امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

عینک های الکترونیکی برای درمان تنبلی چشم کودکان

 0
تنبلی چشم یا آمبلیوپی یک اختلال شایع بین حدودا ۲ یا ۳ درصد از کودکان می باشد که می تواند در بلند مدت منجر به از دست دادن جدی بینایی هم شود. دو روش رایج در درمان زودهنگام این بیماری، پچ های چشمی و قطره های چشمی می باشد، اما هر دوی آنها هم به یک رویکرد منظم در طول درمان نیاز دارند و به نوع خود خسته کننده می باشند.
 هم اکنون محققان عینک های الکترونیکی توسعه داده اند که می تواند به طوری برنامه ریزی شود که به صورت خودکار مغز را به این چشم ضعیفتر وابسته می کند و با این آزمایش های اولیه ای که بر روی این عینک ها صورت گرفته نشان داده اند که این روش می تواند خیلی موثرتر از روش های سنتی درمان این عارضه باشند.

تنبلی چشم تقریبا زمانی ایجاد می شود که مسیرهای عصبی بین مغز و چشم در دوران کودکی به صورت نرمال گسترش نمی یابند و عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر دیده شدن توسط چشم سالم باعث می شود تا مغز، چشمی را که سالم است برای دیدن انتخاب کند و در حقیقت مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز مسدود می شود و سیگنال هایی که از چشم بیمار می آید را نادیده می گیرد و به اصطلاح دید چشم بیمار را خاموش می کند.

نکته ی حائز اهمیت این است که در وضعیت های اولیه ای که چشم و مغز هنوز در حال رشد و توسعه هستند، این عارضه درمان گردد به طوری که خطر نابینایی را به کل از بین ببرد. به این منظور می بایستی تمرکز بر روی بینایی چشم قویتر کودک مبتلا را به گونه ای مسدود کنند و انها را مجبور کنند تا از چشم ضعیفترشان برای دیدن استفاده کنند. این روش درمان تاکنون به این صورت اعمال می شده است که از یک پچ چشمی (چشم بند) برای ساعاتی در روز و یا قطره های چشمی برای بیمار استفاده می کردند.

عینک

عینک الکترونیکی Amblyz  بر اساس یک اصل مشابه با روش های معمولی کار می کند. این عینک مجهز به لنزهای ال سی دی (LCD) و باتری لیتیوم یون قابل شارژ می باشد که می توانند برای مسدود کردن بینایی در هر دو چشم برای مدت زمان از پیش تعیین شده ای تنظیم شوند، یعنی می توانند طوری برنامه ریزی شوند که به صورت خودکار نیاز به نسخه نویسی و تجویز را به صورت مکرر حذف کنند.

سی و سه نفر از افراد مبتلا به این عارضه در ایالات متحده و در رنج سنی ۳ تا ۸ سال مورد آزمایش قرار گرفتند و از این دستگاه استفاده کردند. همه ی آنها به منظور اصلاح دید خود این عینک ها را پوشیدند. در این بین یک گروه انتخاب شدند که هر روز و به مدت ۴ ساعت از این عینک ها استفاده کنند و گروه دیگری هم انتخاب شدند تا از یک پچ به مدت ۲ ساعت روزانه استفاده کنند. برای آن دسته از افرادی که از عینک های Amblyz استفاده می کنند، لنز پوشش دهنده ی چشم قویتر هر ۳۰ ثانیه از حالت شفافی به حالت مات در می آید تا دید چشم قویتر را به منظور تقویت دید چشم ضعیفتر مسدود کند. سه ماه بعد هر دو گروه را به منظور مقایسه مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که درمان هر دو گروه به صورت مشابهی بوده و هر دو به یک سطح از بینایی دست یافته اند. گفتنی است که استفاده از این پچ ها یا چشم بندها بنا به گفته ی خود آنها برای این گروه تجربه ی خیلی بدی بوده ولی آن دسته از افرادی که از عینک استفاده کرده بودند بسیار راضی بودند و خانواده ها هم درگیر پچ و یا قطره گذاشتن در چشمان فرزندان نبوده اند.

نتایج حاصل از این مطالعه در نشست سالانه ی آکادمی چشم پزشکی امریکا در لاس وگاس ارائه شد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده هم این عینک های Amblyz را به عنوان یک دستگاه پزشکی تایید کرده اند و این عینک ها با قیمت حدود ۴۵۰ دلار برای متخصصین مراقبت از چشم در دسترس قرار می گیرد.


کد خبر : 462
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید