امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

آژیر خطر برای برندهای ایرانی به صـدا درآمد!

 0
صاحبان برند! به گوش باشید!! این صدای آژیر خطر است که می‌شنوید... خطری در همین نزدیکی، شاید امروز، شاید فردا، اگر برند خود را به خوبی مدیریت نکنید. اگر ممیزی‌های لازم را به انجام نرسانید و اگر مراقب برند و محصولات مربوطه آن نباشید، اتفاقات ناگواری به وجود می‌آید.
واقعیتی تلخ برای برند‌های مطرح که هیچ محبوبیتی ابدی نیست

در روزگار فعلی واژه «برند» نقل هر محفلی شده و بیشتر از صاحبان برند‌، متخصص و مشاور برند صاحب نظر این حوزه تخصصی وجود دارد.

این مقوله تخصصی، ارکان چندگانه‌ای دارد که متاسفانه در کشور ما اغلب تک بعدی به این موضوع مهم پرداخته می‌شود. جدا کردن برند از مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات کاری نادرست و اشتباه بزرگی است. در دنیا برند زمانی خلق می‌شود که تنها یک تفکر در ذهن صاحبین کسب و کار شکل گرفته و خروجی محصول و خدمات بر اساس سیاست گذاری‌های کلان مدیریتی، با هویت و استراتژی مشخص کار خود را شروع می‌کند و همواره با ممیزی‌های کار‌شناسانه، مسیر رشد و پیشرفت را تا رسیدن بلوغ طی می‌کند. نکته مهم دقیقا همینجاست. نقطه اوج برند‌ها یعنی روزگار بلوغ، که متاسفانه بعضا باعث افول زودهنگام می‌شود.

وایبر؛ برندی نام‌آشنا در صنعت تلکام که چندی پیش بخش بزرگی از فعالان اینترنت که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شدند، به عنوان مشتری این سرویس از آن استفاده می‌کردند و سهم بازار این برند محسوب می‌شدند. اما امروز این برند با واقعیت تلخی به اسم عدم وفاداری مشتری مواجه و سهم خود را در بازار ایران به طور کامل از دست داد، به طوری‌که متخصصان حوزه برند را در بهت و تعجب قرار داد.

این برند باعث ایجاد یک پارادایم رفتاری در بین مخاطبان هدف خود شد و وظیفه مهم فرهنگ سازی را با توجه به نو بودن محصولش در بازار رقابتی عهده دار شد، که البته بسیار خوب این مهم را به انجام رساند. این در حالی است که با در نظر گرفتن محبوبیت بالای وایبر، هیچکس پیش بینی چنین تراژدی تلخی را نمی‌کرد.

تمام کسانی که صبح تاشب وقت خود را در وایبر می‌گذراندند، شاید دیگر هفته‌های متوالی نیز سراغ آن نروند. به راستی نقطه آسیب وایبر را چه کسی می‌داند؟ آیا خدمات ضعیف و یا کیفیت وایبر تنها دلیل نابودی این برنامه کاربردی گردید؟

قطعا وایبر در زمان اوج فعالیت‌های خود نیز رقبای مطرحی داشت اما چرا یکباره برند تازه واردی به نام تلگرام، وایبر را به سمت نابودی کشاند؟

در کسب و کار‌ها همواره به این نکته مهم فکر می‌کنیم که مزیت رقابتی چیست؟ و چگونه می‌توان از آن بهره برد. برندهای مطرح باید بدانند گذشته از سهم بازار و عمق ارتباط با مشتریان اگر به روز نشوند و متناسب با نیازهای بازار اقدام به ارائه خدمات و محصولات جدید نکنند و یا غافل از نوآوری و بهبود مستمر محصولات خود شوند؛ در واقع با خطر کنار گذاشته شدن مواجه می‌شوند.

کار‌شناسان معتقدند قبل از اینکه ضعف رقابتی آنقدر شدت بگیرد که باعث نابودی برند بشود، موج عظیم و قدرتمندی با عنوان WOM (تبلیغات دهان به دهان) موجب فروپاشی این قدرت بازار برنامه‌های کاربردی گردید. حال اینکه چنین جریان‌هایی با برنامه ریزی‌های مشخص و به عنوان تاکتیک رقبا به وجود می‌آیند و یا مبحث پیچیده رفتار مشتری(customer behavior ) با هزاران رمز و راز خاص خود دلیل اصلی این وقایع بوده‌اند؟ کماکان مورد سوال همگان است.  البته در این میان ورود قدرتمندانه تلگرام نیز تاثیر به سزایی بر روند کاهش مشتریان وایبر گذاشت و تمرکز این برند تازه وارد بر نقطه ضعف وایبر مزید بر علت شد و به پشتوانه آن توانست روز به روز آمار کمی و کیفی طرفداران خود را با توجه به استراتژی‌های برند خود افزایش دهد و با برنامه ریزی‌های لازم در مسیر بهبود مستمر، خود را تا نقطه رضایت مشتریان دنبال کرد.

بنا بر آمارهای موجود، عزیمت مشتریان وایبر به تلگرام به یکباره از حیث حجم و تعداد کاربران، دومین مهاجرت بزرگ آریایی‌ها را رقم زده است.

وایبر، رفیق دیرین روزهای تلخ و شیرین تبدیل به برنامه‌ای غبار گرفته‌ای شده است. این داستان تلخ؛ واقعیتی قدیمی را در ذهن مردم ایران زمین زنده می‌کند. واقعیتی شور و دلنشین به اسم پفک نمکی که سال‌ها همراه خاطرات کوچک و بزرگ بود، اما به یکباره به واسطه یکنواختی تولید و عدم ارائه محصولات جدید، جای خود را به برندهای تازه نفس با ایده‌های نو داد.

صاحبان برند! به گوش باشید!! این صدای آژیر خطر است که می‌شنوید... خطری در همین نزدیکی، شاید امروز، شاید فردا، اگر برند خود را به خوبی مدیریت نکنید. اگر ممیزی‌های لازم را به انجام نرسانید و اگر مراقب برند و محصولات مربوطه آن نباشید، اتفاقات ناگواری به وجود می‌آید.

درشرایط اقتصادی کنونی با توجه به اتفاقات اخیر در حوزه سیاست بین الملل که بی شک تاثیر به سزایی بر کسب وکارهای داخلی خواهدگذاشت درنظر داشته باشید عدم وفاداری مشتریان با ورود برندهای مطرح دنیا در بازار رقابتی به نهایت خود می رسد و در این شرایط که آن را پساتحریم نامیده اند اقدامات بازاریابی بایستی با هوشمندی و دقت بیشتر به انجام رسد.

امروز فرا‌تر از 4P ، مارکتینگ برند خود را مورد بررسی قرار دهید. ضرورت حضور مدیر برند با تفکرات چندگانه اشاره شده، ضروری است. بدانید و آگاه باشید که مقوله وفاداری تعاریف جدیدی پیداکرده و با تفکر بازاریابی پاسخگو، کسب وکار خود را به روز مدیریت کنید.
 کاوشگران روابط عمومی- مهندس امید نجبا

کد خبر : 88
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید