امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

پیروزی کلینتون و ترامپ در سه‌شنبه بزرگ

 0
هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ که به ترتیب برای کسب نامزدی دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در انتخابات تلاش می کنند، در رای گیری های روز سه شنبه بزرگ در بیشتر ایالت‌ها برنده شده اند.

آلاباما، جورجیا، ماساچوست، تنسی و ویرجینیا از جمله ایالاتی هستند که هر دو در آنها پیروز شده اند. آقای ترامپ اما در تگزاس و اوکلاهما از سناتور تد کروز شکست خورد.

هیلاری کلینتون در آرکانزا و تگزاس هم پیروز شده است.

برنی سندرز رقیب خانم کلینتون در ایالت خود، ورمونت و همچنین اوکلاهما، مینه‌سوتا و کلرادو برنده شد.

ترامپ با پیروزی در هفت ایالت از یازده ایالت کاندیدای پیشتاز جمهوری‌خواهان در سه شنبه بزرگ بوده است. تد کروز و مارک روبیو، رقبای او در این حزب به ترتیب در دو و یک ایالت پیروز بوده اند. نتیجه رقابت در ایالت آلاسکا هنوز برای جمهوری‌خواهان مشخص نشده است.

جمهوری‌خواه‌ها: بر خلاف بقیه نامزدهای عمده، دونالد ترامپ پس از پایان رای‌گیری به جای جشن‌گرفتن با هوادارانش، یک نشست خبری رسمی برگزار کرد؛ انگار شبیه یک رییس‌جمهور. جمهوری‌خواهانی که جانشان از دونالد ترامپ به لب رسیده، خوش‌حال‌تر بودند اگر یکی از دو رقیب او را در 'سه‌شنبه بزرگ'، موفق‌تر می‌دیدند. تد کروز و مارکو روبیو هر یک تلاش دارند خودشان را جایگزین خوبی برای میلیاردر جنجالی معرفی کنند و هر یک به کنارکشیدن دیگری چشم دارد. دونالد ترامپ خوش‌حال است که هنوز رقیب قابلی بین داوطلبان نامزدی جمهوری‌خواهان ندارد. برای او دو رقیب بهتر از یک رقیب است.

دموکرات‌ها: برنی سندرز امیدوار بود در این 'سه‌شنبه بزرگ' به موفقیت‌هایی بیش از این برسد تا بتواند در هفته‌های آینده رقیبش هیلاری کلینتون را یک نامزد پیروز در ایالت‌های جنوبی معرفی کند و در مقابل، از خودش چهره یک نامزد معرفی کند که می‌تواند در ایالت‌های مختلفی، رای بخش‌های متنوعی از جامعه آمریکا را ببرد. ولی حالا با پیروزی کلینتون در ایالت‌هایی که سندرز هم روی آنها سرمایه‌گذاری کرده بود، راه برای وزیرخارجه سابق آمریکا هموارتر شده است؛ هرچند رقابت این دو هنوز هم ادامه دارد.

نتایج سه شنبه بزرگ:
دونالد ترامپ (جمهوری خواه):‌ آلاباما، جورجیا، ماساچوست، تنسی، ویرجینیا، آرکانزا، ورمونت
تد کروز (جمهوری خواه):‌ تگزاس، اوکلاهما
مارکو روبیو (جمهوری خواه):‌ مینه سوتا

هیلاری کلینتون (دموکرات): آلاباما، جورجیا، تنسی، ویرجینیا، آرکانزا، تگزاس، ماساچوست
برنی سندرز (دموکرات):‌ ورمونت، اوکلاهما، مینه سوتا، کلرادو

از قبل انتظار می رفت که دونالد ترامپ سرمایه دار نیویورکی که پیشتاز میدان رقابت جمهوری خواهان است و هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در این روز خوب عمل کنند.

تا پیش از این چهار ایالت رای گیری کرده اند و این دو هر کدام در سه ایالت پیروز شده اند.

اولین رای گیری سه شنبه ساعت شش صبح به وقت محلی در ویرجینیا شروع شد.

انتخابات سراسری آمریکا روز ۸ نوامبر برگزار خواهد شد تا جانشین باراک اوباما رئیس جمهور دموکرات این کشور تعیین شود.

ترامپ که در نظرسنجی های هر ۱۱ ایالت پیش بود، روز سه شنبه در تجمعی در اوهایو در انتقاد از هیلاری کلینتون گفت که او "قوت یا قدرت لازم برای رئیس جمهور شدن را ندارد."

ترامپ اما با اظهارات به شدت تند و جنجال آفرین خود باعث شکاف در درون حزب جمهوری خواه شده است.

روز دوشنبه بن ساس، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت نبراسکا گفت که او از دونالد ترامپ حمایت نخواهد کرد.

او گفت که از شرایط موجود "کلافه و غمگین" است و در صورت پیروزی آقای ترامپ در مرحله مقدماتی در جستجوی گزینه سومی برخواهد آمد.

سناتور تد کروز، سناتور مارکو روبیو، بن کارسون جراح بازنشسته و جان کیسیک فرماندار اوهایو رقبای باقی مانده آقای ترامپ در مرحله مقدماتی هستند.

سناتور کروز روز سه شنبه درحالی که در ایالت خود تگزاس رای می داد گفت: "اگر نمی خواهید دونالد ترامپ نامزد حزب شود، اگر نمی خواهید انتخابات را به هیلاری کلینتون واگذار کنید، از شما می خواهم امروز در کنار ما بایستید."

مارکو روبیو هم که در رای گیری ها تا این مرحله مجموعا عملکرد خوبی داشته - کسب مقام دومی در دو ایالت - روی پیروزی در ایالت خود فلوریدا که ۱۵ مارس رای گیری می کند شرط بسته است.

ترامپ این هفته به خاطر محکوم نکردن گروه نژادپرست کوکلوکس کلان هدف انتقاد قرار گرفته. این پس از آن بود که دیوید دوک از رهبران این گروه از ترامپ حمایت کرد.

اما ترامپ روز یکشنبه در مصاحبه ای با سی ان ان گفت:‌ "من چیزی در مورد دیوید دوک نمی دانم."

خودداری او از محکوم کردن دیود دوک، انتقاد رقبای آقای ترامپ را به دنبال داشت.

سناتور کروز گفت که این حادثه "واقعا غم انگیز" است و گفت "همه باید اتفاق نظر داشته باشند که نژاد پرستی غلط است و کوکولکس کلان یک گروه هولناک است."

سناتور روبیو هم در تجمعی در ویرجینیا گفت خودداری ترامپ از محکوم کردن دیوید دوک "او را غیرقابل انتخاب" می کند.

او به هوادارانش گفت:‌ "ما نمی توانیم حزبی باشیم که از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست و کوکلوکس کلان ها خودداری می کند."

روز دوشنبه شماری از معترضان در یک کمپین انتخاباتی آقای ترامپ در رادفورد ویرجینیا حاضر شدند.

ترامپ سه شنبه گفت که او قبلا در چند مورد از دیوید دوک فاصله گرفته و ارتباط با او را تکذیب کرده است.

هیلاری کلینتون روز سه شنبه در مینه سوتا کاندیداهای حزب رقیب، جمهوری خواهان، را متهم کرد "اساس مبارزات خود را توهین به دیگران قرار داده اند. انگار می خواهند در اهانت ورزی روی دست هم بلند شوند."
 

 

منبع: فرادید

 


کد خبر : 1529
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید