امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

ربات‌هایی انعطاف‌پذیر با انگشتان نرم

 0
محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک دست رباتیک چاپی سه‌بعدی از جنس لاستیک سیلیکونی را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند به صورت مطمئنی اجسام حساس مانند تخم‌مرغ و سی‌دی را برداشته و حمل کند.
به گزارش ایسنا، ربات‌ها از پوشش‌های نیرومند زیادی برخوردارند اما در nمیان آن‌ها ظرافت وجود ندارد. اندام و انگشتان سخت، کار آن‌ها را برای nگرفتن، نگه داشتن و دستکاری طیف وسیعی از اجسام روزمره بدون رها کردن یا nخرد کردن آن‌ها، دشوار ساخته است.
n

محققان علوم رایانه و آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT کشف کرده‌اند که را‌ه‌حل می‌تواند استفاده از سیلیکون باشد.

n

سه انگشت این دست رباتیک، حسگر‌های مخصوصی دارد که می‌تواند اندازه و nشکل یک شیء را با دقت کافی تخمین زده و شکل آن را از میان گزینه‌های متعدد nشناسایی کند.

n

به گفته دانیل راس، مدیر آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم رایانه‌ای MIT، nربات‌ها اغلب به دلیل مشکل بودن تعامل با اجسام دارای اندازه‌ها و مواد nمختلف، در عملکرد خود محدود هستند

n

وی افزود: در چنگ گرفتن اجسام، یک گام مهم در توانایی انجام کارهای مفیدn است؛ با این کار، محققان هر دو گزینه دست‌های رباتیک نرم و کنترل حمایتگر وn سیستم‌های برنامه‌ریزی را تولید کردند که عمل گرفتن پویای اجسام را ممکن nکرد.

n

به گفته محققان، ربات‌های نرم مزایای بیشتری نسبت به ربات‌های سخت دارندn که از آن جمله می‌توان به امکان جابجایی اجسام با شکل غیرمعمول، جای دادن nآن‌ها در فضاهای تنگ و همچنین ترمیم آسان آن‌ها پس از برخورد اشاره کرد.

n

ربات‌های نرم یک گزینه جذاب جدید را ارائه می‌دهند. اما یکی از مشکلات nانعطاف‌پذیری فوق‌العاده آن‌ها این است که اغلب در اندازه‌گیری دقیق یک جسمn دچار مشکل می‌شوند یا حتی نمی‌توانند آن را به هیچ وجه با موفقیت بردارند.

n

در اینجاست که مفهوم حسگر خم شدن به میان می‌آید. هنگامی که پنجه به nسمت یک جسم حرکت می‌کند، انگشتان داده‌های مکان را بر اساس انحنای آن ارسالn می‌کنند.

n

با استفاده از این اطلاعات، ربات می تواند شیء ناشناخته‌ای را برداشته و آن را با دسته‌ای از داده‌های اشیا قبلی مقایسه کند.

n

تنها با سه داده از یک فعل برداشتن، الگوریتم ربات می‌تواند بین اجسام با اندازه مشابه یک فنجان و یک بطری لیموناد تمایز قائل شود.

n
nn nn n

کد خبر : 381
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید