امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

تصاویر / معبد موش‌ها در هند با ۲۰ هزار موش

 0
معبد کارنی ماتا در روستای دشنوک واقع در ٣٠ کیلومتری شهر بیکانر ایالت راجستان هند، یکی از عجیب‌ترین معبدهای جهان است. این معبد محل زندگی بیش از ۲۰ هزار موش صحرایی (Rat) است و جالب اینکه این موش‌ها نه تنها در آن جا زندگی می‌کنند و غذا می‌خورند، بلکه جمعیت زیادی که به آنجا می‌آیند موش‌ها را می‌پرستند.

 این حیوانات از نظر مردم مقدس هستند و افراد زیادی از مناطق دوردست برای ادای احترام به موش‌ها به معبد می‌آیند.

مردم برای موش‌ها شیر، نارگیل و غذاهای دیگر می‌آورند و کاملاً مراقب هستند که موشی را زیر پا له نکنند.

مُردن یک موش زیر پای شخص شوم‌ترین اتفاق محسوب می‌شود و مقصر ناچار است که جریمه گزافی بپردازد، یعنی یک موش طلا برای معبد بیاورد. برای اینکه موش‌ها از گزند پرندگان و سایر حیوانات در امان بمانند، در اطراف ساختمان سیم‌های خاردار و سایر وسایل در نظر گرفته شده است.

بیشتر موش‌های معبد سیاه هستند و تنها تعداد معدودی موش سفید در معبد وجود دارد. مردم باور دارند این موش‌های سفید از تقدس بیشتری برخوردارند و روح کارنی ماتا و ۴ پسرش در آن‌ها حلول کرده. برای همین حتی دیدن این موش‌های سفید نشانه شانس و برکت گرفتن است و زائران تلاش می‌کنند که اگر آن‌ها را دیدند به هر شکلی شده با دادن شیرینی و غیره توجه این موش‌های سفید را به خود جلب کنند تا شاید این موش‌های سفید از کنار پای آن‌ها گذر کنند یا قسمتی از غذای اهدایی آن‌ها را بخورند که برکت به سفره و زندگی آن‌ها بیاید.

خوردن پس مانده غذای موش‌ها یک نعمت به شمار می‌رود و زیارت کنندگان شیر یا شیرینی‌هایی را که موش‌ها قسمتی از آن‌ها را خورده‌اند می‌خورند. جالب اینکه تا به حال بیماری طاعون در بین زیارت کنندگان وجود نداشته که این را معجزه کارنی ماتا می‌دانند.

مسئولان عبادتگاه هم با هشدار به مراجعه‌کنندگان اعلام کرده‌اند هر فردی که منجر به مرگ یک موش شود باید برای کفاره این گناهش، مجسمه‌ای از موش از جنس طلا یا نقره تهیه و در عبادتگاه نصب کند.

علاوه بر این دیوارها و موانعی برای جلوگیری از ورود دیگر حیوانات به این عبادتگاه و آسیب زدن آن‌ها به موش‌ها ایجاد شده است.

نیکلاس اکونومو عکاس شجاعی ست که علی‌رغم مشکلات بهداشتی از معبد موش‌های مقدس در هند بازدید کرده و تجربه خود را در قالب تصاویر در اختیار مخاطبان قرار داده است.

نیکلاس در مورد این تجربه استثنایی و جالب گفت: بیابان تار (بیابان تهار) (هندی: थार मरुस्थल)، بیابانی بزرگ در منطقه خشک قسمت شمال غربی شبه قاره هند است، با مساحت بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ هزار کیلومتر مربع. این بیابان در جهان هفتمین بیابان بزرگ و در آسیا سومین بیابان بزرگ است. در قلب بیابان تار در هند شهر کوچکی به نام دشنوک وجود دارد. از چند روز پیش مشغول گشت‌وگذار در منطقه بیابانی راجستان بودم و از برخورد با سنت‌های مختلف که بسیار فراتر از انتظاراتم بود هیجان‌زده بودم که ناگهان با معبد موش‌های مقدس در هند آشنا شدم. چیزی که مردم این مناطق را سرسخت و سفر به این مکان‌ها را دشوار کرده است زندگی کشاورزی، خشکی منطقه و پرت بودن آن است.

تنوع هند منحصر به فرد است. همیشه نکات جالب و عجیب و رقیب زیادی در مورد سنت‌ها و فرهنگ مردم هند وجود دارد که هیچ وقت از یافتن آن‌ها خسته نمی‌شوید. وقتی با معبد موش ها در هند که منزلگاه ۲۰ هزار موش است آشنا شدم علی‌رغم مشکلات بهداشتی این معبد فوراً برای بازدید از آن برنامه‌ریزی کردم. در شهر دشنوک نزدیک خطوط راه‌آهن معبد کوچکی وجود دارد که تقدیم به کارنی ماتا، الهه هندو شده است. کارنی ماتا الهه هندویی ست که مردم راجستان از دیرباز آن را پرستش می‌کردند و مردم دیگر مناطق هند نیز چندین بار در سال برای بازدید از معبد به این منطقه سفر می‌کنند. ۲۰ هزار موش مقدس ملقب به کاباس «Kabbas» در این معبد زندگی می‌کنند. در فرهنگ عامه مردم هند دو داستان جالب در مورد این موش‌های مقدس وجود دارد. یکی از این داستان‌ها می‌گوید همه‌ی بچه‌ها در ابتدا به عنوان موش قدم در این دنیا می‌گذارند و داستان دیگر باور دارد ۲۰ هزار موش موجود در این معبد به عنوان سرباز به کارنی ماتا خدمت می‌کنند.

اما چه شده که این موش‌ها برای مردم مقدس شدند؟

نخست باید بدانید کارنی ماتا کیست؟ کارنی ماتا نام زن هندویی است که در قرن ١۴و ١۵ میلادی زندگی می‌کرد؛ حیات زاهدانه‌ای داشته و بسیار مورد احترام مردم بود. کرامت زیادی از او در میان مردم بیان می‌شود و این معبد به نام است.

حکایت‌های زیادی در میان زائران وجود دارد که هر کدام کرامتی و معجزه‌ای در بردارد، اما اصلی‌ترین افسانه این است که “لاکشمن” داماد کارنی ماتا هنگامی که می‌خواست از دریاچه‌ای در آن نزدیکی‌ها آب بنوشد درون دریاچه می‌افتد و داشت غرق می‌شده که کارنی ماتا از “یاما” خدای مرگ می‌خواهد که از جان دامادش بگذرد. یاما نخست از این درخواست سر باز می‌زند ولی در نهایت می‌پذیرد ولی به شرطی که از آن پس لاکشمن و همه نوادگان پسری کارنی ماتا در جسم موش صحرایی تناسخ پیدا کنند.

در شهر دشنوک نزدیک خطوط راه‌آهن معبد کوچکی به نام معبد موش ها وجود دارد که تقدیم به کارنی ماتا، الهه هندو شده است.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (3)

قبل از ورود به معبد باید کفش‌های خود را بکنید. چون در کوه‌پیمایی اخیر چند زخم باز روی پاهایم وجود داشت به من اجازه دادند با جوراب وارد معبد شوم. به همین خاطر همه به من خیره شده بودند …

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (1)

۲۰ هزار موش مقدس ملقب به کاباس «Kabbas» در این معبد زندگی می‌کنند.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (11)

برخی از زائران از کاسه این موش‌های مقدس شیر می‌نوشند.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (15)

در فرهنگ عامه مردم هند دو داستان جالب در مورد این موش‌های مقدس وجود دارد.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (8)

یکی از این داستان‌ها می‌گوید همه‌ی بچه‌ها در ابتدا به عنوان موش قدم در این دنیا می‌گذارند.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (2)

و داستان دیگر باور دارد ۲۰ هزار موش موجود در این معبد به عنوان سرباز به کارنی ماتا خدمت می‌کنند.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (5)

در میان کنده‌کاری‌های درب‌های معبد به راحتی می‌شد تصاویر این موش‌های مقدس را پیدا کرد.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (19)

موش‌های مقدس همه جا حضور داشتند.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (6)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (9)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (14)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (4)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (16)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (7)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (18)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (10)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (12)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (17)

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (13)

تجارت – در بیرون معبد غذای موش‌ها به مردم فروخته می‌شد.

20,000-Holy-Rats-Temple-In-India (20)

  

کد خبر : 699
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید