امروز 27 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 18 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

«شب یلدا» پیروزی نور بر تاریکی

 0
یلدا، یک سنت دیرینه ایرانی که در شب انقلاب فصلی زمستان بر گزار می شود، به اعماق تاریخ چندین هزار ساله ایران بازی می گردد. این سنت از آیین مهر پرستی سرچشمه گرفته است. “یلدا” یک واژه سریانی به معنای تولد است. پیروان آیین مهر پرستی بر این باور بودند که میترا، الهه ایرانی نور در چنان شبی که از آن پس یلدا نام گرفته زاده شده است.

یلدا، یک سنت دیرینه ایرانی که در شب انقلاب فصلی زمستان بر گزار می شود، به اعماق  تاریخ چندین هزار ساله ایران بازی می گردد. این سنت از آیین مهر پرستی سرچشمه گرفته است. “یلدا” یک واژه سریانی به معنای تولد است. پیروان آیین مهر پرستی بر این باور بودند که میترا، الهه ایرانی نور در  چنان شبی که از آن پس یلدا نام گرفته زاده شده است.

یلدا بلندترین شب سال، و نقطه تحولی است که بعد از آن روزها بلندتر می شوند. یلدا نماد پیروزی نور و نیکی بر نیروهای زاییده از تاریکی است.  در چنین شبی آمریکایی های ایرانی تبار همراه با فارسی زبانان دیگر در سرتاسر جهان گرد هم می آیند و تا دیروقت بیدار می مانند. انار، هندوانه، و انواع تنقلات صرف می کنند و فال حافظ می گیرند.

سروده های حافظ، شاعر عارف ایرانی که در میان ایرانیان از احترام و محبوبیت بزرگی برخودار است. دیوان اشعار حافظ که در بیشتر خانواده های ایرانی می توان یافت، به کلاس های درس بسیاری از کشورها از جمله آمریکا راه یافته و محبوبیت او در جهان رو به افزایش است.

صحبت حُکام ظلمت شب یلدا است

نور ز خورشید جوی بو که بر آید

(حافظ)


کد خبر : 632
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید