امروز 30 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 21 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

ژاپنی‌ها کرسی ایرانیان باستان را به نام خود ثبت کردند + تصاویر

 
ایرانی‌ها از قدیم الایام برای گرم شدن در زمستان در خانه‌ها از کرسی استفاده می‌کنند. کرسی از میزی کوتاه که در زیرش منقلی پُر از ذغال‌های مرغوب، دیرسوز و کم دود گداخته قرار داده شده تشکیل شده است که لحاف بسیار بزرگی برروی آن قرار می‌دهند تا گرمای حاصل از منقل از زیر میز خارج نشده و به هدر نرود.
 برای نشستن و خوابیدن افراد دور کرسیمعمولاً از چند متکا، بالشو پشتی استفاده می‌شود. در این اواخر، کرسی نفتی و کرسی برقی نیز ساخته شده بود. به ‌طور سنتی، برای گرم‌کردن کرسی از بخاری‌های ذغالی استفاده می‌کردند، ولی با پیشرفت فناوری،به‌ تدریج از بخاری الکتریکی نیز استفاده می‌شد. کرسی جایگاهی ویژه در فرهنگ و سنت ایرانی داشته‌ است و از لوازم فرهنگ سنتی آن به‌ شمار می‌رفته‌است. در شب یلدا که یکی از جشن‌های سنتی ایرانیان است نقش کرسی در جمع‌کردن اعضای خانواده به دور گرمای خود مشهود بوده ‌است. جای نشستن افراددر کنار کرسی به نقششان در خانواده مرتبط است. معمولاً جایگاه مسن ترین فرد خانواده، آن پله‌ای از کرسی است که دورترین فاصله را از درِ اتاق دارد وجایگاه خردسالان جایی است که نزدیک‌تر به درِ اتاق است. مهم‌ترین خطر کرسی، خفگی بر اثر گاز مونوکسید کربن حاصل از ذغال نیم‌سوز است که در اصطلاح عامیانه آن را دودی‌ شدن می‌گویند. سوختگی پا نیز از خطرات دیگرِ کرسی است.

اما متاسفانه به تازگی ژاپنی‌ها حق امتیاز کرسی ایرانیان باستان را به نام خود ثبت کرده‌اند. با همین ایده جالب و ایرانی از کُرسی ایرانی یک شرکت ژاپنی همین روش را با ایجاد یک اجاق برقی در زیر این کرسی چوبی و قرار دادن لاحاف بر روی اون همانند کرسی برای گرم شدن استفاده می‌کنند که مورد توجه مردم ژاپن قرار گرفته است و شما تصاویر این کرسی ایرانی و چوبی ساخته شده در ژاپن را در ادامه مقاله مشاهده می‌کنید.

ژاپنی‌ها برای فرار از سرمای زمستان از کرسی استفاده می‌کنند تا کل روز با خیال راحت دراز بکشند و استراحت کنند. کرسی ایرانی از چهار بخش پله، چاله‌ی کرسی، لحاف کرسی و روکرسی تشکیل شده است که در ادامه با تعاریف هر یک از آن‌ها آشنا خواهید شد:

پله: به هریک از چهار ضلع کرسی یک پلۀ کرسی گفته می‌شود.

چالۀ کرسی: گودالی است برای نهادن زغال‌های آتشین که در زیر کرسی و در نقطۀ میانیِ آن قرار دارد. این روزها به جای ذغال از بخاری الکتریکی استفاده می‌شود.

لحاف‌کرسی: لحاف ضخیم روی کرسی.

روکرسی: پارچه‌ای که روی لحاف‌کرسی گذاشته می‌شود تا آن را از لکه‌های مواد غذایی محافظت کند.

اگر لباس سنتی ژاپنی بپوشید و زیر کرسی بخوابید گرما از قسمت پایین لباس وارد می‌شود و از اطراف گردن خارج می‌شود و از این طریق کل بدن را گرم نگه می‌دارد. یک روش سنتی و عملی گرم کردن در ژاپن استفاده از کرسی یا کوتاتسو (kotatsu) است. کوتاتسو یک میز چوبی کوتاه است که مثل کرسی روی آن لحاف می‌اندازند و در زیر آن یک گرمکن برقی قرار می‌دهند. برای گرم شدن روی بالشتک‌های مربع شکل پهنی به نام زابوتن (zabuton) دور کرسی می‌نشینند وپاها را زیر لحاف می‌گذارند . همان طور که در تصویر سوم مشاهده می کنید کرسی ژاپنی یا کوتاتسو از بخش های میز اصلی، میز بالایی، لحاف، هیتر الکتریکی، بخاری تو دیواری و زغال سوزان تشکیل شده است. ریشه‌های کوتاتسو به قرن چهاردهم و اجاقی که ژاپنی‌ها برای پخت و پز استفاده می‌کرده‌اند بازمی‌گردد. در قرن هفدهم ژاپنی‌ها چاله‌هایی به نام horigotatsu در زمین حفرمی‌کردند که یک کوتاتسو ثابت محسوب می‌شدند. کوتاتسوهای جدید که قابل حمل بودند به oki-gotatsu معروف هستند. خانه‌های ژاپنی از روپوش کشی ظریفی برخوردارند به همین دلیل کوتاتسو بهترین بخاری موجود برای گرم شدن در روزهای سرد زمستان است.

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

kotatsu-japanese-invention-heating-bed-table

 

 

کد خبر : 7
اشتراک:

نظرات کاربران

  1. ژاپنی ها خود معترف به تحت تاثیر فرهنگ ایران بودن هستند نمونه کتاب : آسوکا و پیشروی فرهنگ پارس و نیز کرسی در ژاپن هم توسط راهبان بودایی از قدیم الایام استفاده می شده و یک عنصر مشترک فرهنگی میان ایران و ژاپن هست حالا گناه رو گردن اون ها نندازیم تا کم کاری خودمون رو بپوشونیم که همینجوری چوگان و قهوه خونه و ملانصرالدین و ابن سینا رو دارن ازمون میدزدن :(

نظر خود را بیان کنید