امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

گزارش تصویری / روستایی ساخته شده از بمب

 0
جنگ در طول سال‌ها صدمات زیادی به بشریت زده‌ و شهرها و روستاها خسارات زیاد و گاهی غیرقابل جبرانی را متحمل شدند. برای بازسازی شهرها زمان و بودجه‌های زیادی صرف شده، اما امروزه هم می‌توان آثار تکان دهنده‌ی جنگ را در برخی نقاط مشاهده کرد. با ما همراه باشید تا با روستایی آشنا شوید که از بمب‌های جنگی ساخته شده است.

جنگ در جهان جز ترس و وحشت چیزی از خود باقی نگذاشته است و جوامع در تلاش‌اند تا دوباره برای خود زندگی را بازسازیکنند. در برخی از مواقع استفاده از بقایای جنگ در فرآیند این پروسه قرار می‌گیرد.

عکاسی به نام مارک واتسون این عکس‌ها را از یک روستا در لائوس و در طول یک تور دوچرخه‌سواری از آسیا تا اندونزی که نه ماه طول کشیده، گرفته است. واتسون می‌گوید این کار را به خاطر کنجکاوی خود در مورد میراث‌های مخفی جنگکرده‌ام.

3P1240541

این روستا که در لائوس قرار دارد، سال‌ها آماج حملات بمبی و موشکی آمریکا بوده، به طوریکه بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ و در جریان جنگ ویتنام، آمریکا بیش از ۲ تن مواد منفجره را طی ۵۸۰ هزار حمله‌ی هوایی بر لائوس انداخت که برابر هر ۸ دقیقه و در طول ۲۴ ساعت روز و طی ۹ سال است. به طوریکه که کشور لائوس را به عنوان کشوری می‌شناسند که در طول تاریخ بیشتر حملات هوایی را متحمل شده است.

12716635604_6790a1d2c5_b

bomb-village-1

این عکس نشان‌دهنده‌ی قایقی است که از ضایعات باقی‌مانده‌ی جنگ ساخته شده است. واتسون می‌گوید من آن‌ها را رنگ کردم و تا بالای پل با دوچرخه رفتم و به پایین رفتم و مشغول بررسی شدم. آن‌جا پر از مخازن سوخت بمب‌افکن‌های آمریکایی بود.

bomb-village-2

همه‌جا پر از ضایعات جنگی بود، گلوله‌های انفجاری، پوشش بمب‌ها، سیلندر بمب‌های خوشه‌ای و قوطی‌های سوخت در اطراف پراکنده بود.

bomb-village-3

به گفته‌ی واتسون ضایعاتی که از انفجارهای عظیم در خانه‌های مردم و روستاها دیده می‌شود. همه‌چیز یافت می‌شود از جعبه‌ی سیب‌زمینی و فنجان گرفته زنگوله‌ی حیوانات در رسطح روستا پراکنده است.

bomb-village-4

bomb-village-bomb-casing-fence-laos dsc_0868 dscn0926

ضایعات بمب‌ها هم‌چنین صنعت آهن‌های قراضه را به وجود آورده بود که در حال حاضر رو به کاهش است، واتسون می‌گوید این ضایعات مسئول مرگ‌ومیر بسیاریاز روستائیان بوده است که حالا با تبادل این منابع خطرناک آن‌ها را به پولتبدیل می‌کنند.

bomb-village-5

امروزه تعدادی از سازمان‌های غیر دولتی که برای از بین بردن این بمب‌ها از لائوس کار می‌کنند. اما بنا بر آمارگیری‌ها این کار بیش از ۱۰۰ سال طول می‌کشد. در این میان افراد باید باقی عمرشان را در کنار این ضایعات جنگی بگذرانند.

منبع: discovery


کد خبر : 74
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید