امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

ساخت اولین مرکز تخصصی هسته ای در ایران

 0
تفاهمنامه ساخت بیمارستان هسته ای در حالی بین وزارت بهداشت، شهرداری و سازمان انرژی هسته ای منعقد شد که این بیمارستان اولین مرکز تخصصی هسته ای در کشور خواهد بود.
در کنار همه کاربردهای انرژی هسته ای، این انرژی جادویی در پزشکی و امور بهداشتی نیز کاربردهای فراوانی دارد. کشورهای پیشرفته صنعتی سال هاست با کشف این قابلیت، به تشخیص و درمان و تحقیقات در حوزه های پزشکی می پردازند.

در حال حاضر در کشور ما هم از انرژی هسته ای در همین امور پزشکی استفادهمی شود و یکی از کاربردهای این انرژی در کشورمان همین تشخیص و درمان بیماری هاست. اما تعداد مراکزی که خدمات پزشکی هسته ای ارائه می دهند کم تعداد و پراکنده اند. از این رو، تجمیع خدمات در یک بیمارستان که وسیع و باامکانات باشد، پر اهمیت به نظر می رسد.

امضاء تفاهم نامه ساخت اولین بیمارستان هسته ای کشور هم در همین راستا و به همین علت روز گذشته انجام شد.

چرا بیمارستان هسته ای؟

تشخیص درست و به موقع نیمی از درمان است. انرژی هسته ای در زمینه ی تشخیص بیماری ها کاربرد بسیار زیادی دارد. شناسایی غده های عفونی و به طور کلی عفونت ها، تشخیص تومورهای سرطانی و بیماری های تیروئید از آن کارهاییستکه انرژی هسته ای در زمینه پزشکی می تواند انجام بدهد.

دکتر محبی تبار، عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی در این باره می گوید:زمینه کاری ما در پزشکی هسته ای استفاده از مواد رادیو اکتیو در تشخیص و درمان بیماری هاست. به طور مثال برای سرطان های تیروئید یا پرکاری و بدکاریتیروئید و یا سرطان هایی که به مرحله انتشار استخوانی رسیده باشند مواد رادیو اکتیو کاربرد دارند.

در حال حاضر مراکز درمانی و بیمارستان های بزرگ کشور، مجهز به بخش پزشکیهسته ای هستند. اما این که اهمیت تاسیس یک بیمارستان تخصصی هسته ای چیست، سوالی است که این متخصص پزشکی هسته ای به آن اینطور پاسخ می دهد: به عقیده من این کار از دو جهت مفید فایده است. اول این که خدمات هسته ای شرایط خاصیرا می طلبد. در حال حاضر بخش های پزشکی هسته ای فقط تشخیصی است و کار درمانی را فقط مراکز خاصی انجام می دهند. چرا که کار درمان شرایط خاصی دارد.

او ادامه می دهد: فردی که باید روی او درمان هسته ای انجام شود باید در اتاق های ایزوله بستری شود و درمانگرها باید لباس های مخصوصی بپوشند تا موارد حفاظت از پرتو در بخش ها رعایت شود. از این رو اگر بیمارستان تخصصی هسته ای باشد، این امکانات در کل بیمارستان وجود دارد و طبق اصول رعایت می شود.

محبی تبار به دومین فایده تاسیس بیمارستان های تخصصی هسته ای اشاره می کند و گوید: در ایران مراکز درمانی هسته ای بسیار محدودند و بیمارها مدت طولانی در نوبت می مانند. به همین دلیل اگر بیمارستان بزرگ و مجهزی برای این کار وجود داشته باشد، و طوری توسعه بیابد که تمامی نیازهای هسته ای بیمار در یک مرکز تجمیع شود و بیمارانی که به استفاده از پرتو رادیو اکتیو احتیاج دارند به آن جا فرستاده شوند، به نفع جامعه پزشکی و مردم خواهد بود.


صالحی: سفر به خارج از کشور برای درمان کم می شود

صبح امروزصالحی، رئیس سازمان انرژی اتم در آیین امضای تفاهم ساخت بیمارستان هسته ای کشور یکی از دلایل ساخت این بیمارستان را مرتفع کردن نیاز بیماران از سفر به خارج از کشور برای درمان دانست و گفت: باید کاری کنیم که بیماران ما نیازمند به رفتن به خارج برای برخورداری از این خدمات نباشند؛ این بیمارستان تجهیزاتی را به کار خواهد گرفت که در جهان تعداد انگشت شماری از آن برخوردارند.

شهردار تهران هم در حاشیه این مراسم به یک فایده دیگر این قبیل بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: این بیمارستان ظرفیت دارد علاوه بر ارائه خدمات به مردم کشورمان در بخش توریسم درمانی نیز فعالیت کند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: این بیمارستان، یک بیمارستان تحقیقاتی، درمانی و آموزشی خواهدبود چرا که نمی خواهیم فقط خریدار تجهیزات باشیم بلکهباید بتوانیم تجهیزات را هم بازسازی کنیم و هم نوآوری به خرج دهیم و خودمان تجهیزات جدیدی را بسازیم.

بیمارستان بزرگ هسته ای؛ با 1000 تختخواب و امکانات ویژه

دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت درباره امضاء تفاهم نامه ساخت نخستین بیمارستان هسته ای کشور به خبرآنلاین می گوید: در این بیمارستان، موضوع خدمات مربوط به طب هسته ای خواهد بود که در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های قلبی، سرطان، تیروئید و ... مفید خواهد بود.

او در مورد لزوم احداث بیمارستان تخصصی هسته ای می گوید: تعداد بیمارستان هایی که در آن ها طب هسته ای کار می شود بسیار کم است و همین تعداد کم باعث می شود که بیمارها اقدامات درمانی و تشخیصی به موقعی دریافت نکنند. ما با احداث چنین بیمارستانی تلاش داریم تا بهترین امکانات هسته ای را در زمینه پزشکی ارائه دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که این بیمارستان هزارتختخوابه خواهد بود می گوید:  بسیار خرسندیم که شهرداری و سازمان انرژی اتمی به ما این کمکرا کردند و بانی شدند تا این مدل موفق یعنی تاسیس بیمارستان هسته ای بزرگ با امکانات زیاد را داشته باشیم و بتوانیم کمبودهایی که تا به الان وجود داشت را جبران کنیم.

او در پایان می گوید: یک گروه فنی قوی این کار را آغاز خواهند کرد که جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد و امیدواریم تا سه سال آینده بتوانیم از این بیمارستان تخصصی بهره برداری کنیم.

 

موقعیت شهری بیمارستان استراتژیک است

با این حال،، مازیار حسینی مدیر پروژه ساخت اولین بیمارستان هسته‌ای کشور درآیین امضای تفاهم نامه همکاری بین شهرداری تهران، سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت برای ساخت اولین بیمارستان هسته‌ای کشور در بوستان ولایت گفت:پیش از این قدیمی ترین فرودگاه کشور در سال 1301 در این منطقه ساخته شده بود و حالا تنها یک آشیانه از آن باقی مانده است که باید این میراث فرهنگی حفظ و از آن استفاده بهینه شود.

وی با بیان اینکه پارک ولایت 300 هکتار است که دسترسی ویژه‌ای به بزرگراه‌های نواب، شهید تندگویان، سعیدی و ... دارد گفت: این بوستان در مرکزیت توسعه شهر تهران قرار دارد و در موقعیت استراتژیکی است.

مدیر پروژه ساخت اولین بیمارستان هسته‌ای کشور با بیان اینکه در اسفند ماه سال 89 پس از کاشت نهال توسط مقام معظم رهبری در این محل مقرر شد که نظامیان این عرصه را ترک و این زمین 300 هکتاری در اختیار شهروندان قرار گیرد افزود: این زمین بزرگترین زمین یکپارچه شهر تهران است که به دلیل همجواری با شریان‌های اصلی و دید گسترده‌ای که به کوهپایه‌ها دارد شاخص است.

وی با بیان اینکه حتی رویکرد تک عملکردی این زمین نیز مورد توجه قرار گرفت گفت: برخی پیشنهاد دادند که این 300 هکتار پارک باقی بماند اما بررسی‌ها نشان داد که پس از مدتی این بوستان به فضای بی دفاع شهری بدل شده و می‌تواند بافت پیرامونی خود را تحت تاثیر مشکلات خود قرار دهد به همین دلیل از این رویکرد تک مولفه‌ای نیز عبور کردیم.

حسینی با بیان اینکه رویکرد متوازن و زیر ساخت محوری در دستور کار قرار گرفت اظهار کرد: بر این اساس 85 درصد بوستان ولایت در اختیار فضای سبز باقیمی‌ماند و بر اساس تحقیقات انجام شده با توجه به اقلیم و مشکلات آب تهران درختهایی در این منطقه کاشته خواهد شد و باغ‌های متنوع ایرانی ساخته خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه بیمارستان هسته‌ای کشور محل تحقیق، توسعه و ارائه خدمات ویژه به خصوص در حوزه سرطان خواهد بودخاطر نشان کرد: امیدواریم با توجه به هزینه و تکنولوژی که در این بیمارستان استفاده می‌شود به قطب علمی دنیا بدل شویم.

مدیر پروژه ساخت بیمارستان هسته‌ای گفت: امیدواریم باغ شهر ولایت نه تنها یک اتفاق جدید در سطح تهران بلکه اقدامی ماندگار در سطح منطقه باشد.

 

آیین امضاء تفاهم نامه ساخت اولین بیمارستان تخصصی هسته ای امروز با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، سید حسین قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و محمد باقر قالیباف شهردار تهران در بوستان ولایت برگزار شد که این اقدام می تواند گام موثری در جهت توسعه استفاده از انرژی هسته ای در پزشکی تلقی شود. به زودی کلنگ زنی این بیمارستان توسط رییس جمهور انجام خواهد شد.


کد خبر : 26
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید