امروز 23 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 14 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

از هم پاشیدگی به خاطر سر بزیری

 0
زمانی بود که سربه زیری یک حسن و امتیاز بود اما این روزها سربه زیری ها هم عوض شده است و خانواده ها را بهم میریزد!کجاست آن مهمانی هایی که ما را برای یک رابطه گرم و صمیمی با اقوام به وجد می آورد؟!! کجاست آن همه شور و شوقی که افراد خانواده برای دیدار با یکدیگر داشتند؟!!
یادش بخیر روزهایی را که به اتفاق خانواده به میهمانی می رفتیم و همه دور هم سر یک سفره جمع می شدیم؛ ولی این روزها حسرت یک میهمانی دور همی بر دل ما مانده است. میهمانی که در آن اقوام و خانواده ها باشند و بتوانیم با یکدیگر مراوده داشته باشیم و کمی با هم درد و دل کنیم.

میهمانی های امروز در پارک ها و رستوران ها خلاصه شده است و دیگر از آن جمع های خانوادگی خبری نیست؛ از آن جمع هایی که در آن پدر بزرگ، کودکان را نصیحت می کرد و مادر بزرگ برای کودکان قصه می گفت و زنان در کنار یکدیگر دستور پخت غذاهای مختلف و هنرهای خانگی را به یکدیگر آموزش می دادند و مردان از معیشتشان صحبت می کردند.برخی مادربزرگ ها و پدربزرگ های امروزی در سرای سالمندان هستند و خانواده ای بی روح با حضور تک فرزندها وجود دارد. تک فرزندهایی که حتی حوصله همبازی شدن با کودکان فامیل را هم ندارند و سرشان در گوشی های همراه و تبلت هایی است که ره آورد آن بازی های رایانه ای و ورود در دنیای مجازی است.
حالا همه چیزمان شده است فضای مجازی. دیگر کمتر از احوالات چهره به چهره یکدیگر باخبر هستیم. آنچه بر ما می گذرد روزهایی است که سرمان را در گوشی هایمان انداخته ایم و به افرادی که در اطرافمان هستند توجهی نداریم؛ حتی به مادر و پدری که یک عمر برای ما زحمت کشیده اند.
ادبیاتی که قابل کنترل نیست!
تجربه ثابت کرده است در فضای مجازی ادبیات افراد هم تحت تاثیر قرار می گیرد مخصوصا ادبیات کودکان.همانطور که رفتار پرخاشگرانه برخی از کودکان به تاسی از بازی های جنگی رایانه ای است تغییر ادبیات هم می تواند به دلیل ورود بیش از حد در فضاهای مجازی باشد.
از طرف دیگر استفاده بیش از حد خانواده ها از شبکه های اجتماعی سبب رونق ادبیات مجازی در فضای خانواده می شود طوری که تغییر آن عملا غیر ممکن می شود.
طبق بررسی کارشناسان استفاده بیش از دو ساعت از گوشی در طول شبانه روز برای یک انسان، اعتیاد به گوشی تلقی می شود اما بروز این تفکر غلط در افراد با تکرار جملاتی نظیر: من فقط برای سرگرمی استفاده می کنم، اگر بخوام می تونم مدیریت کنم،بیکار نباشم استفاده نمی کنم ٝ و هزار توجیه دیگر از این واقعیت دور می شوند.به گونه ای که اخیرا تبلیغات گسترده رسانه ملی و شهرداری به منظور آگاه سازی خانواده ها با مطالب و تصاویر مختلف سعی دارند حداقل پدر و مادر خانواده را از آسیب های اجتماعی این جریان آگاه سازند.
در دوره و زمانه ای که رشد تکنولوژی و صنعت خیره کننده است،  قطعا شخصی با پیشرفت و به روز بودن انسان ها مخالف نیست اما غرق شدن در فضای شبکه مجازی و دوری از سبک زندگی اصیل ایرانی ولو به صورت ناخودآگاه می تواند آسیب جدی روحی و حتی جسمی، نه تنها برای شخص بلکه برای تک تک اعضاء خانواده در پی داشته باشد.
سرگرم بودن با رسانه ها از ارتباط می کاهد
یک مددکار اجتماعی با بیان اینکه بخش مهمی از روابط اجتماعی به ارتباطات درون خانواده بازمی گردد می گوید: پایه گذاری روابط اجتماعی در خانواده است که در فرایند اجتماعی شدن تجلی پیدا می کند.
محمد زاهدی اصل با بیان اینکه روابط اجتماعی که روابط اجتماعی خانوادگی هم جزئی از آن است به سستی گراییده است، می افزاید: علت اصلی این مساله به شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی که در جامعه وجود دارد بازمی گردد. کاهش سرمایه اجتماعی به کاهش ارتباطات اجتماعی منجر می شود. زمانی که اعتماد اجتماعی آسیب می بیند و احساس امنیت کاهش پیدا می کند و دل مشغولی ها زیاد می شوند یکی از خروجی های آن کاهش روابط اجتماعی می شود.

او ادامه می دهد: گرفتاری های شغلی و سرگرم بودن با رسانه ها باعث شده که از روابط بین فردی در خانواده کاسته شده است. او تصریح می کند: بخشی از مساله کاسته شدن ارتباطات، به کار کردن والدین بازمی گردد. وقتی آنها خسته از سر کار بازمی گردند نمی توانند زمان کافی را با سایر اعضای خانواده بگذرانند. عامل دیگر فرهنگی است که از طریق رسانه ها ایجاد می شود. رسانه ها به داخل خانه ها نفوذ پیدا کرده اند و نقش زیادی در زندگی روزمره اعضای خانواده به دست آورده اند. استفاده از رسانه ها فردگرایی و منحصر به خود بودن را به وجود آورده است.
زاهدی اصل می گوید: کاسته شدن از روابط هم در رابطه زن و شوهر با هم و هم در رابطه فرزندان با والدین نمود پیدا می کند. او می افزاید: کاسته شدن از روابط بین فردی در خانواده ها مشکلاتی را با خود به همراه دارد که کاسته شدن از تفاهم و همدلی در خانواده تنها بخشی از آن است، به مرور زمان این مساله حتی می تواند فروپاشی خانواده را به همراه داشته باشد.
او ادامه می دهد: چیزی که خانواده را محکم می کند روابط است و زمانی که روابط سست شوند خانواده آسیب پذیر می شود و ممکن است که با یک تلنگر، بحران و مشکل از هم بپاشد. او می گوید: افزایش آمار طلاق یکی از مسائلی است که در اثر این مساله ایجاد می شود. طلاق عاطفی یکی دیگر از آسیب های است که در اثر کاسته شدن از روابط خانواده ها به وجود می آید و باعث می شود که در حین اینکه افراد در کنار هم هستند ولی در قالب تهی باشند و با هم ارتباطی نداشته باشند.
چگونگی رهایی خانواده ها از بلاهای شبکه اجتماعی
با این اوصاف به نظر می رسد، برای برون رفت از این شرایط  در مرحله اول،افزایش صمیمیت و برنامه ریزی دقیق و بدون خلل بتواند کابوس سردی روابط در خانواده ها را کنترل کند.به گونه ای که استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم در راستای دورهم بودن خانواده و افزایش روابط باشد.
در مرحله دوم استفاده خانواده ها از بازی های خانوادگی ایرانی، که اخیرا در حال افزایش است، می تواند موثر باشد.بازی های مختلفی که امکان استفاده خانوادگی از آن ممکن است طوری که علاوه بر نشاط و سرگرمی خانواده ها، از فرهنگ ناب ایرانی بهره مند می شوند.
توجه به نکات ریز و اخلاقی شاید برای برخی افراد مهم نباشد اما به نظر می رسد عدم توجه به همین نکات ریز بعدها به خروارها دردسر برای انسان تبدیل می شود.
جامعه ای که واقعاً همواره بعد از تهدید جنگ سخت در معرض جنگ نرم قرار دارد، توجه به نکات ریزودرشتی که سبک ناب زندگی ایرانی را ترویج می دهد، می تواند اهمیت زیادی داشته باشد طوری که بتوان تهدیدهای مختلف ازجمله شبکه های اجتماعی را به فرصتی برای باهم بودن و ترویج فرهنگ ناب ایرانی تبدیل کرد، به گونه ای که استفاده از این خدمات به صورت معین و مشخص نه تنها خانواده ها را از هم دور نمی کند بلکه در فضایی دل چسب می تواند به هم نزدیک تر هم کند

منبع : فرهنگ نیوز

کد خبر : 18
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید