امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

رقابت بازیگران بزرگ سینما برای اسکار

 0
یکی از پرترافیک‌ترین رشته‌های اسکار جایزه بهترین بازیگر مرد است. انتخاب یک نام در میان این‌همه نام بزرگ و بازی درخشان کار بسیار دشواری را پیش روی اعضای آکادمی قرار داده است.
دو سال پیش مدعیان قدرتمندی مانند رابرت ردفورد (برای بازی در فیلم «همه چیز از دست رفتهاست») و تام هنکس (برای بازی در فیلم «کاپیتان فیلیپس») از شانس‌های برنده شدن جایزه اسکار بودند، اما گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی این‌که کدامیک از آن‌ها اسکار را به خانه خواهد برد خیلی زود به پایانرسید، زیرا نام آن‌ها حتی در فهرست نامزد‌های دریافت جایزه هم نیامد. در چند سالگذشته رقابت برای دریافت اسکار در این رشته بسیار سخت و نفس‌گیر بوده است و امسالنیز به روال گذشته بازیگران و بازی‌های قدرتمندی برای نامزد شدن در این رشته بهمصاف یکدیگر می‌روند، اما در نهایت تنها نام پنج نفر در فهرست نامزد‌ها نقش خواهد بست.

تام هنکس امسال با «پل جاسوس‌ها» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ درگرماگرم فصل جوایز حضوری قدرتمند دارد. بازی او در این فیلم با تحسین منتقدان روبه‌روشده است و به عنوان یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های دوران کاری این بازیگر در نظر گرفتهمی‌شود.   بسیاری نقش‌آفرینی هنکس در «پل جاسوس‌ها» را با بازی گریگوری پک در «کشتن مرغ مقلد» و جیمز استوارت درفیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» مقایسه می‌کنند. اما علیرغم تمام این تمجیدهااحتمال این‌که حکایت دو سال پیش دوباره برای تام هنکس تکرار شود، وجود دارد. بازی‌هاییاز نوع بازی تام هنکس در فیلم «پل جاسوس‌ها» در حضور رقبای پرزرق و برق دیگر ممکناست به سادگی از سوی اعضای آکادمی نادیده گرفته شوند.

هرچند که نادیده گرفتن تام هنکس برای اسکار مایه تاسف خواهد بود، امادر این میان هستند بازیگران قدرتمند و مشهوری که علیرغم نامزد شدن برای دریافتاسکار هیچ‌گاه دستشان به این جایزه نرسیده است. پیشتاز این فهرست که با فیلم «بازگشته از گور» به کارگردانی الخاندرو گونزالس اینیاریتو از مدعیان اسکار است، کسینیست جز بازیگر مشهور «گرگ وال استریت» لئوناردو دی‌کاپریو.

لئوناردو

دی‌کاپریو تا کنون چهار بار نامزد دریافت اسکار بوده و همواره به خاطربازی‌های قدرتمند خود مورد تحسین قرار گرفته است. او دو سال پیش با نقش‌آفرینی در«گرگ وال‌استریت» تا مرز برنده شدن اسکار پیش رفت، اما در نهایت این متیو مک‌کانهیبود که با بازی در فیلم «کلوب خریداران دالاس» اسکار را از آن خود کرد.

جانی دپ یکی دیگر از نام‌های سرشناسی است که علیرغم نامزد شدن، هیچ‌گاهبرنده اسکار نبوده است. او امسال با نقش‌آفرینی متفاوت خود در فیلم «عشای سیاه»یکی از شانس‌های دریافت اسکار محسوب می‌شود. بازیگر «دزدان دریایی کارائیب» درکنار گریم متفاوت و تاثیرگذار، شخصیت وایتی بالجر تبهکار معروف آمریکایی را بهزیبایی به نمایش می‌گذارد تا شاید پس از سه بار نامزد شدن بی‌نتیجه برای اسکار، درنهایت امسال موفق شود مجسمه طلایی اسکار را با خود به خانه ببرد. شاید برخی از رای‌دهندگانآکادمی تصور کنند که دپ استعداد خود را در فیلم‌هایی مانند «دزدان دریایی کارائیب»یا «آلیس در سرزمین عجایب» بیهوده تلف می‌کند ، اما بازی دپ در نقش وایتی بالجرقدرت بازیگری او را به رخ همگان خواهد کشید.

ویل اسمیت تا کنون دو بار برای بازی در فیلم‌های «علی» و «در جستجویخوشبختی» نامزد دریافت جایزه اسکار شده و او نیز همانند دی‌کاپریو و دپ هیچ‌گاهبرنده این جایزه نبوده است. او امسال با بازی در نقش دکتر بنت اومالو در فیلم«ضربه مغزی» باز هم یکی از مدعیان بالقوه اسکار است. بازی ویل اسمیت در این فیلمدر تمام نقد‌های فیلم، چه خوب و چه بد، همواره تحسین شده است. علاوه بر این خوددکتر اومالو از ستایش‌گران نقش‌آفرینی اسمیت در این فیلم است.

از فهرست نامزدهای ناکام اسکار که بگذریم نوبت به برنده اسکار بهترینبازیگر نقش اول سال گذشته، ادی ردمین می‌رسد. او امسال با فیلم «دختر دانمارکی»ممکن است دوباره برنده جایزه شود. اگر این اتفاق بیافتد او نخستین بازیگری خواهدبود که در 20 سال اخیر دو سال پیاپی جایزه اسکار را از آن خود کرده است. تام هنکسآخرین بازیگری است که دو سال پیاپی با فیلم‌های «فیلادلفیا» و «فارست گامپ» برندهاسکار شده است.

مایکل فاسبندر که پیش از این با فیلم «دوازده سال بردگی» نامزد دریافتاسکار شده، امسال با بازی در نقش یکی از مشهورترین نام‌های دنیای تکنولوژی در فیلم«استیو جابز» خیز بلندی به سمت اسکار برداشته است. فیلم او در گیشه موفقیت چندانیبه دست نیاورد و نمایش روی دیگری از شخصیت جابز در این فیلم برای بسیاری باورپذیرنبود. اما با تمامی این موارد بازی فاسبندر آن‌قدر خوب است که بی‌شک مورد توجه رای‌دهندگانقرار خواهد گرفت. البته نباید بازی خوب او در «مکبث» را نیز نادیده گرفت.

مایکل

انگار فهرست بازی‌های قدرتمند برای اسکار امسال پایانی ندارد. اگر از تماماین نام‌هایی که تا اینجای کار آمده بگذریم به بازی مت دیمون در فیلم «مریخی»به کارگردانی ریدلی اسکات می‌رسیم. این بازیگر پیش از این برای بازی در فیلم «ویلهانتینگ نابغه» برنده اسکار شده است. او در فیلم «مریخی» در 90 درصد صحنه‌های فیلمتنهاست و با این حال تماشاچی به هیچ‌وجه از دیدن فیلم احساس کسالت نمی‌کند بلکهبازی خوب او حس شادی و تعلیقی اغناکننده را به تماشاگران منتقل می‌کند. بی‌شک بازیدیمون یکی از پایه‌های موفقیت «مریخی» است.

مایکل کین تا امروز دو بار برای فیلم‌های «هانا و خواهرانش» و «قوانینخانه‌ی سایدر» اسکار گرفته است. او امسال با فیلم «جوانی» قصد دارد برای هفتمینبار نامزد دریافت این جایزه‌ی سینمایی شود. کین در «جوانی» نقش یک آهنگسازبازنشسته را بازی می‌کند که برای تعطیلات به سوئیس می‌رود. «جوانی» فیلمی به زبانانگلیسی از کارگردان ایتالیایی سینما پائولو سورنتینو است. سورنتینو سال گذشتهجایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را با فیلم «زیبایی بزرگ» از آن خود کرد. مایکل کیننخستین بار برای بازی در فیلم «الفی» در سال 1966 نامزد دریافت جایزه‌ی بهترینبازیگر اسکار شد، اما هر دو اسکار خود را در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرددریافت کرد.

بدون شک شنیدن نام برایان کرانستون بازی قدرتمند این بازیگر در سریال«بریکینگ بد» را در ذهن بسیاری زنده می‌کند. کرانستون که پیش از جوایز امی و تونیرا برنده شده است، امسال با بازی در نقش دالتون ترومبو فیلم‌نامه‌نویس لیست سیاههالیوود، در فیلم «ترومبو» از مدعیان اسکار به شمار می‌رود. البته نقد‌های نهچندان خوب درباره فیلم پس از جشنواره فیلم تورنتو و عدم موفقیت فروش در اکران محدود شایدبه نوعی بتواند بازی خوب کرانستون در این فیلم را تحت‌الشعاع قرار دهد.

یکی از بازیگرانی که با احتمالی کمتر از دیگران ممکن است برنده جایزهاسکار امسال باشد، گیزا روریگ بازیگر «پسر شائول» است. «پسر شائول» برنده جایزهبزرگ شصت و هشتمین دوره‌ی جشنواره فیلم کن شد و به عنوان نماینده مجارستان در اسکار حضور دارد. سونیپیکچرز به عنوان توزیع‌کننده این فیلم قصد دارد که «پسر شائول» را در سایر رشته‌هایاسکار نیز مطرح کند، و به این ترتیب رورینگ به عنوان یک بازیگر غیرحرفه‌ای ساکنبروکلین که از قضا شاعر هم هست شانس برنده شدن اسکار را خواهد داشت.

بازیگر تازه‌کار دیگری که شانس خوبی برای دریافت اسکار دارد، ابراهیمعطا است که در فیلم «هیولاهای بی‌سرزمین» ایفای نقش کرده است. این پایان ماجرانیست هنوز نام‌های زیادی مانده‌اند : ایان مک‌کلین برای بازی در «آقای هولمز»، تامکورتنی برای بازی در «45 سال»، ساموئل ال.جکسون برای بازی در «هشت نفرت انگیز»،جوزف گوردون لوییت برای بازی در«بندباز» همگی به صورت بالقوه توانایی این را دارندکه جایزه را از آن خود کنند.

در نهایت بهتر است جیک جیلنهال و بازی خوبش در فیلم «مشت زن چپ‌دست»را از یاد نبریم. او سال گذشته در «شبگرد» نیز بازی درخشانی داشت، اما مورد توجهآکادمی قرار نگرفت.

منبع : ددلاین / 28 نوامبر


کد خبر : 384
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید