امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

خواب سالم، پایه سوم زندگی سالم

 0
یک فلوشیب اختلالات خواب گفت: آنتی بیوتیک‌ها، آنتی سیتلین‌ها، ضد تشنج‌ها و داروهای محرک بیداری از داروهایی هستند که باعث ایجاد اختلالات خواب می‌شوند.
به گزارش [عصر پیشرفت] به نقل از ایسنا ،جلیل‌القدر اظهار کرد: خواب سالم یکی از سه پایه اصلی زندگی سالم در کنار تغذیه و ورزش است.
به گفته‌ وی، انسان، گرفتار بیش از 160 اختلال خواب است که برخی شاخه‌های اصلی این مجموعه، شامل اختلالات در شروع خوابیدن، بیماری‌های تنفسی و حرکتی حین خواب و ... است. هر فردی، زمان خواب مخصوص به خود یا به عبارتی الگوی خواب خودش را دارد و آن بسته به ریتم سیرکادین و ساعت درون بدن است.


جلیل‌القدر توضیح داد: علل اختلال خواب در افراد باید توسط پزشک بررسی شود، چراکه ممکن است ناشی از حوادث تنفسی، نارکولپسی، کم خوابی مفرط، پسیکوز، افسردگی و مصرف داروهای خواب آور باشد. استرس و اضطراب هم یکی از اصلی‌ترین علل زمینه‌ای برای شروع ‌بی‌خوابی است.


وی در مورد اینکه برای افرادی که دچار اختلال خواب هستند و خواب خوبی در طول شب ندارند، چه مشکلاتی پیش می‌آید؟ تشریح کرد: این موضوع زمینه ساز کج خلقی و بد اخلاقی، کاهش تمرکز حواس و قدرت یادگیری، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، عدم تحمل گلوکز و افزایش احتمال ابتلا به دیابت، افزایش فشار خون و افزایش احتمال تصادفات رانندگی می‌شود.


جلیل‌القدر یادآور شد: هر چند که مصرف داروهای نارکوتیک و خواب‌آور در کودکان، هیچ کدام تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را ندارد اما بسته به اختلال و بیماری زمینه‌ای کودک و در صورت صلاح‌دید پزشک معالج، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

سلامت نیوز: خواب سالم، پایه سوم زندگی سالم

کد خبر : 330
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید