امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

سندرم « نتیجه فوری» گریبان جامعه را گرفته است

 0
موفقیت نا‌محدود در۲۰ روز، چاقی و لاغری در سه روز، بدون زحمت پولدار شوید، یادگیری ۳۵ زبان دنیا در ۱۰ روز، ترک اعتیاد فوری بدون درد در ۴۵ روز، با ۶۸ ثانیه تمرکز به آرزوهای خود برسید و ... !
آنقدر درگیر این «جنون سرعت» برای رسیدن به خواسته‌هایمان هستیم که دوست داریم همه این تبلیغات عجیب را یکجا باور کنیم! این پیام‌های تبلیغاتی که افراد را وسوسه می‌کنند تا برای دستیابی سریع به آنچه در ذهن دارند از امکانات، خدمات یا آموزش‌های آن‌ها بهره ببرند، همگان را دچار نوعی بیماری به نام «سندرم نتیجه فوری» کرده است.

 

  رسانه ملی مقصر است

سعید طهماسبی، دانشجوی مهندسی متالورژی می‌گوید: یکی از بزرگترین مقصران در نهادینه کردن فرهنگ یکشبه پولدار شدن، صدا و سیماست. وقتی در این رسانه تبلیغات بانک‌ها و شرکت‌هایی پخش می‌شود که به مردم وعدهمی‌دهند در یک قرعه‌کشی خیالی، یکشبه صاحب یک آپارتمان می‌شوند، یا خودرو می‌برند و یا هموزن خودشان و فامیلشان اسکناس جایزه می‌گیرند، فرهنگ کار و تلاش در جامعه کشته می‌شود. این تبلیغات جوانان را خیالپرداز بار می‌آورد وآن‌ها حاضر نخواهند بود برای رسیدن به یک زندگی مطلوب، به اندازه لازم تلاش کنند. زهرا بابایی، معلم است. او نیز معتقد است در زمانه ما، نه تنها فرزندان بلکه بزرگ‌ترهایشان نیز صبر و حوصله ندارند و شاید این یکی از ارمغان‌های زندگی مدرن است. وقتی مردم افرادی را می‌بینند که با اختلاس و دور زدن قانون و رشوه دادن و رشوه گرفتن، یکشبه ره صدساله می‌روند و به قدرت و ثروت می‌رسند، باورشان می‌شود که می‌توان از راه‌های میانبر به هر جایی رسید و این بار برای جامعه بسیار خطرناک است.

 

  تربیت خانوادگی نادرست

در این باره با دکتر مهدی معتمدی گفت‌‌وگو می‌کنم. این استاد دانشگاه سه عامل بیولوژیک، سایکولوژیک و شرایط اجتماعی را دلیل این موضوع می‌داند و می‌گوید: عده محدودی از مردم تحت تاثیر عامل بیولوژیکی و به علت برخی بیماری‌های خلقی می‌خواهند همه چیز را به سرعت به دست آورند که در اینبحث تمرکز بر این افراد نیست. این روانپزشک با اشاره به اینکه برخی به عللسایکولوژیکی دچار این جنون سرعت هستند، می‌افزاید: والدین با رفتار و تربیت خود، شخصیت فرزندان را شکل می‌دهند. در زمینه این ناهنجاری‌ رفتاری باید گفت عملکرد پدر و مادرهای امروزی در آموزش فرزندان خود اشتباه بوده است. وقتی آن‌ها به اصطلاح با محبت خود، فرزند را بدون زحمت و به سرعت به هر آنچه اراده کند می‌رسانند در حقیقت به او می‌گویند براحتی می‌تواند به آنچه در ذهن می‌پروراند، دست پیدا کند.  معتمدی با تاکید بر اینکه تربیت غلط نسل امروز موجب بروز چنین معضلی در جامعه شده است، می‌افزاید: همه والدین فرزندان خود را دوست دارند و تمام آنچه دارند و ندارند را برای فرزند خود می‌خواهند، ولی با تقدیم این لقمه‌های آماده مانند ماشین، خانه وهمسر به فرزند خویش، او همیشه می‌خواهد خواسته‌هایش زود، سریع و بدون زحمتمحقق شود و نیاز‌هایش نیز به صورت آنی پاسخ داده شود.

 

  تأثیر شرایط اجتماعی

وی با اشاره به شرایط اجتماعی مؤثر بر این موضوع می‌گوید: در جامعه اخلاقیات کمرنگ شده است، رد پای فرهنگ رباخواری را می‌توان در تبلیغات رسانه‌ای دید، جامعه به سرعت به سمتی می‌رود که پول را به عنوان معیار ارزشگذاری محسوب می‌کند، دختران جوان حاضرند به خاطر پول با مردانی که تفاوت سنی زیادی با آن‌ها دارند سر سفره عقد بنشینند و یک جوان معلم ساده باید برای شروع یک زندگی، خودش را به آب و آتش بزند.

معتمدی می‌افزاید: در چنین فضایی که اصل لذت بر جامعه حکفرما شده، خانم‌ها باید به سرعت لاغر شوند، مرد‌ها باید به سرعت و به زور قرص عضله بسازند و قوی هیکل شوند، بسیاری برای دستیابی به پول بیشتر راه‌های کلاهبرداری را می‌آزمایند و در این میان برخی سودجویان نیز تنها به قصد افزایش ثروت خود، با سوء استفاده از فضای روانی حاکم در جامعه، تبلیغات اغواگرانه از خدمات خود ارایه می‌دهند تا این مشتریان دست به نقد را جذب و جیبشان را خالی کنند.

این کار‌شناس اجتماعی با تأکید بر اینکه اصل لذت وقتی در جامعه پذیرفته می‌شود، بر مبنای سرعت پایه گذاری خواهد شد، تصریح می‌کند: واضح است کسانی که با این سرعت در جاده آرزو‌هایشان می‌رانند حتما سرشان بهسنگ هم خواهد خورد، چون سرعت افسار گسیخته کسی را به سر منزل مقصود نرسانده است.

 

  به فرزندان، مهارت زندگی بیاموزید

وی به خانواده‌ها توصیه می‌کند به فرزندان خود مهارت‌های زندگی را بیاموزند و تاکید می‌کند: در ادامه این مسیر، آموزش و پرورش حرف اول را می‌زند و باید با آموزش‌های لازم فرهنگسازی را در این زمینه شروع کند تا فضای عقلانیت به جای لذت‌های آنی بر جامعه مسلط شود و همگان بدانند برای تحقق هر چشم انداز مطلوبی، باید زمان لازم آن نیز مورد توجه قرار گیرد، در غیر این صورت این بازار مکاره همچنان سود سرشاری را نصیب تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران این تبلیغات دروغین خواهد کرد.

به گفته وی، افرادی که موفقیت سریع می‌خواهند ریسک‌های افراطیانجام می‌دهند که در ‌‌‌نهایت به خودشان و دیگران آسیب می‌زند. این افراد ممکن است در ابتدا موفق به نظر برسند، اما هنگامی که طوفان سر می‌رسد نمی‌توانند در مقابل آن بایستند. در عوض انسان‌های موفق برای ساختن بنایی بزرگ، صبورانه برای آن پایه‌ای محکم می‌سازند و آهسته رشد می‌کنند و در برابر طوفان‌های زندگی نیز ایستادگی می‌کنند.

زهرا طوسی -روزنامه قدس


کد خبر : 75
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید