امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

کدهای دو بعدی در بلیت الکترونیک متروی تهران

 0
چندی است دستگاه‌های جدید در ایستگاه‌های متروی تهران ذهن مسافران را مشغول کرده است، دستگاه‌هایی که نور قرمز دارند و جلب‌توجه می‌کنند، دستگاه‌هایی که هنوز استفاده نمی‌شوند. بررسی‌ها حکایت از تغییر بزرگ در سیستم بلیت متروی تهران حکایت دارد و بلیت‌های مغناطیسی مترو جای خود را به بلیت‌های هوشمند و پیشرفته بارکدی خواهند داد.
این برای نخستین بار در کشور است که از فناوری بارکد دوبعدی برای بلیت‌های تک‌سفره و چند سفره در سیستم حمل‌ونقل عمومی به‌صورت انبوه بهره‌برداری می‌شود.

بارکد دوبعدی در طول سالیان اخیر به دلیل قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات چند سطری کاربرد گسترده‌ای برای ثبت و ضبط و بازیابی سریع اطلاعات پیدا کرده است و نوعاً کاربرد آن به‌عنوان بارکد شناسه کالاها، بلیت قطارهای بین‌شهری، شناسه کارت پرواز و حتی به‌عنوان مجوزهای تردد و بلیت مراکز تفریحی و توریستی دیده شده  است، اما استفاده ازاین تکنولوژی به‌عنوان بلیت در یک سیستم حمل‌ونقل عمومی انبوه بر که در آنسرعت تراکنش و نزدیک به صفر بودن خطا در قرائت بلیت و همزمان پیشگیری از هرگونه سوءاستفاده و تقلب همانند کپی کردن بلیت‏ها از اهمیت ویژه برخوردار است برای اولین بار توسط یک شرکت ایرانی در کشور اجرایی گردیده است.

asrekhodro-index-way2pay-94-08-09

بررسی‌ها حاکی است، به دلیل پیچیدگی استفاده از این فناوری به‌عنوان بلیت حمل‌ونقل عمومی، همزمان با شهر تهران،شهرهای پیشرفته و باسابقه دنیا در حوزه سامانه‌های پرداخت الکترونیک همانند لندن در بریتانیا، رم و میلان در ایتالیا و اوکیناوا در ژاپن هم در حال گام برداشتن در مراحل تست و بهره‌برداری از این فناوری در خطوط ریلی خود هستند و تهران از این حیث به‌عنوان یکی از شهرهای پیشگام در دنیا محسوبمی‌گردد.

asrekhodro-index2-way2pay-94-08-09

استفاده از تکنولوژی بارکد علاوه بر صرفه‌جویی بسیار در هزینه‏ تولید بلیت که ارتباط مستقیم با بحث محیط‌زیست دارد، امکان استفاده از تکنولوژی‌های نوین مانند تلفن همراه (mobile payment) را نیز برای تهیه و استفاده از بلیت مترو برای مردم میسر می‌سازد ومردم حتی می‌توانند با استفاده از تلفن همراه خود بلیت تهیه و به‌جای بلیتکاغذی از دستگاه تلفن همراه خود استفاده نمایند. تصاویر زیر نیز مربوط به دستگاه‌های جدیدی است که در ایستگاه‌های متروی تهران نصب شده است.


کد خبر : 270
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید