امروز 27 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 18 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

چین سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد

 0
چین در ادامه تنش های خود با آمریکا اقدام به فراخواندن سفیر ایالات متحده در پکن به دلیل اقدام واشنگتن در اعزام ناو به جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی کرد.
به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از رویترز، در پی گشت زنی یک ناوشکن آمریکایی نزدیک جزایر مصنوعی مورد ادعای چین در دریای چین جنوبی، پکن سفیر آن کشور را فراخوانده و می‌گوید این موضوع «شدیدا غیرمسئولانه» است.

«جانگ یه‌سویی» معاون وزیر خارجه چین، در دیدار با «ماکی باکوس» سفیر آمریکا در پکن گفته است حضور ناوشکن شدیدا غیرمسئولانه است.

پیشتر وزارت خارجه چین گفته بود نزدیک شدن ناوشکن لاسن، به جزایری از مجمع‌الجزایر اسپرالتی، «غیرقانونی» است. سخنگوی آن وزارت‌خانه نیز پنجم آبان ماه، گفته بود اگر ایالات متحده به «ایجاد تنش در منطقه» ادامه دهد، پکن ممکن است به فکر «افزایش توانایی‌های متقابل» بیافتد.

اما آمریکا می‌گوید فعالیت گشت‌ زنی ناوشکن آن کشور، فعالیتی معمول و درراستای دریانوردی آزاد در آب‌های بین‌المللی است و ناوشکن پیشتر به جزایر مورد ادعای ویتنام یا فیلیپین، نیز نزدیک شده است.

فیلیپین از جمله متحدان واشنگتن در شرق و جنوب شرقی آسیا به شمار می‌رود.

چین می‌گوید مالک عمده جزایر دریای جنوب چین است. جزایری که کشورهای دیگر منطقه؛ ویتنام، مالزی، فیلیپین، برونئی و تایوان، نیز ادعای مالکیت آنها را دارند. برخی از این جزایر از جمله در مجمع‌الجزایر اسپراتلی، تقریبا به زیر آب رفته‌اند یا تنها صخره‌هایی در دریا هستند که چین شروع بهاحیای آنها کرده است.مالکیت این جزایر عملا به معنی کنترل آب‌های اطراف آناست؛ در منطقه‌ای از جهان که تجارتی به ارزش سالیانه پنج تریلیون دلار در آن در گذر است.

گزارش‌ها در مورد نزدیک شدن ناوشکن لاسن به جزایر مورد ادعای چین روز سه‌شنبه منتشر شد. مقام‌های دفاعی آمریکا می‌گویند ناوشکن «لاسن» از پنجم آبان‌ماه، در ۱۲ مایل دریایی (۲۲ کیلومتری) جزایر «اسپراتلی» اقدام به گشت‌زنی می‌کند.

در این میان وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرده است روابط آن کشور و چین «اهمیت حیاتی» دارد و واشنگتن می‌خواهد شاهد ادامه گسترش این روابط باشد.


کد خبر : 376
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید