امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

عذرخواهی تونی بلر به خاطر حمله به عراق

 0
نخست وزیر اسبق انگلیس در گفتگویی از اشتباهات خود در جنگ عراق معذرت خواهی کرد.
به گزارش عصر پیشرفت به نقل از سی ان ان، «تونی بلر» در مصاحبه با «فرید ذکریا» گفت: بخاطر اشتباهاتی که در جنگ عراق داشتم و براساس اطلاعات غلط تصمیم به حمله به این کشور گرفتیم معذرت خواهی می کنم.

هرچند بلر اعلام کرد که بخاطر استفاده از اطلاعات غلط در جنگ عراق معذرت خواهی می کند اما در مورد «صدام» دیکتاتور معدوم عراق، اعلام کرد که این اقدام کار درستی بوده است.

نخست وزیر اسبق انگلیس در حالی از نقش خوددر آغاز جنگ عراق معذرت خواهی می کند که هفته گذشته در کتابی که اختصاص بهخاطرات «کالین پاول» وزیر دفاع اسبق آمریکا داشت فاش شد که بلر و «جرج بوش» رئیس جمهور سابق آمریکا، در سال ۲۰۰۲ یعنی یک سال قبل از آغاز حمله بهعراق، در مورد حمله به این کشور به توافق رسیده بودند. 

بلر و بوش متهم هستند که با پرنده سازی درباره تسلیحات موجود در عراق، کشورهای دیگر را نیز برای حمله به این کشور عربی در سال ۲۰۰۳ با خود همراه کرده اند.

براساس این گزارش، ارتش انگلیس در حمله به عراق متحمل تلفات سنیگنی شد که براساس اخبار رسمی بیش از ۱۷۰ نفر از نظامیان بریتانیایی کشته شدند. همچنین هزینه های جنگ انگلیس در عراق و افغانستان به بیش از ۳۰ میلیارد پوند رسید.


کد خبر : 31
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید