امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

یک ایرانی برنده جایزه دانشمند جوان علوم زمین 2016 شد

 0
دکتر کاوه مدنی که دکتری خود را در دانشگاه دیویس گرفته بود، از سوی اتحادیه علوم زمین اروپا به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین در سال ۲۰۱۶ معرفی شد.
آقای مدنی که هم اینک در دانشگاه امپریال کالج لندن به تدریس و تحقیق مشغول است پیش از این چند سالی در دانشگاه فلوریدا و نیز دانشگاه ریورساید کالیفرنیا تدریس می‌کرد.

اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) که با تلفیق انجمن ژئوفیزیک اروپا (EGS) واتحادیه اروپایی علوم زمین (EUG) در سال ۲۰۰۲ تشکیل شد، سالانه هشت جایزه اصلی به محققان برتر در شاخه های مختلف علوم زمین در سطح جهانی اهدا می کندکه از میان آنها چهار جایزه آرنه ریچتر” به چهار دانشمند جوان برجسته” اهدا می شود.

جوایز اصلی این مجموعه از سال ۱۹۸۳ تا کنون به ۱۳۶ دانشمند علوم زمین درنقاط مختلف جهان اهدا شده است که از این میان جایزه دانشمند ممتازجوان” به ۴۶ محقق تعلق گرفته است. این اولین بار است که یک ایرانی موفق به دریافتیکی از جوایز اصلی این اتحادیه می شود.

کاوه مدنی در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره تحقیقات و دستاوردهای خود که منجر به دریافت این جایزه شده می گوید که تئوری های اقتصادی و رفتارشناسی را وارد حوزه مدیریت منابع آب کرده است. او می گوید هر چه مسائلآبی و زیست محیطی پیچیده تر شده، علوم انسانی و اجتماعی هم بیشتر وارد اینحوزه می شوند و با علوم آبی و مهندسی و هیدرولوژی تلفیق می گردند.

چهار جایزه اصلی اتحادیه علوم زمین اروپا برای دانشمندان جوان برجسته بهمحققانی اعطا می شود توانسته اند به پیشرفت های قابل توجهی در رشته های مختلف علوم زمین دست پیدا کنند. این اتحادیه کاوه مدنی را به جهت سهم بنیادی او در تلفیق نظریه‌بازی‌ها و روش های متفاوت تحلیل تصمیم گیری با سامانه های مرسوم مدیریت منابع آب” که منجر به ایجاد نگرشی جدید به مدل هایمدیریت منابع آب شده است به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته جوان در سال۲۰۱۵ انتخاب کرده است.

تحقیقات و مقالات آقای مدنی در این زمینه و از جمله مقاله دیگر او در نشریه علمی مدیریت و برنامه ریزی آب در سال ۲۰۱۲ پیرامون مناقشات ناشی از انتقال آب در کالیفرنیا و مقاله دیگری در نشریه علمی اقتصاد بوم شناسی (اکولوژی) در مورد اختلافات و مذاکرات بین المللی در مورد تغییر اقلیم و نحوه کاهش گازهای گلخانه ای به ایجاد مسیری جدید در تحقیقات مدیریت منابع آب کمک کرده اند.

ما ضمن تبریک به دکتر کاوه مدنی برای این توفیق این نکته را یاد‌آوری کنیم که یکی از دغدغه‌های اصلی سایت و بنیاد احساسات فرهنگی ، پرداختن به مسايل زیست محیطی و بحران آب در ایران و خاورمیانه وکالیفرنیا و آمریکاست که تا کنون اخبار و مقالات متعددی را هم در این زمینه انتشار دادیم.

دکتر مدنی سخنرانی‌اش را این گونه آغاز می‌کند:

آیا به راستی جنگ جهانی آب در راه است؟ چاره کار را در کجا باید جست و جو کرد؟ کاوه مدنی، استاد جوان امپریال کالج لندن، فارغ از الگوهای علمی و شیوه روش دنیای توسعه یافته، یادگیری از رفتار جوامع فقیرآفریقایی را توصیهمی‌کند.

در این ویدیو دکتر کاوه مدنی از تجربهٔ تلخ دوران کودکی خود در زمان جنگعراق و ایران می‌ گوید و تجربیات شخصی‌ و ملاحظات خود از همکاری ها و مناقشات آبی‌ در آفریقا را بازگو می‌ کند. او در پایان این سخنرانی با خواندن شعری از سعدی جهانیان را به کاهش مصرف آب برای پیش گیری از مناقشات آبی دعوت می کند.  این سخنرانی را با زیر نویس فارسی اینجا ببینید.Screenکد خبر : 380
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید