امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

از سرطان نترسید، می توان درمانش کرد

 0
یک فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان گفت: سرطان ترسناک نیست، چراکه قابل درمان است و به موازات افزایش شیوع و بروز سرطان، پیشرفت‌های زیادی در درمان این بیماری هم ایجاد شده است.

دکتر هادی موسی‌خانی اظهار کرد: بیماری سرطان، ناشی از تأثیر عواملی، نظیر ژنیتک، تغذیه و نژاد است و با توجه به ماشینی شدن زندگی، افزایش آلاینده‌های محیطی و تغییر اکوسیستم طبیعی، میزانشیوع این بیماری نیز افزایش یافته است.

وی افزود: سن ایجاد سرطان یا بروز آن کاهش پیدا کرده، به طوری که از دوران نوزادی تا دوران پیری، در هر مرحله زندگی انسان، احتمال بروز سرطان وجود دارد، هر چند که در بعضی از دوره‌های زندگی این احتمال بیشتر از بقیه است.

دکتر موسی خانی گفت: درمان بیماری سرطان پیشرفت‌های داشته است و در خیلیاز موارد با استفاده از درمان‌هایی، نظیر جراحی، رادیوتراپی، کموتراپی، پیوند مغز و استخوان و سلول‌های بنیادی، به جرأت می‌توان گفت که دیگر سرطان، مساوی با مرگ نیست.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی با اشاره به اینکه شاید شما در اطرافیان و آشناهای خودتان افرادی را می‌شناسید که چندین سال با سرطان دست و پنجه نرم می‌کنند و در حال حاضر هم از سلامتی برخوردار است، اضافه کرد: این پیشرفت در کنترل بیماری باعث شده خیلی از افراد با متوقف کردن و حتی در بعضی از موارد با ریشه کن کردن بیماری به زندگی خود ادامه دهند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با تأکید به اینکه تقویت روحیه و اهمیت به مسائل اعتقادی، در کنار مصرف داروهای رایج، نقش بسزایی دربهبودی فرد دارد، اظهار کرد: در نظام هستی، هر معلولی، علتی دارد و در مورد سرطان، اگر نمی‌توانیم علت را کاملاً از بین ببریم باید با استفاده ازداروهای مخصوص و توکل به خدا و تقویت روحیه، جلوی رشد این بیماری را گرفت.حتی در مواردی خاص و یا عود بیماری، با انجام پیوند استخوان، می‌توان جان بیمار را نجات داد.

عضو هیأت علمی دانشگاه، با بیان اینکه در مورد اکثریت به اتفاق سرطان‌هاامید به زندگی افزایش پیدا کرده است، ولی تأکید می‌کنم حتماً از درمان‌هایرایج و زیر نظر فوق تخصص خون و آنکولوژی استفاده شود؛ اظهار کرد: گذشته ازموارد بیان شده، روش‌های درمانی جدید نظیر ژن تراپی در حال پیشرفت بوده و به یقین در چند سال آینده به جایی خواهیم رسید که سرطان مثل یک بیماری مُزمن نظیردیابت یا فشارخون درمان خواهد شد.

همیشه پیشگیری، بهتر از درمان است

این فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان، گفت: با همه این تفاسیر، هنوز در علم پزشکی، پیشگیری بهتر از درمان است و تا جایی که امکان دارد باید با تغییر سبک زندگی، داشتن تغذیه سالم و توجه به انجام فعالیت‌های ورزشی، از ابتلا به بیماری‌ها، به ویژه سرطان، پیشگیری کنیم.

دکتر موسی‌خانی در پایان تأکید کرد: اگر کسی مبتلا به سرطان شد، نباید زندگی را پایان یافته تلقی کند، بلکه با توکل به خدا و اعتماد به پزشک فوق تخصص خون و آنکولوژی و همراهی و همیاری اعضای خانواده، با قدرت تمام به جنگاین بیماری رفته و مطمئن باشد که به امید خدا، آینده خوبی در انتظار پیشرفت علم به سوی تشخیص و درمان انواع سرطان‌ها قرار دارد.


کد خبر : 336
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید