امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

نقش کودک درون در رشد و موفقیت

 
غرایز ما نه تنها از غرایز بقیه موجودات ضعیف‌تر است بلکه قادر هستیم بر خلاف موجودات دیگر آن‌ها را سرکوب کنیم

در اعماق درون شما موجودی زندگی می‌کند که قادر است عملاً در هرگونه شرایط محیطی عملکرد موثری داشته و به عالی‌ترین سطوح موفقیت دست یابد. در آن اعماق افکار و نظریات، قابلیت‌ها و نیروهای بالقوه طبیعی وجود دارند که در همه زمینه‌های عملی زندگی، شما را یاری می‌دهند.
آموختن راه اعتماد به غرایز با سعی در انجام کاری به معنای تلاش و کوشش آغاز نمی‌شود. اگر سعی کنید تا با غرایز خویش تماس دوباره برقرار نمایید در واقع فشار غیر لازمی بر خود وارد می‌آورید تا کارهایی را انجام دهید که بدن شما خود، راه آن را بلد است. مثل دویدن، بازی کردن، تنفس، آفتاب گرفتن. به همین منوال اگر سعی کنید بدن خود را مجبور به کاری کنید که نمی‌خواهید، مثل ۱۰ ساعت متوالی نشستن یا سیگار کشیدن، بدن مقاومت خواهد کرد.
بدن شما کامل است. می‌داند چگونه بدن بوده، چگونه کارهایی را که از بدن‌ها بر می‌آید انجام دهد. می‌داند چگونه راه رفته، عرق کرده، خوابیده، گرسنه شده و گریه کند. همچنین آموزنده‌ی بسیار خوبی است. می‌توان شنا، رانندگی، نامه نوشتن، گیتار زدن یا کوهنوردی را به آن یاد داد. اما زمانی که می‌خواهید مهارت تازه‌ای را به آن بیاموزید، نیاز دارد که به حال خود گذارده شود تا بر اساس غرایز خویش عمل کند.
اعتماد به غرایز یعنی اجازه دهید بدن شما کاری را انجام دهد که می‌داند. خود را رها کرده، سخت نگرفته، فشار و قضاوت راجع به بدن خویش بر اساس معیارهای دیگران را به فراموشی بسپارید.

 • گربه‌ی مادری که فوراً می‌فهمد یکی از بچه‌هایش به کمک احتیاج دارد هیچ فرقی با مادر انسانی که با صدای دورِ سرفه‌ای در شب بیدار می‌شود ندارد.
 • اگر به نیازهای درونی خود حرمت گذاشته و به غرایز طبیعی خویش توجه کنیم زنده می‌مانیم. اگر نه، به نحوی می‌میریم.
 • نیازی نیست نظری را که دیگران یا جامعه به طور کلی مایلند نسبت به اعمالتان داشته باشید، بپذیرید! اگر این کار را بکنید، کلافگی را برای خود برخواهید گزید.
 • به جای قبول حرف مردم راجع به غیر طبیعی بودن اعمال بدن می‌توانید از موجودات دیگر یاد بگیرید. آن‌ها ساختمان کامل بدن خویش و اعمالی را که باید برای بقا انجام دهند به سان امری عادی می‌پذیرند.
 • تصمیم بگیرید که فوراً همه‌ی برداشت‌های تنفر آمیز خود را نسبت به اعمال اساسی بدن خویش شناسایی و آن‌ها را تبدیل به پذیرش کنید. از قضاوت منفی نسبت به اعمال بدن خویش امتناع و چنین قضاوت‌هایی را به دیگران نیز انتقال ندهید. لازم نیست هر بار که به دستشویی می‌روید از کمال طبیعی به وجد آیید، اما بهتر از آن است که فکر کنید کاری نفرت انگیز انجام می‌دهید.
 • هر روز به مدت چند دقیقه هنگام دوش گرفتن یا زمان آگهی‌های تلویزیون به بدن خود توجه کنید تا از تن خود و کارهایی که باید برای بقا و خشنودی شما بکند آگاه شوید.
 • چقدر وقت صرف کرده‌اید تا یاد بگیرید که بدن خود و اعمال آن را دوست دارید؟
 • در مورد اعمال بدن مکث و فکر کردن ۳ ثانیه‌ای را انجام دهید.
 • به تمامی رویاهایی که به ذهن‌تان می‌آید اجازه‌ی ابراز بدهید.

همه‌ی کودکان به خاطر دارند که آنچه را که بزرگسالان به عنوان دیوانگی محکوم می‌کنند، خیلی هیجان انگیز و زیباست. کودک درون به شما می‌گوید که همه‌ی آن لحظات هیجان انگیز دیوانه وار را در زندگی خود از بین برده‌اید، احتمالاً به این دلیل که در تمام اوقات عاقل‌تر و منطقی‌تر باشید. قدری دیوانه و غیر قابل پیش بینی بودن در بعضی اوقات احتمالاً به نظرتان احمقانه می‌آید. اما کودک به راستی از پوشیدن لباس‌های مضحک در مهمانی‌ها، شنا کردن در ساعت ۴ صبح، بازی دزد و پلیس یا هر کار دیگری که دیگران را وادار می‌کند که بگویند «راستی که دیوانه است» لذت می‌برد.
البته نوعی دیوانه هست که هیچ کس خوشش نمی‌آید و آن زمانی است که شخص تسلط بر زندگی خود را کاملاً از دست داده، وحشت کرده، کارش به تیمارستان می‌کشد. اما این آن دیوانگی نیست که من می‌گویم. آن دیوانگی را که من از آن صحبت می‌کنم، نوعی است که اگر شخص به خود اجازه دهد که گاه به گاه مثل یک بچه با رفتار غریب و خنده از حالت رسمی بیرون بیاید، می‌تواند از آن لذت ببرد. دیوانه بودن در این حالت این معنی را می‌دهد که شخص پاره‌ای از مهارت هایی را که زندگیش را در بند کرده باز نماید. می‌توان در عین حالی که در مورد شغل، مسئولیت‌ها و مشکلاتی که مستلزم برخورد مستقیم و عاقلانه است رفتاری جدی و پخته داشت، مواقعی نیز خود را رها کرد. در این حال نه تنها تفریح بیشتری خواهید داشت، بلکه همکاران دیگر اداره نیز از حالت خشک و رسمی در می‌آیند


کد خبر : 554
اشتراک:

نظرات کاربران

  نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید