امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

حرف‌های پولسازی که پشت سرتان می‌گویند

 0
از دیرباز که نخستین کسب‌وکارها در دنیای کهن به‌وجود آمد، به‌گونه‌ای گسسته و مطالعه نشده و تنها براساس شم صاحبان محصول، بازاریابی رواج یافت. پس از گذر از پیچ و خم تاریخ و ظهور بازاریابی به مثابه یک علم، امروز تمام بنگاه‌های اقتصادی در پی آنند که هر موجود زنده یا بی‌جان را تبدیل به یک ابزار تبلیغاتی و بازاریابی کنند و نسبت به رقبای خود گام‌های بلندتری را بردارند.
در این بین چه بهتر که مصرف‌کننده، خود وظیفه بازاریاب را برعهده بگیرد و در این فرآیند پیچیده انسانی بتواند به‌صورت غیررسمی افراد دیگر راترغیب به انتخاب گزینه‌ای کند که خود قبلاً آن گزینه را انتخاب کرده است.

این‌گونه بازاریابی را معمولاً بازاریابی دهان به دهان می‌گویند که به اشکال مختلف یک مشتری معمولاً وفادار سعی در ترغیب دیگر مشتریان بالقوه برای خرید کالای موردنظر می‌کند. معمولاً بازاریابی دهان به دهان را بازاریابی بدون هزینه تلقی می‌کنند در حالی در حقیقت صاحب کسب‌وکار باید فعالیت‌های هدفمند و در عین حال هزینه‌بری را برای وفادارسازی مشتریان و سپس تبدیل آنها به بازاریاب صورت دهد. در واقع این عملیات شبیه برگزاری یک کمپین مشخص است که برای ایجاد زنجیره‌ای از بازاریابان صورت می‌پذیرد.

به‌طور ساده می‌توان گفت نخستینکاری که برای رسیدن به چنین هدفی باید انجام داد، دادن پاسخ مناسب به نیازمشتریان است. این نیازها صرفاً به کیفیت خوب محصول یا قیمت منصفانه آن بازنمی‌گردد بلکه خدمات پس از فروش و جوابگویی به سوالات مشتریان را نیز شاملمی‌شود. شما باید تجربه‌ای جالب و دوست‌داشتنی برای مشتریان خود بسازید تاآنها شما را به دیگر دوستان خود معرفی کنند. به همین دلیل است که استخدام نامحسوس بازاریابانی که بتوانند دهان به دهان تبلیغ کنند طبیعتاً هزینه‌بر خواهد بود. برای ایجاد چنین موقعیتی نیازمند پنج عامل اصلی هستید؛ اول، شناخت و جذب کسانی که برای شما سخن می‌گویند. دوم، موضوعاتی که باید در مورد آنها صحبت شود. سوم، ابزاری که نیاز دارید. چهارم، نظارت بر بازاریابیو آخر، پیگیری نتایجی که به‌دست می‌آید.

مسلماً سخنگویان شما مشتریان راضی (یا شاید ناراضی) هستند که دوست دارند درباره شما صحبت کنند. این مشتریان به طرق مختلف که عمده آن به‌دست آوردن یک تجربه یا محصول خوب (یا بد) است، راغب به تبلیغ شما می‌شوند. البته در بعضی مواقع (مانند بازاریابیشبکه‌ای) این رغبت به‌صورت ارادی و با استفاده از روش‌های دیگری نیز ایجادمی‌شود که خارج از ماهیت و فلسفه بازاریابی دهان به دهان قرار می‌گیرد. موضوعات، مزیت‌های رقابتی است که شما را از دیگران متمایز می‌سازد. این موضوعات می‌تواند خدمات پس از فروش، طراحی منحصربه‌فرد یا حتی رفتار فروشنده باشد. موضوع قابل بحث همان چیزی است که عامل عمده ایجاد همان تجربهخوب (یا بد) سخنگوی شماست. موضوع را می‌توان ساده و قابل فهم طراحی کرد و آن را در ذهن مشتریان وفادار قرار داد. شاید تبلیغات BTL بتواند بخشی از این کار را برای کسب‌وکار شما صورت دهد؛ تهیه محتوای مناسب و ایجاد موقعیتیبرای بحث درخصوص آن. اما ابزار نیز نقش مهمی دارد.

امروزه این مدل از بازاریابی‌هابه مدد رشد تکنولوژی و ایجاد یک دنیای مجازی فعال بیشتر مورد استقبال قرارگرفته است. شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها به انتشار یک تجربه خوب یا یک واقعه بد کمک بسیاری می‌کنند و افراد می‌توانند بدین شکل احساسات را به یکدیگر منتقل کنند و در این بین کمپانی‌هایی که بر این شیوه سرمایه‌گذاری کرده‌اند منتفع می‌شوند. بسیاری از افراد برای خرید یک محصول دست به دامن اطلاعات اینترنتی می‌شوند و سعی می‌کنند با تحلیل نظرات افرادی که سهمی از سود بازار کالای موردنظر را ندارند، به نتیجه ایده‌آل برای انتخاب برند کالای خود برسند. شرکت‌ها در سایت‌های خود، چالش‌های خودخواسته ایجاد می‌کنند و گاهی مشتریان را ترغیب به اعلام تجربیات خود در استفاده از محصولات شرکت می‌کنند.

جمع‌آوری این نظرات و قابل جست‌وجو بودن آنها روش نوینی از بازاریابی دهان به دهان است که ناخودآگاه در انتخاب محصول هدف تأثیرگذار است. تفاوت عمده این بازاریابی (تبلیغات) باانواع دیگر در این است که شما همیشه معیاری از محصول را وعده داده‌اید امااینجا معیاری از محصول را در یک کارزار واقعی نمایش می‌دهید. این کارزار می‌تواند یک شبکه اجتماعی یا یک گردهمایی در یک رویداد باشد. گاهی اوقات این فرآیند شبیه‌سازی می‌شود و مثلاً در یک فیلم سینمایی و به‌صورت ناملموس، از زبان یک شخص گفته می‌شود که آن‌هم می‌تواند بخشی از ابزار موردنیاز بازاریابی کسب‌وکار تلقی شود. برای ادامه کار باید بتوان بازاریابی دهان به دهان را مدیریت کرد و به‌گونه‌ای در آن سهیم شد. فراموش نکنید این صاحبان کسب‌وکارند که با استراتژی مناسب موضوعات را می‌سازند و آنها را ترویج می‌کنند و با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی و روانی مخاطبان خود، دهان به دهان منتقل و آنها را تشویق به ادامه گفت‌وگوها می‌کنند.

عامل آخر، عامل کنترلی است که بر اثر پیگیری صاحب برند قابل اجراست. هرچند گاهی اوقات تحقیق درخصوص حرف‌هایی که پشت سر شما گفته می‌شود سخت است اما می‌توان مطمئن بود این مطالب صداقت بیشتری نسبت به گزارش‌های بازاریابی یا تحلیل مشاوران دارد. بازاریابی دهان به دهان روش خلاقانه یا جدیدی نیست اما موقعیتی است که همیشه جذاب است. علی‌الخصوص در شرایطی که رغبت مشتریان به رسانه‌های تصویرییا تبلیغات محیطی بیش از پیش کم شده است.

روزنامه فرصت امروز / نویسنده : رضا مافی ؛ مشاور توسعه بازارکد خبر : 67
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید