امروز 30 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 21 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

پنج تن معروف The Famous Five

 0
تا سال 1929 زنان در کانادا جزو «اشخاص» محسوب نمی‌شدند یعنی دست کم در تعاریف حقوقی، زن را «شخص» به حساب نمی‌آوردند. طبق اصل 24 «قانون آمریکای...
تا سال ۱۹۲۹ زنان در کانادا جزو «اشخاص» محسوب نمی‌شدند یعنی دست کم در تعاریف حقوقی، زن را «شخص» به حساب نمی‌آوردند. طبق اصل ۲۴ «قانون آمریکای شمالی بریتانیا» British North America Act که در آن زمان قانون اساسی کانادا محسوب می‌شد، فقط «اشخاص واجد شرایط» می‌توانستند به سمت سناتور در مجلس سنای این کشور منصوب شوند. تفسیر دولت کانادا از واژه «اشخاص»، فقط مردان بود و این عمل یک رویه تاریخی محسوب می‌شد، به این معنیکه هنگام نگارش این قانون، منظور از «اشخاص» فقط مرد بود و لزومی برای تغییر آن وجود نداشت.

پر واضح است که مدافعان حقوق زنان چون امیلی مورفی این حقارت را نسبت به زنان بر نمی‌تابیدند. معنای تفسیر آن زمان این بود که زنان «اشخاص واجد شرایط» تلقی نمی‌شوند. امیلی که مصمم به مبارزه با این تفسیر قانون بود دستاز تلاش بر نداشت و عاقبت راهی برای حل این مسئله یافت. او در «قانون دادگاه عالی کانادا» Supreme Court of Canada مفادی را یافت که با استناد به آن هر پنج نفری که به صورت واحد عمل می‌کنند، می‌توانند درخواست بازنگریدر تفسیر هر بخش از قانون اساسی را دهند. بنابر این، او در بیست و هفتم آگوست ۱۹۲۷، چهار تن از باهوش‌ترین و مصمم‌ترین فعالان زن آن زمان را را بهخانه خود در ادمونتون دعوت کرد. آن‌ها نامه‌ای با مضمون درخواست از دادگاهعالی کانادا جهت بررسی این موضوع و این که آیا زنان اجازه ورود به مجلس سنا را دارند، امضا و به دادگاه ارسال کردند.
این موضوع به سرعت با عنوان «پرونده اشخاص» Person’s case شهرت پیدا کرد. بیست و چهارم آوریل سال ۱۹۲۸، دادگاه عالی کانادا به اتفاق آرا نظر داد که زنان را نمی‌توان جزو «اشخاص» به حساب آورد. «پنچ تن معروف» یاس و ناامیدی را به خود راه ندادند. در آن زمان، مرجعی حتی بالاتر از دادگاه عالی کانادابه نام «شورای خصوصی بریتانیا» Privy Council in the United Kingdom وجود داشت. بنابراین درخواست آن‌ها به شورای خصوصی بریتانیا ارسال شد تا در مورداین مسئله تصمیم گیری شود و سر انجام شورا نظر خود را در هجدهم اکتبر ۱۹۲۹به قرار زیر اعلام کرد: «بله، زنان در حقیقت در تفسیر واژه اشخاص می‌گنجندو می‌توانند سناتور شوند.» در زیر به معرفی کوتاه «پنج تن معروف» می‌پردازیم.

• امیلی مورفی Emily Murphy: تاریخ تولد: ۱۸۶۸ تاریخ وفات: ۱۹۳۳
امیلی مورفی اولین قاضی امپراطوری بریتانیا
• ایرن ماریات پارلبی Irene Marryat Parlb: تاریخ تولد: ۱۸۶۸ تاریخ وفات: ۱۹۶۵
رهبر زنان مزرعه دار، فعال سیاسی و اولین وزیر کابینه در استان آلبرتا
• نلی مونی مک کلانگ :Nellie Mooney McClung تاریخ تولد: ۱۸۷۳ تاریخ وفات: ۱۹۵۱
نویسنده و عضو قوه مقننه استان آلبرتا از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶
• لوییس کرامی مک کینی Louise Crummy McKinny: تاریخ تولد: ۱۸۶۸ تاریخ وفات: ۱۹۳۱
لوییس یکی از اولین دو زنی بودند که برای قوه مققنه امپراطوری بریتانیا انتخاب شد و اولین زنی بود که این کرسی را تصاحب کرد.
• هنریتا مویر ادواردز Henrietta Muir Edwards: تاریخ تولد: ۱۸۴۹ تاریخ وفات: ۱۹۳۱
هنریتا وکیل زنان شاغل، نویسنده و از مؤسسان سازمام خیریه Victorian Order of Nurses در استان آلبرتا و غرب کانادا بود.

تنظیم و ترجمه: شهرام کریم‌زاده


کد خبر : 442
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید