امروز 25 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 16 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

کتاب‌خوان انگشتی، اختراعی برای نابینایان

 0
محققان آزمایشگاه «ام‌آی‌تی مدیا» موفق به طراحی دستگاهی هوشمند و البته به شکل حلقه شده‌اند که درست مانند انگشتر، روی انگشت کاربر سوار شده و به افرادی که مشکل بینایی دارند امکان خواندن متون را از روی کتاب‌های معمولی، گوشی و تبلت می‌دهد.
 این دستگاه قرار است با نام «کتاب‌خوان انگشتی» (FingerReader) در بازار عرضه شود.

نحوه کار:

پس از به دست کردن دستگاه، کاربر انگشت اشاره خود را زیر خط مورد نظر، به طور مثال منوی غذا، مجله، روزنامه و یا حتی کارت ویزیت افراد حرکت داده و حروف و کلمات توسط دوربین کوچکی که روی دستگاه تعبیه شده اسکن وسپس با صدای بلند و واضح برای کاربر خوانده می‌شوند. هشدارهای آوایی و لرزشی ابتدا و انتهای هر خط را مشخص کرده و همزمان اگر خطی توسط کاربر جا ماند، هشدار دیگری به کاربر داده خواهد شد.

fingerreader

طبق گفته تیم تحقیقاتی، استفاده از این وسیله مانند اینست که بجای چشم با انگشت خود بخوانید. سرعت و انعطاف و سادگی کاربرد این دستگاه راه‌حل‌های کنونی را در عرصه رقابت کنار زده است.

آنچه گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد، حدود ۲۸۵ میلیونانسان در جهان مشکل بینایی داشته و از این تعداد به طور تقریبی۳۹ میلیون نفر نابینا هستند. نسخه اولیه این دستگاه هنوز وارد بازار نشده است اما به گفته «رُوی شیلکرات» از اعضای گروه: «این دستگاه به زودی و با قیمتی مناسب برای استفاده عموم در بازار عرضه خواهد شد.»
کد خبر : 487
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید