امروز 26 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 17 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

از پشمک حاج عبدالله تا لامبورگنی هوریکان

 0
تابه حال فکر کرده اید چرا پشمک رو با نام حاج عبدا… می شناسیم و یا سوهان قم رو با برند حاج حسین و برادران شناخته می شود , یا خیلی موارد دیگر , بدون اینکه صاحبان آن آشنایی با علم بازاریابی و یا برندینگ داشته باشند , و حتی هدفی برای جا انداختن آن داشته باشند .

و در این نوشته می خواهیم بپرسیم چگونه از پشمک حاج عبدالله تا لامبورگنی هوریکان رو مردم می خرند بدون اینکه لازم بدونند تحقیق در موردش بکنند.برند یعنی چه و چه کارکردی برای محصول دارد؟

برند در واقع نام تجاری محصولی است که محصوصل تحت عنوان ان نام تولید می شود .برند در واقعی نمادی است از تمام مشخصات آن کالا , وقتی ما نام کوکالا رو در هر جای دنیا می شنویم , نمی پرسیم کجا تولید میشه ؟ طعمش خوبه؟ تاریخ مصرف داره؟قیمتش چنده ؟ نظارت بهداشتی روش میشه یا نه؟؟؟چون قبلا و تحت تاثیر تبلیغات پذیرفتیم که این محصول تمام موارد مثبت برای خرید را دارید و دیگر نیازی به تحقیقات و فکر کردن در مورد خریدش وجود نداره.

برند وظیفه اعتماد سازی رو برعهده داره , همان طور که شما برای خرید بنز , کفش ادیداس , سفر با هواپیمایی قطر , پوشاک لویی ویتون وساندویچ مک دونالد و….. نیازی به تحقیقات ندارید , چون قبلا تمام جواب سوالاتون رو گرفتید.برای همین کمپانی های بزرگ سالانه رقم های میلیارددلاری جهت تبلیغات و ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به برند خود می کنند و در حقیقت در بازار بورس جهانی این برندها هستند که می توانند قیمت سهام خود را مشخص کنند.

بریم سر مطلب اولمون.به نظر شما چه جوری ماده خوراکی مثل پشمک تونسته با برند حاج عبدا… چنین جایگاهی پیدا کنه ,که در کشور های دیگر نیز ایرانیان برای تولید پشمک و ایجاد نوستالژی برای خریداران دور از وطن نام حاج عبدا.. رو بر روی محصولاتشون حک می کنند.

برای ایجاد برند به موارد زیر احتیاج داریم که البته فرمول کلی برای تمام محصولات نیست ولی با کمی تغییر می توان به محصولات دیگر نیز تعمیمش داد.

اول- مهمترین اصل در ساخت برند کیفیت محصول می باشد , شما نمی تونید روی محصولی تبلیغ کنید که کیفیتی نداشته باشد , همان طور که کیفیت مثبت باعثت تبلیغ بیشتر و دهان به دهان برند می گردد کیفیت نامطلوب نیز تاثیر معکوسی خواهد داشت و به مرور زمان باعث حذف محصول شما از بازار رقابت خواهد شد.این محصول می تواند یه کالای خوراکی , مصرفی یا حتی خدمات باشد.پس نباید عجله داشت در ابتدای کار و به فکر سود زیاد بود.اول از همه کیفیت را ارتقا بدهید.

دوم – اصل بعدی تبلیغات می باشید , بعد از طی مراحل ارتقا کیفیت به حد مطلوب می بایست تبلیغات مناسبی داشت ,شما اگر صاحب بهترین کالا یا خدمات و با بهترین قیمت هم باشید ولی قدرت معرفی خود را دربازارهای محلی یا جهانی نداشته باشید هیچ گاه موفق به ساخت برند نخواهد شد.البته مبحث تبلیغات و بازاریابی مبحث پیچیده و دشواری است که نیاز به تصمیمات و مشاوره های خاصی برای هر محصول دارد. و به قول آن مثل معروف آمریکایی ازدرآمد ۱۰۰ دلاری خود ۹۰ دلار آن را خرج تبلیغات کنید.

سوم -اصل بعدی زمان است , یعنی باید صبر داشت , هیچ برندی در مدت زمان کوتاه ایجاد نشده است و برند های مطرح جهان قدمتهایی در حد یک قرن دارند.پس باید کیفیت را ارتقا داد , تبلیغات کرد و در تمام این مدت بازخورد مشتریان را مد نظر قرارداد ,اصل مهمی که بسیاری از تازه کاران آن را فراموش می کنند و از سرمایه اصلی خود که همان مشتریانشان هستند غافل می شوند.گذشت زمانو ایجاد قدمت باعث ا یجاد حس خوبی در مشتریان می گردد .چون ناخوداگاه به محصولی که سالیان طولانی در این بازر دوام اورده است می توان اعتماد کرد.البته مثال نقض ان در کشور عزیزمان وجود دارد که می توان به محصولات ایران خودرو و یا کفش ملی اشاره کرد.

چهارم -در دسترس بودن محصولات شما می باشد ,وقتی شما تمام موارد فوق را رعایت کنید و مشتری راغب به استفاده از محصولات شما شود ولی امکان خریدبرایش نباشد یا دشوار باشد تمام زحمات شما بر باد رفته است.برای همین برند های مطرح شعبات بسیار گسترده ای دارند یا شرایط ارسال و سفارش بسیار سهل و آسانی دارند

موارد دیگری نیز وجود دارد که در کنار ۴ اصل مهم بالا در شناختن و معرفی شما کمک خواهد کرد, یکی از آنها نو آوری شما می باشد در نوع محصول یا خدماتتان ,مورد دیگر ارتباط مناسب با مشتریان و بازارسنجی می باشد ,.و موارد بسیار دیگری که در دراز مدت بنا به محصولاتتون باید به کار گرفته شود.

اگر تمام موارد فوق را به همان پشمک معرفمان تعمیم بدهیم می بینیم که همه در رابطه با آن رعایت شده است.کیفیت خوبی دارد , بر روی ان تبلیغات شده است , زمان زیادی از عمر ان می گذرد و همچنین در هر سوپرمارکتی یافت می شود.پس بدون اینکه حاج عبدا.. نامی از این ۴ اصل ما با خبر باشد به صورت غریز این موارد را رعایت کرده است.


کد خبر : 729
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید