امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

صندوقهای بیمه ای با حفظ مالکیت تجمیع شوند

 0
یش ازیک سال از اجرای طرح تحول نظام سلامت، طرحی که وزیر بهداشت آن را مهمترین برنامه خود در زمان رای اعتماد مجلس می دانست می گذرد. درحالیکه وزیر و موافقان او از موفقیتهای این طرح در همایشها و سخنرانیها می گویند اما علی ربیعی وزیر رفاه می‌گوید طرح «تحول نظام سلامت»، بیمه های درمانی را له کرده است.
سلامت نیوز:بیش ازیک سال از اجرای طرح تحول نظام سلامت، طرحی که وزیر بهداشت آن را مهمترین برنامه خود در زمان رای اعتماد مجلس می دانست می گذرد. درحالیکه وزیر و موافقان او از موفقیتهای این طرح در همایشها و سخنرانیها می گویند اما علی ربیعی وزیر رفاه می‌گوید طرح «تحول نظام سلامت»، بیمه های درمانی را له کرده است.

 

به گزارش سلامت نیوز وزارت بهداشت با اجرای طرح تحول نظام سلامت در یک دوره یکساله زمینه ساز کاهش هزینه های درمانی مردم از ۷۰ درصد به زیر ۳۰ درصد شد و پرداختی از جیب مردم که همیشه نظام سلامت را تهدید می کرد را کاهش داد اما بیمه های درمانی دچار مشکل شدند و چندان رضایتی از اجرای طرح ندارند. همین سبب شد تا وزیر بهداشت از تاخیر واریز سهم بیمه ها به حساب بیمارستان ها گله کند و از آن طرف وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی صراحتا بگوید طرح تحول نظام سلامت بیمه ها را له کرده است.

بدین ترتیب به نظر می رسد طرح‌هایی مانند افزایش حضور پزشکان در بیمارستان‌های دولتی، ارتقای هتلینگ بیمارستان‌ها، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ترویج زایمان طبیعی، ارتقای خدمات اورژانس، ارتقای کیفیت ویزیت و کاهش پرداختی مردم در بیمارستان‌ها که در صورت تخصیص‌نیافتن به‌موقع بودجه که در این طرح دیده شده بودند به کمبود بودجه دولت برخوردند.در اینصورت تکلیف این برنامه ها چه می شود؟

وزیر بهداشت در پاسخ به همه این انتقادات اعلام کرد در این مدت در تربیون‌های رسمی و غیر رسمی، در خصوص اعتبارات تخصیص داده شده به وزارت بهداشت ادعاهای زیادی مطرح شده است که تبعاتی نیز در پی داشته؛ این درحالیست که رقم روی کاغذ با رقم تخصیص یافته فاصله دارد. آن چه در عمل اتفاق افتاد این بود که ما یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به میزان ٢٣٠٠ میلیارد ریال دریافت کردیم و ٤٨٠٠ میلیارد ریال هم از محل هدفمندی به حوزه سلامت تخصیص یافت.با این بودجه، پرداخت از جیب مردم حدود ٢٥٠٠ میلیارد ریال کاهش یافت و ١٠ میلیون نفر توسط بیمه سلامت ایرانیان بیمه شدند. ماندگاری پزشکان، گسترش خدمات بهداشتی ـ درمانی به حاشیه شهرها، تجهیز و راه اندازی ١٥٠٠خانه بهداشت و تامین دارو، واکسن و مکمل غذایی نیز از دیگر دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت بود. با این همه، فضاسازی‌هایی در جهت ناکارآمد خواندن سیستم و طرح تحول صورت گرفت. خوشبختانه قضاوت با مردم است و طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط سازمان‌های مختلف ٧٠ تا ٨٥ درصد مردم از اجرای این طرح ابراز رضایت کرده‌اند و چون ملاک ما مردم هستند، این طرح را با قوت ادامه می‌دهیم.
راهکار حل مشکل بیمه ها
در این شرایط چاره چیست؟ سال 80، سازمانهای بیمه گر از وزارت بهداشت به بهانه اینکه خریدار و ارائه کننده خدمت باید جدا باشند، جدا شدند اما اکنون سازمان تامین اجتماعی که دومین ارائه کننده خدمت درمانی در کشور است هم خریدار و هم ارائه کننده خدمت است. از طرفی با طرح بیمه سلامت ایرانیان، اکنون تعداد بیمه شدگان در کشور افزایش یافته و بیمه ها باید منابع لازم را تامین کنند. برخی کارشناسان با اعتقاد بر اینکه باید کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم تداوم داشته باشد بر تجمیع بیمه ها تاکید دارند.

هم اکنون چهار بیمه اصلی و حدود 17 سازمان بیمه فرعی و بیمه‌های تکمیلی متعددی وجود دارد که به گفته داریوش طاهرخانی عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور اگر بیمه ها تجمیع نشوند، طرح تحول نظام سلامت قطعا با شکست مواجه خواهد شد.

او در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز می گوید: باید صندوقهای بیمه ای با حفظ مالکیت و مدیریت یک نفر تجمیع شوند تا هم مشکلات خودشان خاتمه یابد و هم طرح تحول شکست نخورد.

او با بیان اینکه قانون تجمیع بیمه ها هم وجود دارد می گوید:الان بیمه ها مجبورند سهم خود را از تجهیزاتی که در بیمارستان های دولتی در اختیار بیماران قرار می گیرد و مبلغ آن در صورت حساب بیماران قید می شود، پرداخت کنند در این شرایط حسابها همه شفاف شده است و شرکتهای بیمه هم باید با نظام سلامت همسو باشند.

طاهرخانی با بیان اینکه در اکثر کشورها فقط یک نهاد یا سازمان تولیت کار درمان بیمه شدگان را به عهده دارد می گوید: در خصوص کشورهای منطقه مانند ترکیه و کره جنوبی یک بیمه گذارو جود دارد و بسیار هم موفق عمل کرده است.


قانون چه می گوید؟
بر اساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه دولت باید همه صندوق‌های بیمه درمانی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و دولتی هستند را تجمیع کند و تحت پوشش یک سازمان واحد به نام سازمان بیمه سلامت ایران درآورد.

طبق همین قانون به خاطر احقاق حق بیمه شدگان تامین اجتماعی همه بیمارستان های این سازمان در تملک آن باقی می ماند و سازمان بیمه سلامت از آنها هم خرید خدمت می‌کند.

با وجودیکه امسال سال پایانی اجرای قانون برنامه پنجم توسعه است اما هنوز این قانون بر روی کاغذ مانده است. از سوی دیگر در ابتدای امسال،اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جلسه ای بر تجمیع بیمه‌ها گذاشتند و قرار بود که تا اردیبهشت ماه چگونگی انجام موضوع بسته خدمات درمانی یکسان را اعلام و بخشنامه می‌کند.اما با وجودیکه سال به نیمه رسیده هنوز خبری از نحوه این تجمیع وجود ندارد.


حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز می گوید: هنوز راهکار درستی برای تجمیع بیمه ها وجود ندارد درحالیکه مقام معظم رهبری هم در سیاستهای ابلاغی فرمودند بیمه پایه باید در کشور یکسان شود .


او در مورد بودجه بیمه ها می گوید:در کمیسیون تلفیق مقرر شد تا هرکس درآمد بیشتری دارد سهم بیشتری در بیمه پرداخت کند تا منابع مالی بیمه ها افزایش یابد اما قانون راهکار تجمیع بیمه ها را مطرح کرده است که باید اجرا شود.


شهریاری با بیان اینکه تجمیع و یکپارچه سازی بیمه‌ها یکی از وظایف ذاتی دولت است تاکید می کند: اما هنوز هیچ برنامه و ساز و کاری برای یکپارچه سازی بیمه‌ها در کشور وجود ندارد.


او معتقد است مهمترین علت عدم تجمیع بیمه تامین اجتماعی در سازمان بیمه سلامت، تفاوت در سرانه‌ای است که بیمه شدگان تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند٬ چرا که آنچه بیمه شدگان تامین اجتماعی به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند، بیشتر از سایر بیمه شدگان است.


او با اشاره به اینکه تجمیع بیمه‌ها برای آن است که بدون هیچ تبعیضی بحث عدالت در سلامت اجرا شود ادامه می دهد: با تجمیع این بیمه ها نه تنها قانون اجرا می شود بلکه بخش مهمی از مشکلات طرح تحول سلامت هم حل می شود چون این طرح باید اجرا شود و چاره ای جز ادامه آن وجود ندارد.


به گفته رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دولت گام های خوب و مهمی در زمینه سلامت و توسعه آن برداشته و نباید آنها را ابتر گذاشت .

به نظر میرسد مجلس نیز منتظر ارائه راهکاری برای حل مشکل تامین اعتبار بیمه ها است.


کد خبر : 260
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید