امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

فرمول محاسبه تاریخ دقیق زایمان

 2
همه والدین علاقه دارند که زمان دقیق به دنیا آمدن فرزند خود را بدانند. در این مطلب ما به این علاقه شما احترام گذاشته ایم و به شما آموزش می دهیم که چگونه تاریخ دقیق زایمان را محاسبه کنید.
دکتر زینب توکلی ، پژوهشگر و کارشناس مامایی و بهداشت باروری در باره تاریخ دقیق زایمان و نحوه محاسبه آن صحبت هایی دارد که در ادامه می توانید بخوانید.

فرمول

تاریخ زایمان

جهت محاسبه زمان زایمان باید تاریخ آخرین قاعدگی را به یاد داشته باشید. بسیاری از خانمها فکر می کنند که تاریخ آخرین روز قاعدگی اهمیت دارد در حالی که این تاریخ آن قدر اهمیت ندارد چراکه برخی از خانم ها دوره پریود سه روزه ، برخی ۵ روزه و برخی ۷ یا حتی ۹ روزه دارند. به این جهت تاکید می کنیم تاریخ اولین روز قاعدگی در هر ماه از نظر یک ماما برای تعیین سن تقریبی زایمان اهمیت دارد. بنابراین باید آن را یادداشت کنید.
با این حال باز هم این تعیین تاریخ زایمان تقریبی و نسبی است حتی در افرادی که پریود کاملا منظم دارند چون ممکن است اتفاقاتی نظیر پارگی کیسه آب در دوران بارداری اتفاق بیافتد و یا اینکه بارداری به شکل غیر نرمال طولانی باشد.

تاریخ زایمان خود را با این فرمول محاسبه کنید

با فرمولی معروف به قانون نگل تاریخ زایمان محاسبه می شود.
 اگر تاریخ آخرین قاعدگی در ۶ ماهه اول سال باشد:
۹ ماه به ماه اضافه شده و ۷ روز از روز کم می شود.

مثال : خانمی که تاریخ آخرین قاعدگی او ۱۰ /۲ /۹۴ است تاریخ زایمان به این شکل محاسبه می شود.
۹+۲ = ماه ۱۱
۷ -۱۰ = روز ۳
که در واقع می شود ۳ / ۱۱ / ۹۴
زایمان
 اگر تاریخ آخرین قاعدگی در ۶ ماهه دوم سال باشد :
۳ ماه از ماه کم می شود و ۷ روز از روز کم می شود و یک سال به سال اضافه می شود.
مثال : خانمی که تاریخ آخرین قاعدگی او ۱۵ / ۱۱ / ۹۴است تاریخ تقریبی زایمان او به این شکل محاسبه می شود. ۸/۸ /۹۵
به یاد داشته باشید که اگر سونوگرافی در هفته های ششم تا دوازدهم بارداری انجام شود تعیین سن تقریبی زایمان ساده تر است.

منبع: سماتک


کد خبر : 243
اشتراک:

نظرات کاربران

  1. باسلام اينجانب دو فرزند پسر دارم كه اولي بنام اميد درساعت 9صبح سي ام آبان 1372متولد شده وپسر دومم درساعت 9صبح سي ام آبان 1383متولد شده اند يعني هر دوي فرزندان من در يك ساعت يك روز يك ماه با فاصله زماني 11سال بصورت طبيعي متولد شده اند بسيار عجيب هست در همين ايران وتهران دردنيا اين اتفاقات شايد به تعداد انگشتان يك دست هم نباشد فقط اين مطلب را بگو ييم كه حكمت خدا هر چه هست همان پيش خواهد آمد زمان دقيق تولد ومرگ دست خداست البته علم هم پيشرفت كرده درصورت نياز شماره من09124093277مايل بوديد درخدمت هستيم

نظر خود را بیان کنید