امروز 23 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 14 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

حال و هوای کریسمس در ایران

 
نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده ‌است. بابانوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است که در کریسمس هدیه‌هایی را برای بچه‌ها می‌آورد. در سال‌های اخیر بر تعداد ماما نوئل‌ها نیز افزوده شده است.

بابانوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سنت نیکلا دارد که در قرن چهارم میلادی می‌زیست و از اهالی بیزانس و منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بوده‌ است. وی به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشت. جسد سنت نیکلا (نیکولاس) اکنون در کشور ترکیه در منطقه دمره “Demre” (سواحل دریای مدیترانه) مدفون است.

پس از مهاجرت هلندی‌ها به آمریکای شمالی نام سنت نیکلا به سانتا کلاوز “SANTA CLAUS” تغییر یافت.واژه بابانوئل که در زبان فارسی به کار برده می‌شود، برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپانوئل (PapaNoël و یا Père Noël) “پدر نوئل” است.

در فرهنگ عامیانه برای کودکان این گونه تعریف می‌شود که بابانوئل در قطب شمال زندگی می‌کند و با نوعی سورتمه که قادر به پرواز است و توسط چندین گوزن کشیده می‌شود به شهرهای مختلف می‌رود و به کودکان به مناسبت سال نو میلادی هدیه می‌دهد.

در حالی که مسیحیان دنیا خود را برای جشن کریسمس آماده می‌کنند، خبرگزاری‌های بین‌المللی تصاویری از حال و هوای کریسمس در شهرهای مختلف ایران منتشر کرده‌اند. بازار کریسمس برای بسیاری از شهروندان غیرمسیحی ایرانی هم جالب است.بازار کریسمس برای بسیاری از شهروندان غیرمسیحی ایرانی هم جالب است.مسیحیان ایران به دو شاخه ارامنه و آشوری تقسیم می‌شوند. مسیحیان ارمنی میلاد مسیح را ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

بسیاری از مردم جهان عید میلاد مسیح را زمانی برای بخشایش و آشتی می‌دانند.

منبع:DW

 


کد خبر : 529
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید