلینتون و مارتین اومالی و ساندرز، ایران برنامه‌های ساندرز را بیشتر ترجیح می‌دهد. ساندرز بیشتر خواهان انزوا( خودداری امریکا از دخالت مستقیم در خاورمیانه) و موافق مذاکره با تهران است. در آخرین مناظره درون حزبی دموکرات ها، وی بر نقش ایران تاکید داشت. وی تنها نامزدی است که بارها و قویا بر دیدگاه همکاری با تهران برای حل و فصل مسائل منطقه‌ای تاکید کرده است.

 کلینتون نامزد پیشروی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری دخالت منطقه‌ای امریکا را بیشتر ترجیح می‌دهد. به عنوان مثال وی از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه حمایت می‌کند که منافع ایران را در آنجا به خطر می‌اندازد.

 به نظر می‌رسد در صورتی که وی رییس‌جمهوری امریکا شود، روابط ایران و امریکا را تقویت خواهد کرد زیرا کشورهای اروپایی روابط بهتری با تهران در مقایسه با واشنگتن دارند.

 از آنجایی که احتمال پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری امریکا بیشتر است، احتمالا روابط دوجانبه ایران و امریکا بهتر خواهد شد یا دست کم از این که هست بدتر نمی‌شود.

منبع:بیتوته


کد خبر : 728
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید