امروز 2 ام اردیبهشت ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه اوریل سال 2018 میلادی

توصیه هایی برای افزایش قد

 0
داشتن قامت بلند رویایی مشترک در بین تمامی انسان ها بوده و هنوز نیز افراد بسیاری را می توان یافت که در این آرزو هستند که بتوانند تنها چند سانتی متر قد خود را افزایش دهند ! آیا اصلا این امکان وجود دارد که پس از اتمام سن رشد در انسان باز هم قد وی افزایش یابد ؟ و یا اینکه داروها و درمان هایی که در فضای شبکه های اجتماعی و سایت ها در حال تبلیغ هستند چه مقدار در افزایش قد تاثیرگذار می باشند ؟
ابتدا باید اشاره کرد که قد هر فرد تا حد زیادی به ژنتیک و شرایط اقلیمی و محیط اطراف وی بستگی دارد. اگرچه بسیاری از فاکتورهایی که تعیین کننده ی قد هستند خارج از کنترل شما می باشند ، اما برخی از موارد هستند که می توانید با رعایت آن ها تاثیری در بلند تر شدن قامت خود بگذارید. پس بهتر است تا قبل از اتمام سن رشد خود موارد زیر را یاد گرفته و ورزش کنید تا به بلنترین قد ممکن برای خود دست پیدا کنید.

افزایش

 

  • درک کنید که بیشتر قد شما به وسیله ی ژنتیک تعیین خواهد شد.

قد و قامت یک مشخصه ی کاملا ژنتیکی است بدین منظور که تحت تاثیر ژن های متفاوت و زیادی قرار دارد. البته نمی توان گفت که داشتن پدر و مادر کوتاه قد حتما باعث کوتاهی قامت شما و داشتن پدر و مادری بلند قد باعث بلند قدی شما خواهد شد ، اما اگر تعداد زیادی از افراد فامیل در طرف  پدر و مادر کوتاه قد باشند احتمال کوتاه قد بودن فرزند نیز بسیار بالاتر خواهد بود و بالعکس. در نهایت توجه کنید که هیچ گاه ناامید نشوید و بدانید که قد شما تا میانه های دهه ی دوم زندگی رشد خواهد کرد پس ممکن است در نهایت  بلندتر از ان چیزی که فکر می کنید شوید.

می توانید با یک روش تقریبی قد نهایی خود را تخمین بزنید بدین صورت که :

-قد پدر و مادر خود را با هم جمع کنید (به سانتی متر )

-اگر پسر هستید به نتیجه ی مرحله ی قبل ۱۳ سانتی متر اضافه و اگر دختر هستید از آن ۱۳ سانتی متر کم کنید.

-نتیجه را بر ۲ تقسیم کنید

نتیجه ی بدست آمده به شدت به قد نهایی شما نزدیک خواهد بود.

 از فاکتورهای جلوگیرنده از رشد قد دوری کنید


صحیح است که نمی توان کاری برای بلند کردن قامت خود انجام دهید ولی با دوری کردن از فاکتورهایی می توانید مطمئن شوید که عاملی جلوی رشد قد شما را نمی گیرد. از جمله این فاکتورها می توان به مصرف الکل و سیگار اشاره کرد که هر دوی این مواد جلوی رشد جوانان را می گیرند. همچنین سوء تغذیه نیز فاکتور دیگری است که می تواند جلوی رشد قد شما را بگیرد.

آیا کافئین واقعا جلوی رشد قد را خواهد گرفت ؟  تحقیقات علمی چنین چیزی را نشان نداده است. اما مصرف کافئین می تواند باعث شود که روزانه خواب کافی نداشته باشید. به یاد داشته باشید نوجوانان و جوانان برای رسیدن به رشد کامل خود به چیزی در حدود ۹:۳۰ خواب روزانه احتیاج دارند.

آیا سیگار کشیدن به راستی جلوی رشد قد را می گیرید ؟ تاثیر دود سیگار بر روی BMI افراد نتیجه ی دقیقی در بر نداشته است. اما آمار نشان دهنده ی این است که کودکان و نوجوانان سیگاری یا آن هایی که در معرض دود سیگار خانواده ی خود قرار می گیرند در نهایت قد کوتاهتری خواهند داشت.

آیا مصرف استروئید جلوی رشد را می گیرد ؟  کاملا درست است ، استروئد های آنابولیکی رشد استخوانی را در نوجوانان کاهش داده و تعداد اسپرم ها را نیز کم خواهند کرد ، فشار خون را افزایش داده و احتمال سکته های قلبی را نیز زیاد می کند. به علاوه در دخترهای نوجوان مصرف این دارو می تواند باعث کوچک شدن پستان ها شود. برای مثال نوجوانان و کودکانی که دچار آسم هستند و برای  درمان آن از داروهای استروئیدی حتی با دوز خیلی پایین استفاده می کنند به طور متوسط ۰٫۵ اینچ ( هر اینچ معادل ۲/۵۴ سانتی متر ) کوتاهتر از دیگران هستند.

افزایش

 

  • خوب بخوابید

تحقیقات نشان داده است که نوجوانان و افرادی که در سن رشد هستند به ۸٫۵ تا ۱۱ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. این موضوع به این دلیل است که رشد بافت ها و ترمیم بافت های بدن زمانی شکل می گیرد که شما در حال خواب هستید. محل خواب خود را تا جای ممکن آرام نگاه دارید و سر و صدا و منابع نور غیر ضروری را از محل خواب خود دور کنید.اگر مشکل به خواب رفتن دارید و سخت می خوابید گرفتن یک دوش آب ولرم قبل از خواب می تواند کمک کننده باشد.

-هورمون رشد بدن انسان یا همان HGH به طور طبیعی در بدن تولید می شود و معمولا زمان تولید ان موقع خواب و ارام بودن بدن ، می باشد. به همین دلیل خوابیدن خوب می تواند غده ی هیپوفیز بدن را تحریک کند تا هورمون HGH تولید کند.

-گاها پزشک متخصص تحت نظر خود تزریق هورمون های HGH را برای افرادی تجویز خواهد کرد. اما به یاد داشته باشید مصرف داروهای هورمونی HGH بدون نسخه مانند پودرها و … می توانند عوارض بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد.

این مقاله ادامه دارد …..

مقاله توصیه هایی برای افزایش قد” باالهام از مقاله How to Grow Taller از وبسایت wikihow نوشته شده است.


کد خبر : 354
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید