امروز 30 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 21 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

ده نشانه برای تشخیص زودهنگام کم خونی

 0
کم خونی، همان کاهش تعداد گلبول های قرمز خون است. دلایل زیادی برای بروز کم خونی وجود دارد، که شیوه زندگی در بیشتر آن‌ها تاثیرگذار است. اما شایع ترین دلیل کم‌خونی، کمبود آهن است.
بهتر است برای اطمینان از ابتلا به کم‌خونی، آزمایش‌های سالانه را در برنامه خود قرار دهید. اگر نشانه‌ها و علائم جدیدی پیدا کرده‌اید، به‌خصوص علائمی که در ادامه این مطلب عصر پیشرفت خواهیم خواند، انجام آزمایش خون و تست کم‌خونی را جدی بگیرید.


نشانه های کم خونی

۱٫ رنگ پوستتان را آزمایش کنید. رنگ پوستتان خیلی پریده است؟ اگر کم‌خونباشید حتی با داشتن پوست برنزه، لب‌هایتان بیرنگ و پوستتان مهتابی و رنگ‌پریده دیده می‌شود.
۲٫ آیا مدام احساس خستگی می‌کنید و تندمزاجید؟ این‌ دو از علائم کم‌خونی هستند.
۳٫ از خودتان بپرسید آیا اکثر اوقات سردرد دارید و یا اشتهایتان کم شده است؟ این‌ها از علائم اولیه کم‌خونی هستند.
۴٫ اگر یبوست دارید؛ این هم یکی از نشانه‌های ابتدائی کم‌خونی است که می‌تواند بدون هیچ‌گونه تغییری در عادات غذایی‌تان رخ دهد.
۵٫ ببینید آیا تمرکز کردن روی موضوعات برایتان دشوار است؟ این امر می‌تواند روی کار و یا فعالیت مدرسه‌تان تاثیر بگذارد.
۶٫ از خودتان بپرسید آیا برای خوردن غذاهای غیرعادی اشتیاق دارید؟ این حالتپیکا خوانده می‌شود و ممکن است به جایی برسید که خود را مشتاق خوردن خاک وکاغذ ببینید.
۷٫ حالات روحی‌تان را جایی یادداشت کنید. کم‌خونی می‌تواند باعث افسردگی شود.
۸٫ ببینید نفس کم نمی‌آورید. سلول‌های قرمز خون بخش حیاتی فرآیند تنفس هستند و این نشانه زمانی رخ می‌دهد که کم‌خونی دارد به سراغتان می‌آید.
۹٫ جایی یادداشت کنید که آیا در اندامتان احساس سردی می‌کنید یا خیر. این پدیده می‌تواند به دلیل گردش خون ضعیف حاصل از کم‌خونی باشد.
۱۰٫ از خودتان بپرسید آیا احساس ضعف یا گیجی نمی‌کنید.در موارد کم‌خونی شدید احساس می‌کنید که برای بیرون آمدن از تخت بسیار ضعیفید و زمانی که برمی‌خیزید بسار گیجید.

باید بدانید

• اگر زبان یا دهانتان زخم شود و در صورتیکه که خانم هستید دچار قطع قاعدگی شوید، این یعنی کم‌خونی شما به شدت پیشرفت کرده است.
• اگر زیاد غذاهای فرآوری شده مصرف می‌کنید، بعضی وعده‌های غذایی را حذف کرده‌اید و یا به رژیم‌های سخت دوره‌ای عادت دارید بدنتان نمی‌تواند به میزان کافی آهن و سایر مواد مغذی دریافت کند. اگر این علائم را دارید، ممکناست به کم‌خونی مبتلا باشید. کم‌خونی همچنین می‌تواند بر اثر اختلالات مصرف دارو و یا کمبود مصرف مواد مغذی همچون آهن ایجاد شود.

خود درمانی ممنوع/ آزمایش خون بدهید
• آزمایش خون تنها راه تشخیص قطعی کم‌خونی است. اگر تصور می‌کنید کم‌خون هستید لازم است به پزشک مراجعه کنید.
• اگر از اینکه به کم‌خونی مبتلا هستید یا خیر اطمینان ندارید، به مصرف دز‌های بالای آهن روی نیاورید. آهن در دزهای بالا می‌تواند سمی و خطرناک باشد. علت علائم کم‌خونی می‌تواند مشکلات دیگری باشد و فقر آهن تنها دلیل ابتلا به این بیماری نیست.
اگر بروز نشانه‌ها ادامه یافت و یا در صورتیکه شرایط پزشکی خاص دارید، به پزشک مراجعه کنید. بنا نیست این اطلاعات جایگزین درمان و توصیه‌های حرفه‌ایپزشکی باشد.


کد خبر : 426
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید