امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

آیا میدانستید عضلات شما هم نياز به توجه دارند؟

 0
در هر محیطی که زندگی کنیم اطرافمان مملو از عوامل فشار است ، و ذهن مداوما فشار را شناسائی می کنند و واکنش های اخطار بوجود می آیند و شاید هم تا مرحله مقاومت و فرسودگی پیش رفته پا بر جا باشند . لذا نیاز به تدابیر کاهش فشار و کاربرد موثر و آسان آن اهمیت دارد.

تمرين كاهش اضطراب و آرام‌سازی عضلانی

1- ساكت و آرام روي يك صندلي بنشيند.

2- چشم‌هاي خود را ببنديد.

3- به آرامي عضلات خود را از نوك انگشتان پا تا گردن و سر شل كنيد.

4- پس از اين‌كه همۀ عضلات بدنتان را شل كرديد، تجسم كنيد كه در يك مكان آرام و راحت قرار داريد (براي مثال در يك دشت با صفا، باغ سبز و يا ساحل دريا). خود را در هر موقعيتي كه در نظر گرفته‌ايد در حال آرامش نگاه داريد انگار كه هيچ مشكلي نداريد.

5- تا آنجايي كه ممكن است به تجسم اين حالت آرامش ادامه دهيد.

6- در صورت امكان حداقل روزي يك بار به مدت 10 دقيقه اين تمرين را تكرار كنيد.


تمرين ذهنی:

1- تصور كنيد كه در وضعيت مهمي قرار داريد (براي مثال قرار است مقاله خود را در جلوي همكلاسي‌هايتان بخوانيد).

2- در ذهن خود آنچه را كه مي‌خواهيد بگوييد يا انجام دهيد تمرين كنيد و چگونگي رويارويي خود با آنچه كه ممكن است پيش بيايد را به طور ذهني مرور كنيد (البته در كمال خودباوري و آرامش).

3- اين عمل را آنقدر تكرار كنيد تا زماني كه آرامش و اعتماد به نفس بيشتري در خود احساس كنيد.


تمرين تنفس عميق:

1- به آرامي نفس عميق بكشيد.

2- مدت كوتاهي نفس خود را نگه داريد.

3- به آهستگي و با آرامش، نفس خود را خارج كنيد.

4- مراحل بالا را 4 تا 5 بار تكرار كنيد.

نحوۀ درمان: شما ممكن است بتوانيد با انجام اقداماتي مثل تمريات آرام‌بخش ريلكسيشن تا حدودي از ميزان اضطراب‌هايتان كم كنيد. اگر شما قادر به مبارزه با اضطراب‌هايتان نيستند و يا اين‌كه نمي‌‌توانيد علت خاصي براي بروز اين مورد مشورت كنيد. بعد از دچار شدن به يك حملۀ وحشت و هراس (پانيك) لازم است كه حتماً و هر چه زودتر به پزشك مراجعه كنيد.

براي هر نوع اختلال اضطرابي، پزشك مي‌تواند انواع مختلفي از درمان‌ها مثل شناخت درماني يا رفتار درماني را براي شما توصيه كند تا بتوانيد اضطراب‌هايتان را كنترل كنيد.

اگر در حال حاضر در زندگي‌تان وقايع استرس‌زايي وجود دارد براي كمك به گذراندن اين دوران، پزشك ممكن است اقدام به تجويز داروهاي ضد اضطراب مثل (كلرد يازپوكسايد) كند. اما مدت استفاده از اين داروها بايد كوتاه باشد زيرا خطر اعتياد به آن‌ها وجود دارد.

همچنين پزشك ممكن است از داروهاي بتابلوكر مثل پروپوانولول برايتان تجويز كند تا علايم جسمي اضطراب را درمان كند. اگر دچار علايم افسردگي هستيد ممكن است داروهاي ضد افسردگي به شما داده شود كه بعضي از آن‌ها در درمان حملات وحشت و هراس (پانيك) نيز مؤثر مي‌باشند.

اگر ميل داريد از گياهان دارويي استفاده كنيد مي‌توانيد پنجاه گرم افتيمون شامي و پنج گرم زعفران را نرم بساييد و با نيم كيلو عسل مخلوط كنيد و روزي يك قاشق شربت خوري از آن ميل كنيد. و نيز در غذاهاي روزانه از جو استفاده كنيد و يا آب جو (ماء الشعير) بنوشيد.

در اكثر موارد هر چه زودتر اختلالات اضطرابي درمان شوند زودتر مشكلات آن را مي‌توان كاهش داد. اگر يك اختلال اضطرابي بدون درمان به حال خود رها شود ممكن است تا آخر عمر فرد را گرفتار سازد.

 
ماخذ: سالم باش


کد خبر : 748
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید