امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

سال زنان قدرتمند در جشنواره فیلم لندن

 0
برنامه سال جاری این جشنواره «سال زنان قدرتمند» نام گرفته است و مدیران آن برای پیشبرد عنوان برنامه، اقدام به همکاری مشترک در برگزاری مراسم با حضور جینا دیویس؛ هنرپیشه هالیوودی و مدیر مؤسسه «جینا دیویس» در حمایت از حضور زنان در رسانه، کرده‌اند.
 جشنواره فیلم لندن (BFI) یکی از قدیمی‌ترین وقایع سینمایی جهان است و هر ساله فیلم‌های متنوعی با ژانرهای مختلف را از کشورهای جهان به‌نمایش و داوری می‌گذارد.

این جشنواره امسال شاهد حضور ۲۳۸ فیلم و ۱۸۲ فیلم و انیمیشن کوتاه از ۷۲ کشور بود که قرار است ظرف مدت ۱۲ روز در ۱۶ سالن اکران شوند.

سال زنان قدرتمند
برنامه سال جاری این جشنواره «سال زنان قدرتمند» نام گرفته است و مدیران آن برای پیشبرد عنوان برنامه، اقدام به همکاری مشترک در برگزاری مراسم با حضور جینا دیویس؛ هنرپیشه هالیوودی و مدیر مؤسسه «جینا دیویس» در حمایت از حضور زنان در رسانه، کرده‌اند.

این جشنواره ۴۶ فیلم از کارگردانان زن را به‌نمایش درمی‌آورد که از آن‌جمله می‌توان به فیلم همجنس‌گرایانه «کارول» با بازی کیت بلانشت و برنده نخل طلایی کن سال گذشته، اشاره کرد.

مؤسسه جینا دیویس یک مؤسسه آمریکایی است که ۱۱ سال پیش از سوی بازیگر ۵۹ ساله هالیوودی ازجمله در نقش تلما در «تلما و لوییز» و نامزد دریافت جوایز اسکار و بفتا، راه‌اندازی شد. دیویس در کنار سایر نقش‌ها، در فیلم «فرمانده کل» نقش اولین رییس‌جمهور زن آمریکا را بازی کرده است.

این اولین سمپوزیوم جهانی مؤسسه دیویس است. این مؤسسه در گذشته سمپوزیوم‌های دوسالانه خود را در نیویورک و لس‌آنجلس برگزار کرده و قرار است در ۲۰۱۶ نیز در هند و برزیل حضور یابد.

حضور زنان در 30.9 درصد از فیلم‌های جهان
دیویس به‌عنوان سخنران افتتاحیه جشنواره فیلم لندن به نتایج تحقیقات مؤسسه خود در رابطه با حضور و جایگاه زنان، دختران، و کودکان در سینمای جهان اشاره کرد. به‌گفته او تنها 30.9 درصد از فیلم‌های تولیدی جهان، شخصیت‌های زن دارند و تنها در 10 درصد آن‌ها تعداد بازیگران زن و مرد مساوی یا نزدیک به هم است.

آیا کارگردانان و نویسندگان زن توجه بیشتری به زنان دارند؟
دیویس در سخنرانی افتتاحیه خود عنوان کرد: زمانی‌که کارگردان زن است، حضور جلوی صحنه زنان به‌میزان 6.8 درصد و وقتی نویسنده زن باشد، این تعداد 7.5 درصد بیشتر است.

فی‌وارد، تولیدکننده «حق رأی» که فیلمی درباره زنان مبارز انگلیسی برای کسب حق رأی است، معتقد است سینما باید تجربه‌زیسته تمامی گروه‌های جامعه را انعکاس دهد و برای این منظور، باید از تبعیض مثبت به‌نفع زنان استفاده شود.

او اظهار داشت: تعداد کارگردانان زنی که به تولید فیلم دوم خود برسند، بسیار کم است و زنان کمی در تولیدات تلویزیونی، که گام نخستین ورود به سینماست، حضور دارند.

دیویس همچنین به این واقعیت اشاره کرد که زنان تنها در 17 درصد فیلم‌های مختلف، و آن هم در صحنه‌های شلوغ، نقش دارند و این میزان هم، چه در فیلم‌های خانوادگی و چه در فیلم‌های مخصوص بزرگسالان، بسیار جنسیت‌زده است.

بازتولید ذهن‌واره‌های منفی از زن در سینمای هالیوود
او به نقش مخرب هالیوود در شکل‌دادن به ذهنیت خانواده‌ها و کودکان اشاره کرد و نحوه بازنمایی زنان در هالیوود را مغایر با برابری زن و مرد دانست و در قسمت‌هایی از بیانیه خود با اشاره به بازتولید ذهن‌واره‌های منفی از زن در هالیوود گفت: به بازیگران زن کارهای بیشتری بسپارید، فرصت بیشتری برای ابراز نظر بدهید،… لباس بیشتری بر تن آن‌ها کنید.

ازجمله فیلم‌های دیگر این جشنواره با موضوع زنان می‌توان به «بانویی در وانت» ساخته نیکلاس هیتنر، «بروکلین» با بازی سوارز رونان، و «ملکه زمین» با بازی الیزابت ماس اشاره کرد.

از ۱۳ فیلم حاضر در رقابت، کارگردان دو فیلم «شوالیه» ساخته آنیتا راشل تسانگاری، و «تکامل» ساخته لوسیل هادزی‌هالیلویچ، زن هستند.

جشنواره فیلم لندن مفتخر است که بازنمایی بالایی از زنان را در فیلم‌های در لیست اکران خود در ۲۰۱۵ دارد، اما گفته می‌شود این تعداد (۴۶ فیلم با کارگردان زن) تنها 20 درصد از کل فیلم‌های انتخابی است.

دیده‌نشدن تنها فیلم ایرانی اکران‌شده در جشنواره فیلم لندن
در جشنواره فیلم لندن تنها یک فیلم ایرانی اکران شده است که بازخورد آن در نقدها صفر بود. رخشان بنی‌اعتماد در این زمینه به شرایط بد نمایش اشاره می‌کند: «قصه‌ها در نمایش‌های مخصوص مطبوعات و رسانه‌ها که دو هفته قبل از آغاز رسمی جشنواره لندن شروع می‌شود، گنجانده نشده بود؛ این فیلم در آرشیو آن‌لاین فستیوال که فیلم‌ها را برای تماشای منتقدان آپلود می‌کنند، وجود نداشت و در نهایت به دو سینمای حاشیه‌ای که تازه به جشنواره اضافه شده‌اند و فاصله زیادشان از مرکز سینمایی لندن آن‌ها را به کم‌طرفدارترین سینماهای جشنواره بدل کرده است، پرتاب شدند.»

کد خبر : 430
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید