امروز 30 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 21 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

آلمانی‌ها با پولشان چه کار می‌کنند؟

 0
اداره فدرال آمار آلمان هر پنج سال یکبار تعریف جدیدی از چارچوب کلی «سبد مصرف» ارائه می‌دهد. از آنجایی که آخرین تعریف «سبد مصرف» در سال ۲۰۱۰ صورت گرفته بود، سال ۲۰۱۵ تعریف جدیدی ارائه خواهد شد.
دلیل تعریف دوره‌ای سبد مصرف، ارائه کالاها و خدمات جدید در این محدوده زمانی است. برای مثال در سال‌های اخیر استفاده از کپسول قهوه جایگزین بسته‌بندی‌های قبلی شده‌است.
*برای تعیین سبد مصرف ۶۰ هزار شهروند آلمانی بطور داوطلبانه خرج و دخل ماهانه خود را دقیقا یادداشت می‌کنند و در اختیار اداره فدرال آمار آلمان قرار می‌دهند. افزون بر این ۸ هزار نفر نیز بصورت سالانه مورد سئوال قرار می‌گیرند.
 * روزانه ۶۰۰ نفر از کارمندان اداره آمار فدرال آلماندر سراسر این کشور قیمت‌های همه کالاها و خدمات را که بیش از ۵۰۰ مورد می‌شود، در بازار یاداشت می‌کنند که روزانه شامل بیش از ۳۰۰ هزار قیمت ثبت شده است. این قیمت‌ها هر روز در اختیار اداره آمار قرار می‌گیرد.
*اداره فدرال آمار آلمان برای بالابردن دقت سبد مصرف میزان مصرف مشروبات الکلی و سیگار را بصورت جداگانه بررسی می‌کند. تجربه، بخصوص وقتی پزشکان ازبیماران سئوال می‌کنند، نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان معمولا آمار سیگار و مشروبات را کمتر از میزان واقعی مصرف شده اعلام می‌کنند.
 * بخش اعظم درآمد آلمانی‌ها با ۷ /۳۱ درصد، برای هزینه‌های مسکن مصرف می‌شود. ۲۱ درصد از این میزان هزینه اجاره، ۸ /۶ درصد هزینه برق و گاز و بقیه مربوط بهانواع مالیات‌های مربوط به مسکن و خدمات عمومی مانند زباله و آب و فاضلاب است.
 * هزینه‌های رفت و آمد با ۵ /۱۳ درصد در رتبه دوم خرج‌های آلمانی‌ها قرار دارد. اتومبیل ۳ درصد، بنزین ۹ /۳درصد، وسیله نقلیه عمومی شهری ۱ / ۱ درصد، هزینه قطار ۷ /۰ درصد و دوچرخه ۲/ ۰ هزینه‌هایی هستند که بطور مستقیم برای رفت و آمد پرداخت می‌شوند. مابه‌ التفاوت جمع این ارقام با میزان ۵ / ۱۳ درصد مربوط به بیمه و مالیات است.
 * اوقات فراغت، تفریح و استفاده از خدمات فرهنگی ۵ /۱۱ درصد برای شهروندان آلمانی خرج برمی‌دارد. مسافرت ۷ / ۲ درصد. کنسرت، تئاترو غیره ۳ / ۳ درصد، خرید کتاب ۶ / ۰ درصد و یا خرید روزنامه و مجله ۷ / ۰ درصد درآمد آلمانی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.
 *مواد غذایی ۳ / ۱۰ درصد هزینه‌های آلمانی‌ها را تشکیل می‌دهد. از این میزان گوشت ۱ /۲ درصد، نان ۷ / ۱ درصد، لبنیات ۴ /۱ درصد، نوشیدنی‌های غیر الکلی ۲ / ۱ درصد و سبزیجات ۱ /۱ درصد هزینه برمی‌دارند. جالب این‌که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴، خیار ۳۵٪، بادنجان ۳۳٪ و سیب‌زمینی ۲۸ درصد نسبت به ماه مشابه یک سال قبل از آن ارزانتر بوده است.
* استفاده از خدماتی همچون آرایشگاه یک درصد، ماساژ، مراقبت‌های بهداشتی، مانیکور ناخن ۲/۱ درصد و بیمه ۳ / ۲ درصد برای آلمانی‌ها هزینه برمی‌دارند که این گونه هزینه‌های جانبی در مجموع ۷ درصد هستند.
*مبل، لوازم نورافشانی و وسائل الکتریکی منزل در مجموع ۵ درصد هزینه خانوارهای آلمانی را تشکیل می‌دهند. در این میان مبلمان منزل با ۷ /۱ درصد را شامل می‌شود.
* آلمانی‌ها برای لباس، لباس زیر و کفش ۵ /۴ درصد هزینه می‌کنند. از این میان ۳ / ۳ درصد مربوط به لباس و لباس زیر است وخرید کفش ۹ /۰ درصد هزینه برمی‌دارد.
* هزینه غذا خوردن در رستوران و خوابیدن در هتل ‌یا پانسیون ۵ /۴ درصد درآمد‌های آلمانی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. از این میزان ۴ /۳ درصد به غذا‌خوردن در بیرون از منزل اختصاص دارد.
* هزینه‌های درمانی مردم آلمان ۴ /۴ درصد است. سهم هر بیمار برای هر شب بستری شدن در بیمارستان۱۰ یورو است (افراد بی‌بضاعت از پرداخت این هزینه معاف می‌شوند). بستگی بهقیمت دارو، سهم بیمار برای دارو تا ۵ یورو است. برخی از خدمات دندانپزشکی‌ها را نیز شرکت‌های بیمه درمانی قبول نمی‌کنند و شهروندان باید خود بپردازند.
* آلمانی‌ها برای مشروبات الکلی و سیگار (توتون) ۸ /۳ درصد هزینه می‌کنند. از این میزان ۱ /۲ درصد برای سیگار (توتون) و ۹/ ۰ درصد نیز برای نوشیدن آبجو هزینه می‌شود.
 *هزینه‌های تلفن‌همراه، تلفن ثابت، اینترنت، پست و نامه برای مردم آلمان ۳ درصد است. از این میزان ۶ /۲ درصد برای مخابرات صرف می‌شود.
* طبق گزارش اداره فدرال آمار آلمان هزینه‌های آموزش برای آلمانی‌ها بالغ بر ۹ /۰ درصد است.
 *در آلمان برای نخستین بار طی سال‌های گذشته رشد تورم منفی شده است. در ماهژانویه سال ۲۰۱۵ تورم با رشد منفی ۳ /۰ درصد روبرو بود که کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی از دلایل اصلی آن عنوان شده است. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر کاهش نرخ تورم، کاهش قیمت‌های مواد غذایی به میزان ۳ / ۱ درصددر ماه ژانویه سال جاری میلادی بوده است.
*طبق آمار ۶۰ درصد آلمانی‌ها در سال ۲۰۱۴ تا حدود ۲۰۰ یورو در ماه پس اندازکرده‌اند. به گزارش اداره آمار علیرغم همه اختلافات طبقاتی، جنسی (زن و مرد) و منطقه‌ای (شرق و غرب حتی پس از وحدت) شهروندان آلمانی بطور متوسط ۸۳هزار یور اندوخته داشته‌اند. با این حال از هر پنج نفر، یک نفر هیچ پس‌اندازی ندارد.
منبع: دویچه وله

کد خبر : 157
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید