امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

چگونه می‌توان به کودکان مبتلا به اُتیسم کمک کرد؟

 0
میزان مشارکت و تمایل ما برای کارهای خیرخواهانه، متغیر است. گاهی به سبب تیزهوشی مسئولان نهادهای دولتی و غیردولتی، طیف گسترده‌ای از مردم، به صورت ملموس، متوجه اهمیت یاری‌رسانی به یک گروه خاص از بیماران یا قشرهای در معرض آسیب جامعه می‌شوند. گاهی هم در جامعه، خیلی ساده و بی‌سر و صدا، افرادی که واقعا نیازمند کمک هستند، به کلی فراموش می‌شوند.
برخی از بیماری‌ها و شرایط به سبب داشتن یک پوسته وخیم‌تر، طبعا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند، اما بعضی بیماری‌ها و شرایط هم هستند که به خاطر نداشتن این لعاب ظاهری، هیچ تلنگری به فکر و روح ما نمی‌زنند.

بیماری اُتیسم که این سال‌ها در رسانه‌ها، شاید اندکی در مورد آن خوانده باشید، به گمانم یکی از بیماری‌هایی باشد که رسانه‌ها و نهادها، کمتر در پی شکافتن اهمیت آن بوده‌اند و کمتر راه‌های عملی کمک به مبتلایان آن را بررسی کرده‌اند.

بله! در بیماری اتیسم، خبری از مرگ و میر زودرس، تحلیل رفتن و تغییر وخیم ظاهر بیماران نیست، اما اگر در سال‌های نخستین زندگی، دیر دست جنبانده شود، سال‌های طلایی که در آن می‌توان به آموزش و توانبخشی بیماران پرداخت، از دست می‌رود.

اتیسم یک اختلال فراگیر رشدی است که باعث می شود کودک در تعامل و ارتباطِ خود با دیگران دچار مشکل شود. علائم این اختلال در سه سال اول زندگی بروز می کند اما بر نحوه ارتباط فرد با محیط پیرامون خود در طول دوران زندگیش اثر می گذارد.

در ایران از هر ۶٨ نوزاد متولد شده، دست ‌کم یک‌ مورد از ابتلا به اتیسم رنج می برد.

با وجود اینکه اتیسم یک اختلال ژنتیکی است اما راه های نسبتا موثری برای کمک به بیماران اتیستیک وجود دارد. کارآمدترین روش درمانی در حال حاضر توانبخشی است که چند فعالیت اصلی را در بر می گیرد:

- ویزیت دوره ای توسط یک متخصص روانپزشکی اطفال و یک متخصص مغز و اعصاب اطفال
- شرکت در جلسات گفتار درمانی و کاردرمانی به طور فشرده و ترجیحاً هر روز
- ارزیابی منظم وضعیت حسی-حرکتی کودک به وسیله کارشناسان کاردرمانی

انجمن اتیسم ایران با جلب کمک های مردمی، فعالیت های داوطلبانه و کمک های خیرخواهانه علاقمندان به این حوزه اداره می گردد. خوشبختانه مدت‌ای است که با تلاش‌های این انجمن، کلینیکی برای درمان و کمک متمرکز و باکیفیت به این بیماران تهیه شده است.

اما خب، مشکل این است که این مرکز هنوز تجهیز نشده است و همان طور که می‌بینید، خالی است!

11-3-2015

تجهیز این مرکز هم، هزینه بالایی نمی‌خواهد، و به آسانی با کمک مردمی قابل تأمین است.

در تلاشی برای تأمین حدود ۵٫۵ میلیون تومان هزینه تجهیز این مرکز، صفحه‌ای برای کمک، درست شده است.

شما خواننده عزیز این سطور حدود ۸ روز فرصت دارید که با کمک‌های هرچند اندک خود، قدمی مؤثر برای کمک به بیماران اتیسم بردارید.

امیدواریم که دسته قابل توجهی از مشارکت‌کنندگان در این امر، خوانندگان خوب «یک پزشک» باشند.

کمک به تجهیز کلینیک تخصصی اُتیسم ایران

 


کد خبر : 132
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید