امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

هیئت نظارت بر اجرای برجام تشکیل شد

 0
وزیر امور خارجه از تشکیل هیئت نظارت بر اجرای برجام خبر داد و گفت: وزارت امور خارجه، آخرین تحولات در زمینه اجرای برجام را با جدیت دنبال می‌کند.
 محمدجواد ظریف ظهر پنج‌شنبه در نشستی خبری که در موسسه اسراء قم برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار مهردر خصوص آخرین وضعیت تشکیل هیئت نظارت بر برجام که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار داشت: هیئت نظارت بر اجرای برجام تشکیل شد و در اینراستا با جدیت، نظرات رهبر معظم انقلاب را که در نامه ایشان به ریاست جمهوری مطرح بوده، مدنظر دارد.

ظریف عنوان کرد: وزارت امور خارجهنیز با تعیین ستاد ویژه‌ای کار تخصصی را در ابعاد مختلف حقوقی، سیاسی، فنیو اقتصادی، در راستای اجرای برجام را رصد می‌کند.

وزیر امور خارجه همچنین ابراز داشت: همکاران ما در وزارت امور خارجه، آخرین تحولات در زمینه اجرای برجام را با جدیت دنبال می‌کنند و هیئت نظارت مورد نظر مقام معظم رهبری بر اجرای برجام نیز تشکیل شده است و ما در چارچوب نظرات رهبر معظم انقلاب، مصوبه مجلس شورای اسلامی و همچنین مصوبات شورای عالی امنیت ملی در جهت حفظ منافع کشورمان کار را به پیش خواهیم برد.

وی تأکید کرد: وظیفه خود می‌دانیماز دستاوردهایی که نظام و ملت ما با مقاومت در برابر فشارهای خارجی به دستآورده‌اند، پاسداری کنیم و از فرصتی که بعد از برجام پیش آمده است، نهایت استفاده را خواهیم برد.

ظریف افزود: برای تأمین نیازهای کشور و در راستای اقتصاد مقاومتی، از فرصت پس از برجام استفاده می‌کنیم که در این راستا، به همراهی مردم و همگان احتیاج داریم.

وی تصریح کرد: برجام فرصتی برای کشور است تا انشاءالله با داشتن ابتکار عمل، بیشترین بهره را ببریم تا کمترین سوء استفاده از سوی بیگانگان صورت گیرد.

پیگیری حادثه منا

وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوالی در خصوص آخرین وضعیت مفقود شدگان فاجعه منا عنوان کرد: متأسفانه در منا با یک وضعیت فاجعه‌ای روبرو بودیم و دولت عربستان هم در این زمینه در ابتدا ضعف شدیدی داشت و اقدامات صورت داده شده در این زمینه کافی نبود. امابعدها این برخورد کمی تعدیل شد، هرچند که هنوز هم همکاری‌ها جهت شناسایی تعدادی از مفقودین فاجعه منا کافی نبوده است.

وی با بیان اینکه حفاظت از جان زائران و امنیت حجاج از وظایف دولت عربستان است، افزود: وزارت امور خارجه در این حادثه از ابتدا کار را با جدیت هم در تهران و هم در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل که بنده و رئیس جمهور در آن شرکت داشتیم، پیگیری کردو سایر دستگاه‌ها نیز به جدیت کار را دنبال کردند.

ظریف در خصوص آخرین وضعیت رکن آبادی نیز بیان داشت: وضعیت همه مفقودین و به خصوص آقای رکن آبادی که از همکاران ما به حساب می‌رود، بسیار مهم است که هنوز وضعیت آنها مشخص نشده است.

وی ادامه داد: برای ما وضعیت دکتررکن آبادی به جهت همکار بودن از لحاظ احساسی مهمتر است اما با سایر مفقودین هیچ تفاوتی ندارد و مسئولیت ملی ما در برابر همه خانواده‌های منتظریکسان است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: تمام مستندات در خصوص حضور دکتر رکن آبادی در حج امسال مورد بررسی قرار گرفته و با تعدادی از بازماندگان و همکاران دکتر رکن آبادی نیز که در حج امسال با ایشان برخورد داشتند، گفتگوهایی انجام شده و پیگیری ها نیز با جدیت ادامه دارد.

وزیر امور خارجه عنوان داشت: با خانواده دکتر رکن آبادی نیز صحبت کردم که آنها هم عضو کمیته پیگیری هستند وما این مسئله را با تمام توان تا مشخص شدن نتیجه نهایی پیگیری خواهیم کرد وتوقع ما از دولت سعودی نیز این است که در این زمینه همکاری‌های لازم را صورت دهد.

تلاش‌های تفرقه انگیز غیر اسلامی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وظیفه ما بر اساس قانون اساسی، حمایت از مسلمانان و مستضعفان جهان و پیگیری وضعیت همه آنان است، افزود: همه مسلمین، دوستدار اهل بیت(ع) هستند و حرکاتی که برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمین رخ می‌دهد، هیچ ارتباطی با امت اسلام ندارد و ما این تلاش‌ها را غیر اسلامی می‌دانیم.

ظریف با تأکید بر اینکه اولویت سیاست خارجی ما، تقویت ارتباط با همسایگان و افزایش سطح ارتباطات با کشورهای اسلامی است، افزود: بیشترین سفرهای بنده در طول دوسال گذشته به استثناء سفرهایی که به محل مذاکرات هسته‌ای داشتم، به کشورهای اسلامی بوده است. چرا که معتقدیم برای رسیدن به منافع ملی، امنیت منطقه و جهان اسلام بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: خطراتی که امنیت جهان اسلام را تهدید می‌کند به خصوص خطر تکفیری‌ها که خارج از دستورات شرع مقدس اسلام، افراطی گری و فرقه گرایی را در جامعه اسلامی ترویج می‌کنند، خطر بزرگی است.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش پایانی سخنان خود، سفر به قم و زیارت بارگاه کریمه اهل بیت(ع) را سعادتی برای خود و سایر همکاران برشمرد و ابراز داشت: ما در این سفر به خدمت مراجععظام تقلید مشرف شدیم که در این دیدارها روند اجرای برجام و همچنین روند تحولات منطقه گزارش شد و همچنین از نظرات علما بهره‌مند شدیم.


کد خبر : 198
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید