امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

تصاویر / تا حالا گوسفند دریایی دیده‌اید؟

 0
در واقع این موجود Costasiella kuroshimae (به اختصار برگ گوسفندی) است. این موجود مثل حلزون حرکت می‌کند و چشمان ریز و گرد و فیلر های نازش، آن را شبیه گوسفند کارتونی کرده است. این موجود از جلبک تغذیه می‌کند.

 


نکته جالب در مورد این گوسفند برگی کوچک که می‌تواند تا ۵mm در طول رشد کند و در نزدیکی ژاپن، اندونزی و فیلیپین یافت می‌شود، این است که این گوسفند برگی دریایی فوق‌العاده زیبا تنها حیوان در جهان است که می‌تواند فتوسنتز انجام دهد (بقیه موجوداتی که فتوسنتز می‌کنند همه متعلق به sacoglossa هستند). هنگامی که آن‌ها جلبک می‌خورند، کلروپلاست آن را می‌گیرند و آن‌ها را طی فرآیندی به نام kleptoplasty وارد بدن خود می‌کنند. این فرایند که در غیر این صورت تنها می‌تواند توسط موجودات زنده تک‌سلولی انجام شود، اساساً آن‌ها را به موجود با قدرت خورشیدی تبدیل می‌کند!

فتوسنتز، فرآیندی زیست‌شیمی است که در آن، انرژی نورانی خورشید توسط گیاهان و برخی از باکتری‌ها به انرژی شیمیایی ذخیره‌شده در مواد غذایی آن‌ها تبدیل می‌شود. کمابیش همه‌ی ارگانیسم‌های روی زمین به آن وابسته‌اند. در عمل فتوسنتز، اندام‌هایی مانند برگ که دارای سبزینه هستند، کربن دی‌اکسید، آب و نور را جذب کرده و به کلروپلاست می‌رسانند. طی واکنش‌هایی که درون کلروپلاست انجام می‌گیرد، این مواد به اکسیژن و کربوهیدرات‌ها تبدیل می‌شوند. تمامی اکسیژن کنونی موجود بر روی زمین، فرآوردهٔ فتوسنتز است. برخی از کربوهیدرات‌های مهم تولیدشده مانند گلوکز، می‌توانند به سایر مواد آلی، لیپیدها، نشاسته، سلولز و پروتئین تبدیل‌شوند که برای تبدیل‌شدن به پروتئین، نیاز به نیتروژن دارند. ژان باپتیست ون هلمونت، یکی از نخستین آزمایش‌های مربوط به فتوسنتز را انجام‌داد.

تمامی بخش‌های سبزرنگ گیاه، قادر به انجام عمل فتوسنتز هستند. ماده‌ی سبز موجود در گیاهان که سبزینه یا کلروفیل نام‌دارد، آغازکنندهٔ واکنش‌های فتوسنتز است. فتوسنتز در اندام‌هایی که فاقد سبزینه هستند، انجام نمی‌گیرد. کلروپلاستها که در سلول‌های سبزینه‌دار گیاهان وجود دارند، محل استقرار مولکول‌های سبزینه می‌باشند. سلول‌های برگ، بیشترین مقدار کلروپلاست را دارند و به همین دلیل، اندام اصلی فتوسنتز در گیاهان به شمار می‌آیند.

قدمت نخستین فتوسنتز به حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش بازمی‌گردد که در آن واکنش، از هیدروژن و سولفید هیدروژن الکترونی به‌ جای آب استفاده شده است. حدود یک میلیارد سال پیش، آغازیان با سیانوباکتری‌ها هم‌زیستی کردند که حاصل آن، به ‌وجود آمدن کلروپلاست در گیاهان امروزی است.

نیاکان آب‌هایی که به‌عنوان منبع الکترون‌ها در فرآیند فتوسنتز استفاده می‌شوند، سیانوباکتری‌های منقرض‌ شده هستند. داده‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که تاریخ این رویداد به دوره‌ی نخست زمین‌شناسی، میان ۲٫۴۵ تا ۲٫۳۲ میلیارد سال پیش و حتی بسیار بیشتر از آن بازمی‌گردد.

پژوهشگران دانشگاه تل‌آویو در سال ۲۰۱۰ کشف کردند که زنبور سرخ آسیایی، با استفاده از رنگدانهای به ‌نام زانتوپترین، نور خورشید را به برق تبدیل می‌کند. این شواهد علمی نشان ‌داد که حیوانات نیز در فتوسنتز درگیرند.

این گوسفند دریایی کوچک و دوست‌داشتنی مثل حلزون حرکت می‌کند و غذای مورد علاقه‌اش جلبک است

leaf-sheep-sea-slug-costasiella-kuroshimae-Eats-Algae-Photosynthesize-1

این مخلوق فوق‌العاده زیبا یکی از نادرترین موجودات در جهان است که می‌تواند از جلبک استفاده کند تا فتوسنتز کند

leaf-sheep-sea-slug-costasiella-kuroshimae-Eats-Algae-Photosynthesize-2

این موجود شگفت‌انگیز از ژاپن و اندونزی گرفته تا فیلیپین در همه جا یافت می‌شود

leaf-sheep-sea-slug-costasiella-kuroshimae-Eats-Algae-Photosynthesize-3

leaf-sheep-sea-slug-costasiella-kuroshimae-Eats-Algae-Photosynthesize-4

leaf-sheep-sea-slug-costasiella-kuroshimae-Eats-Algae-Photosynthesize-5

  

کد خبر : 670
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید