امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

10 برند با ارزش دنیا

 0
تویوتا، بی‏ام‏دبلیو، مرسدس بنز و هوندا در رده ۲۰ برند برتر لیست قرار دارند و این در حالی است که نیسان با افزایش ارزش ۱۹ درصدی در گزارش سال‌جاری در رده چهل و نهم قرارگرفته است. Mini نیز با ارزش برند ۲۴/ ۴ میلیارد دلار در رده نود و هشتم قرارگرفته است.
 پول‌نیوز- جدیدترین گزارش منتشر شده از طرف شرکت Interbrand نشان می‌دهد که سیلیکون‏ nولی همچنان میزبان با ارزش‏ترین برندهای حال حاضر جهان است. با استناد به nاین گزارش، حضور اپل و گوگل در جایگاه اول و دوم این لیست به عنوان nباارزش‏ترین برندهای دنیا تثبیت شده است.
 
ارزش برند اپل ۳/ ۱۷۰ میلیارد دلار اعلام شده که در مقایسه با سال گذشته ۴۳n درصد رشد نشان می‌دهد. ارزش برند گوگل نیز ۳/ ۱۲۰ میلیارد دلار عنوان شده nکه این برند نیز در مقایسه با سال گذشته با ۱۲درصد افزایش ارزش روبه‌رو شدهn است.

همچنین ارزش برند فیس‏بوک که در جایگاه بیست و سوم این لیست nقرار گرفته است با افزایش ۵۴ درصدی به ۲۲ میلیارد دلار رسیده که بیشترین nمیزان افزایش را در میان برندهای موجود در گزارش سال جاری (در مقایسه با nگزارش سال گذشته) نشان می‏دهد.
 
با توجه به تغییر ساختاری که nاطلاعات و تکنولوژی در نحوه ارائه تبلیغات ایجاد کرده‏اند شاهد تغییر در nنحوه خرید و فروش تبلیغات و البته هدف قرار دادن مشتریان خاص با توجه به nعلاقه‌مندی‏ها، رفتار و دیگر اطلاعات آنها هستیم تا نهایتا صنعت تبلیغات nنیز پایه‏های بازاریابی و در کنار آن ارزش برندها را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 
آنچهn در گزارش امسال Interbrand بیش از دیگر موارد به چشم می‏آید، برتری nشرکت‏های دنیای تکنولوژی در لیست منتشر شده است به نحوی که بیش از یک‌سوم nاز ارزش مجموع ۱۰۰ برند حاضر در این گزارش به شرکت‏های فعال در این حوزه nاختصاص دارد. به‌عنوان یک مثال ساده، می‏توان به حضور شرکت‏های اپل و گوگل nدر جایگاه‏ های اول و دوم اشاره کرد.

شرکت کوکاکولا یک غریبه با nحوزه تکنولوژی، با ارزش ۷۸ میلیارد دلار در رده سوم این لیست قرار گرفته nاست اما از دیگر شرکت‏های حاضر در حوزه تکنولوژی می‏توان به مایکروسافت در nمکان چهارم، IBM در مکان پنجم و سامسونگ در مکان هفتم اشاره کرد. این در nحالی است که Interbrand، شرکت IBM را در دسته برندهای خدمات تجاری و آمازونn (در رده دهم لیست) را در دسته برندهای خرده ‏فروش قرار داده است. دیگر nشرکت‏های مهم حاضر در مکان‏های بالای این رده‏بندی نیز شامل تویوتا (رده nششم)، جنرال الکتریک (رده هشتم) و مک‏دونالد (رده نهم) هستند.
 
Interbrandn جایگاه و ارزش برندهای مختلف را بر اساس شاخص‌های مختلف می‌سنجد؛ مثلا nاینکه میزان درآمد شرکت از یک محصول تحت تولید آن برند چقدر است، تاثیر یک nبرند در تصمیم‌گیری مشتریان و تغییر تصمیم آنها برای استفاده از خدمات آن nچگونه است و برند چقدر نسبت به مشتریانش وفاداری و صداقت نشان می‌دهد. دیگرn شرکت‏های شاخص حاضر در این رده‏بندی شامل شرکت خودروسازی آلمانی nفولکس‏واگن است که امسال در رده ۳۵ قرارگرفته است.
 
این شرکت سال nگذشته در رده ۳۱ قرار گرفته بود اما اکنون ۹ درصد از ارزش خود را از دست nداده است. این کاهش ارزش می‏تواند در نتیجه بحرانی باشد که به تازگی این nشرکت را دچار نوعی تنزل جایگاه در سطح جهانی کرده است. ارزش کلی لیست ۱۰۰ nبرند برتر در مقایسه با سال گذشته ۷ درصد افزایش یافته است.

نکته nقابل توجه دیگر حضور شرکت چینی لنوو در این لیست، آن‏هم برای اولین بار و nالبته در رده صدم است تا پس از هوآوی که سال پیش در این لیست قرار گرفته nبود، اکنون این شرکت چینی هم به لیست صدتایی‏ها اضافه شود. دیگر ورودی‏های nجدید این لیست شامل Lego، PayPal و Mini هستند. این در حالی است که Pizza nHut، Gap، نوکیا، نینتندو و دوراسل از لیست صدتایی‏ها خارج شده‏اند.

شرکتn Lego بالاترین جایگاه را در میان برندهای تازه‏وارد در اختیار دارد. این nشرکت دانمارکی تولیدکننده اسباب‏بازی با ارزش ۳۶/ ۵ میلیارد دلار در جایگاهn هشتاد و دوم لیست و بالاتر از شرکت‏هایی مانند شورولت، FedEx، Heineken، nRalph Lauren و Kleenex قرار گرفته است که این را بیش از هر چیز دیگری nمدیون فیلم Lego و قراردادهای موثر در مجموعه‏هایی مانند Jurassic World، nStar Wars و Frozen است.
 
همچنین یکی از شاخص‌های در نظر گرفته شدهn در این بررسی‏ها، حضور برند در سطح جهانی است. در واقع برندهای مورد نظر nباید حداقل ۳۰ درصد از درآمد خود را از فروش در بیرون از خانه به‌دست آوردهn باشند تا سود بلندمدت برای شرکت ایجاد شده باشد.
 
۱۰۰ برند حاضر nدر این لیست در مجموع ۷/ ۱تریلیون دلار ارزش دارند و همان‏طور که عنوان شد nدر مقایسه با سال گذشته ۷ درصد افزایش ارزش را شاهد هستیم.

با وجودn حضور برجسته شرکت‏هایی مانند Uber با خدمات‌دهی ویژه به مسافران و شرکتی nمانند Blablacar، ارائه‌دهنده سرویس‏های استفاده مشترک از خودرو و همسفری، nهمچنان شرکت‏های سنتی خودرو در این لیست حضور پررنگی دارند تا ۱۵ برند از nمجموع این ۱۰۰ برند را تشکیل دهند.
 
تویوتا، بی‏ام‏دبلیو، مرسدس nبنز و هوندا در رده ۲۰ برند برتر لیست قرار دارند و این در حالی است که nنیسان با افزایش ارزش ۱۹ درصدی در گزارش سال‌جاری در رده چهل و نهم nقرارگرفته است. Mini نیز با ارزش برند ۲۴/ ۴ میلیارد دلار در رده نود و nهشتم قرارگرفته است.
 
در نگاهی متفاوت به این لیست می‏توان مشاهده nکرد که تنها ۶ مورد از ۱۰۰ برند برتر موجود در لیست در بریتانیا قرار دارندn که مجموع ارزش آنها ۲/ ۲ درصد از مجموع ارزش کل را تشکیل می‏دهد. HSBC با nارزش ۶۶/ ۱۱ میلیارد دلار، پیشتاز لیست بریتانیایی‏ها است و در رده سی و nهفتم قرار گرفته است.
 
Jez Frampton مدیر اجرایی Interbrand دیدگاهn خود درباره این لیست را این‌گونه تشریح می‏کند: «در دنیای کنونی، شرکت‏ها وn برندهای مختلف باید خود را با سرعت و شتاب بالای زندگی جدید تطبیق دهند. nبرندهایی که در سال‏های اخیر موفق بوده ‏اند، متناسب با خواسته ‏های افراد nیا بهتر است بگوییم مشتریان طراحی شده ‏اند و خط‌ مشی آنها به ‏گونه ‏ای nاست تا در لحظه‏ سیر کنند.

این حرکت در مسیر مشخص شده حتی اگر nمجبور به تجربه روندهای جدید یا مبارزه با محدودیت‏ها شوند نیز ادامه دارد.n این خصوصیت را می‏توان در رشد شرکت‏هایی مانند فیس‏بوک و اپل یا حتی در nحضور شرکت‏هایی مانند Lego و Paypal مشاهده کرد.»

منبع: آی تی ایران
کد خبر : 288
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید